Sekretne życie Grety O.

Cary Fagan
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Sekretne życie Grety O.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Hartley ma trzynaście lat i nieznośną świadomość, że nikt nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Ani starsza siostra, ani młodszy brat, o rodzicach już nie wspominając. Wszystkich zajmuje ucieczka z domu szesnastoletniego Jacksona, najstarszego syna.

A co może robić pozostawiony sam sobie nastolatek w takiej dziurze jak miasteczko Whirton? Chyba tylko poszukać szczęścia i jakiejś książki w miejscowej bibliotece, która jak się okazuje może skrywać nieoczywiste skarby.

Skąd między książkami wzięła się ręcznie zrobiona kartka? Kto kryje się pod inicjałami „g.o.” i skąd czerpie natchnienie? Stworzył więcej takich pocztówek? I czy rzeczywiście tajemniczy autor jest pokrewną duszą Hartleya, jak wydaje się chłopcu?

Odrobinę tajemnicza, ciepła i mądra opowieść obyczajowa dla nastolatków, ilustrowana zabawnymi, pomysłowymi kolażami przywodzi na myśl choćby nieśmiertelne młodzieżówki pióra Małgorzaty Musierowicz.


Tytuł oryginalny: The Collected Works of Gretchen Oyster
Data wydania: 2022-03-23
ISBN: 978-83-08-07512-8, 9788308075128
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 216
dodana przez: Catta

Autor

Cary Fagan Cary Fagan
Urodzony w 1957 roku w Kanadzie
Kanadyjski autor książek dla dzieci, m. in. Mort Ziff Is Not Dead, Wolfie & Fly, Little Blue Chair, What Are You Doing, Benny?, Mr. Zinger's Hat. Laureat licznych nagród przyznawanych autorom literatury dziecięcej i młodzieżowej (m.in. The Marilyn B...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Co zrobić z tą samotnością?

WYBÓR REDAKCJI
27.04.2022

Są takie książki, które – choć smutne – dają promyk nadziei. Należy do nich Sekretne życie Grety O. Cary’ego Fagana. Ta krótka opowieść niesie ważne przesłanie, że warto być szczerym wobec siebie i innych, dzięki czemu rozsypane na kawałki życie może ułożyć się w spójną całość. Sekretne życie Grety O. opowiada o 13-letnim Hartleyu, na którego n... Recenzja książki Sekretne życie Grety O.

@LiterAnka@LiterAnka × 22

Perspektywa nadziei

6.03.2022

Recenzja przedpremierowa. Premiera tytułu 23 marca 2022 r. Hartley Staples, bohater powieści jest w ostatniej klasie gimnazjum, czyli gdzieś pomiędzy okresem dojrzewania, który wciąż pachnie dzieciństwem, a dorastaniem. Jego młodość staje w obliczu ważnej zmiany w rodzinie, gdy starszy brat, Jackson, znika, a jego rodzina przez dziewięć miesięcy ... Recenzja książki Sekretne życie Grety O.

@Strusiowata@Strusiowata × 21

Czy tajemniczy lub tajemnicza "g.o." naprawdę jest bratnią duszą Hartleya?

22.03.2022

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA Premiera książki 23 marca 2022 roku Hartley Staples to zwykły trzynastolatek ze zwykłego miasteczka, w którym mieszka kilku dziwaków, a biblioteka jest wielkości domku kempingowego i nie ma w niej żadnych ciekawych książek dla młodzieży. Rodzina chłopaka również jest, a raczej była zwykła — czwórka dzieci i zgrani rodzice... Recenzja książki Sekretne życie Grety O.

@viki_zm@viki_zm × 12

Sekretne życie Grety O.

27.03.2022

Kiedy myślisz, że gorzej być już nie może, przypominasz sobie, że przecież jesteś nastolatkiem i cała zabawa rozpoczyna się od nowa. Trzynastoletni Hartley jest smutnym chłopcem. Każdego dnia próbuje zrozumieć, dlaczego jego starszy brat uciekł z domu a rodzice zmienili się w zupełnie innych rodziców, których ma wrażenie, że nie do końca obchod... Recenzja książki Sekretne życie Grety O.

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agaczyta
2023-04-05
8 /10
Przeczytane Dla młodzieży

Wbrew pozorom ta ciekawa książka ma dwóch głównych bohaterów. Jest nim nie tylko tytułowa Greta O., ale także Hurtley, trzynastoletni gimnazjalista. Większość rozdziałów napisana jest z punktu widzenia chłopca, tylko kilka dotyczy tajemniczej "g.o.". Każde z tych nastolatków ma swoje kłopoty: g.o.: rozwód rodziców i związane z nim problemy czy gnębienie przez rówieśników. Hurtley: ucieczka z domu starszego brata, odtrącenie przez przyjaciela. Każde stara się sobie radzić na swój sposób z samotnością w tłumie, wśród najbliższych. Ich losy wzajemnie się przeplatają. Hurtley znajduje kolażowe kartki wykonywane przez g.o., które zawierają jej przemyślenia, ważne dla niej kwestie. To te kartki napędzają go do dalszych poszukiwań obrazków, a docelowo ich autorki.

Z książki płynie ważne przesłanie, że trzeba się otworzyć przed bliskimi, poprosić o pomoc, bo "w jedności siła". Może to oklepane określenie, ale jakże prawdziwe. Tak jak i to, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

× 9 | link |
@viki_zm
2022-03-22
7 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Posiadam Współpraca recenzencka

Czy tajemniczy lub tajemnicza "g.o." naprawdę jest bratnią duszą Hartleya?

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Premiera książki 23 marca 2022 roku

Hartley Staples to zwykły trzynastolatek ze zwykłego miasteczka, w którym mieszka kilku dziwaków, a biblioteka jest wielkości domku kempingowego i nie ma w niej żadnych ciekawych książek dla młodzieży. Rodzina chłopaka również jest, a raczej była zwykła — czwórka dzieci i zgrani rodzice. Wszystko zmieniło się kiedy starszy brat Hartleya — Jackson uciekł z domu i do tej pory nie wrócił. Cała uwaga skupiła się na poszukiwaniach szesnastolatka, ale główny bohater nie ma mu tego za złe. Rozumie niepokój rodziców, rozumie chęć poszukiwania syna za wszelką cenę, rozumie obwinianie się i wycofywanie się z życia rodziny Heather, rozumie odsunięcie się od niego najlepszego przyjaciela Zacha i unikanie spotkań, rozumie nawet, że nikt nie ma czasu, by zwracać na niego uwagę. Rozumie, rozumie, rozumie — tak! Ale w dalszym ciągu czuje się bardzo samotny i potrzebuje osoby, która zrozumiałaby jego.

Podczas kolejnego wyjścia do biblioteki Hartley w jednej z książek odnajduje ręcznie robiony kolaż wielkości pocztówki. Praca została podpisana pseudonimem "g.o.", a chłopiec postanawia dowiedzieć się, czy jest takich więcej i kto je robi. Intrygująca zagadka i tajemniczy wykonawca, który numeruje swoje dzieła — czy ma w tym jakiś cel? Kolaże bardzo przemawiają do bohatera, czasem odnajduje w nich swoje emocje, ma w...

× 5 | link |
@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2022-03-24
9 /10
Przeczytane

Czasem się zdarza, że jesteśmy samotni. Mimo ludzi, którzy nas otaczają. Mimo bliskich, których kochamy. I często mamy tylko siebie. Taka samotność, wśród tłumu, wśród rodziny, wśród przyjaciół, jest najgorszym rodzajem samotności. Najbardziej bolesnym.

Mając trzynaście lat, takie doświadczenia potrafią zdefiniować całe życie i codzienność. A Hartley, bohater książki Fagana, może przekonać się o tym sam. Historia jaką autor snuje w tej powieści, z prostotą i delikatnością pokazuje, jak świat i tłoczące się wokoło młodego chłopca problemy, potrafią przytłoczyć i zgasić każdą, nawet najmocniejszą iskrę. A jednocześnie pokazuje, jak niewiele trzeba, by tą iskrę ponowie rozpalić, by mogła tlić się mocniej niż dotychczas. Opowiedziana z perspektywy dziecka, daje niesamowity i realny wgląd w świat, w którym trzeba się zmagać ze stratą, szkołą, dorastaniem, by zrozumieć czym są przyjaźń, braterstwo i więzy rodzinne. I dawno nie spotkałam na kartach powieści bohatera tak młodego, z tak dorosłym spojrzeniem na otaczający go świat, tak mocno ugruntowanego i przekonującego. Tak realnie szczerego, z którym można utożsamiać się w każdym wieku. Bo każdy z nas, gdzieś tam w sobie, nosi traumy, które chciałby przepracować. Ale w tej powieści, nie tylko Hartley ma swój głos. Ma go też sztuka, która pozwala przetrwać i wyrazić siebie. Sztuka, której fragmenty są swoistą terapią. Nie tylko dla odbiorcy, ale też dla twórcy. Pozwala wyrazić siebie, tak samo jak pomaga odnaleźć tę cz...

× 4 | link |
@potworek.czyta
2022-03-22
9 /10

Kłopoty w szkole, niezrozumienie przez rodzinę, konflikt z przyjacielem, to wszystko jest częścią życia Hartleya, które zmieniło się momentalnie wraz z ucieczką starszego o kilka lat brata- Jacksona. On Zostawił całą rodzinę i uciekł po prostu z domu... a wraz z nim cała energia, którą był przepełniony cały rodzinny dom Hartleya. Życie rodziny zmieniło się nie do poznania, a Hartley nie widzi już innego sposobu na życie niż czarno- biały świat, aż do momentu, gdy... odnajduje pierwszą, tajemniczą karteczkę!





Książka nie była raczej wesołą, tryskającą szczęściem pozycją, bo tego nie mogę tak nazwać. Zniknięcie brata mocno dotyka naszych bohaterów, niektórzy dosłownie pogrążają się w smutku na tyle, że nie widzą, iż życie toczy się dalej.

Oczywiście były momenty w których robiło się ciepło na sercu albo po prostu uśmiech sam pojawiał się na twarzy, ale nie było jednak tego dużo w pierwszej części książki, na to trzeba było trochę poczekać. Co też jest według mnie zauważalne, bo mimo że pojawiał się (inny, ważny) wątek na początku książki to i tak na pierwszy plan wysuwał się problem rodzinny, głównego bohatera.

Akcja toczy się raczej powoli, ale muszę dodać, że były jednak momenty gdzie autor przyspieszył ją nieco, co też urozmaicało książkę, bo tez cały czas w jednym tempie to książka zaczęłaby przynudzać, prawda?

Bohaterowie naprawdę dobrze wykreowani co dawało t...

× 1 | link |
@zaczytanababka
2022-04-10
7 /10

Rodzina trzynastoletniego Hartleya od kilku miesięcy żyje ucieczką najstarszego syna – Jacksona. Chłopak kilkukrotnie próbował ucieczki no i tym razem mu się udało. Nikt nie wie co się z nim stało. Zapadł się pod ziemię.

Zrozpaczeni rodzice robią wszystko, aby odnaleźć syna. Tak zatracają się w tych poszukiwaniach, że zapominają, że pozostałe dzieci również pragną ich uwagi. Każde z nich na swój sposób radzi sobie z sytuacją.

Jakby Hartley miał mało problemów rodzinnych to jeszcze nie może liczyć na pomoc najlepszego przyjaciela. Ten po ucieczce Jacksona odsunął się od bohatera i go unika. Dlaczego?

Pozostawiony sam sobie nastolatek poszukuje ratunku w miejscowej bibliotece. Co prawda czas się tu zatrzymał lata temu, o nowościach wydawniczych chłopak może tylko pomarzyć, ale zawsze taka wizyta jest lepsza niż nic. Podczas przeglądania zakurzonych półek chłopakowi rzuca się w oczy ręcznie robiony rysunek wsunięty w jedną z książek. Chłopak jest zaintrygowany pocztówką i zastanawia się kim jest jej autor.

Polubiłam postać głównego bohatera, a jego uczciwość i odpowiedzialność zrobiła na mnie duże wrażenie. Historia ta niesie ważne przesłanie, aby nie uciekać przed problemami, a stawiać im czoła. Nie zamykać się w sobie, nie kryć, że jest nam źle, a koniecznie podzielić się z kimś problemem i pozwolić sobie pomóc. Podzielenie się z kimś swoimi rozterkami nie jest oznaką słabości, wręcz przeciwnie. To oznaka odwagi i chęci zawalczenia o si...

× 1 | link |
@musiciam
@musiciam
2022-11-08
6 /10
Przeczytane

Zastanawiam się do jakiej grupy wiekowej jest skierowana ta książka. Napisana jest językiem jakby dla dzieci, takie 10 lat około, ale treści są mocne i chyba zbyt straszne jak na to. Akcja dzieje się powoli i nie spiesznie. Nic mnie w fabule nie zaskoczyło, jedynie zawiodło mnie spotkanie autorki prac z chłopcem. Oczekiwałam czegoś bardziej "wow", jakiegoś rozwoju sytuacji. Bardzo spodobała mi się postać Grety. Polubiłam też innych bohaterów. Pani z biblioteki jest przezabawną, klasyczną bibliotekarką, haha. Książkę baardzo szybciutko się czyta. Treść nie jest zbytnio rozwinięta, tak samo uczucia bohaterów i myślę, że tu jest pole do manewrów dla naszych rozmyślań i interpretacji. Ja sama uwielbiam takie 'filozoficzne' książki, z drugim dnem, albo skłaniające do zastanowienia się czemu ktoś się tak zachował, albo co mógł czuć, dlatego ta pozornie prosta i nudnawa książka bardzo mi się podoba! Ale wciąż mam problem z ocenieniem...czy to jest genialna książka (w swej prostocie a jednak z głębokim przekazem), czy prosta, nieciekawa książka?
Myślę, że każdy musi sam to ocenić.

× 1 | link |
@Jaksieczyta
2023-05-12
10 /10
Przeczytane
@gabi.baryla11
2022-07-10
8 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2022-04-19
9 /10
Przeczytane
@booksbybookaholic
2022-04-03
7 /10
@kubera_anna
2022-03-27
8 /10
@ksiazkimojaperspektywa
2022-03-25
7 /10
Przeczytane
PA
@Paulina84Kawa
2022-03-21
9 /10
Przeczytane
@M_d_books
@M_d_books
2022-03-08
8 /10
Przeczytane
@mskierka.sto
2022-08-13
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Chciała znaleźć własny styl. Odkryć, co ma do powiedzenia. Nie pozwoli, żeby ktokolwiek zamknął jej usta, choćby nie wiadomo jak próbował. Tak sobie przynajmniej powtarzała. I w głębi duszy miała nadzieję.
Ale może parę osób spojrzy na jej karteczkę, może chociaż jedna. Może ten ktoś ma akurat gorszy dzień i wówczas choć na chwilę zrobi mu się weselej. Może przeczyta słowa i zrozumie je. Albo nie zrozumie, uzna, że to absurd, ale przynajmniej coś sobie pomyśli i poczuje. Taką miała nadzieję.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl