Seks. Odwieczny problem Kościoła

Uta Ranke-Heinemann
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Seks. Odwieczny problem Kościoła
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego Kościół katolicki – od zarania papiestwa po dzień dzisiejszy – tak bardzo skupia się na płciowości człowieka? Dlaczego stawia na piedestale Maryję, a resztę kobiet uznaje za źródło nieczystości? Dlaczego za wszelką cenę chce kontrolować, jak, gdzie i w jaki sposób ludzie uprawiają seks? Niechęć wobec cielesnej rozkoszy i rygorystyczne poglądy na temat seksualności nie od razu stały się głównym orężem Kościoła w walce z grzechem. Zanim święty Augustyn i kolejne sobory utożsamiły chrześcijaństwo z wrogością do zmysłowej radości, stosunek Kościoła do dziewictwa, celibatu czy rygorów narzucanych w kwestii współżycia seksualnego ulegał zmianie. Konflikt dotyczący dziewictwa Maryi trwał kilka wieków; ogłoszony w 1854 roku dogmat o niepokalanym poczęciu był zwieńczeniem ponadtysiącletniego sporu o to, czy matka Chrystusa mogła być grzeszna, czy też była wolna od jakiegokolwiek grzechu. W szczególności od grzechu związanego z seksem. Książka w bezlitosny sposób obnaża sposób postrzegania i traktowania seksualności w Kościele katolickim oraz w zachodnim społeczeństwie. W jaki sposób religia, która niegdyś miała być miejscem osobistego doświadczenia otwartej dla wszystkich miłości Boga, gdzie cielesność ma swe naturalne i zgodne z Jego wolą miejsce, zmieniła człowieka w istotę nieczystą i godną potępienia? Autorka dotyka wciąż kontrowersyjnych i budzących emocje kwestii, takich jak kult dziewictwa, apoteoza celibatu, stosunek do współżycia małżeńskiego i pozamałżeńskiego, przerywanie i zapobieganie ciąży, onanizm czy homoseksualizm. Uświęcając dziewictwo Maryi i zaprzeczając, że Jezus miał rodzeństwo, Kościół uznał, że wszystkie akty seksualne (również te małżeńskie) są w jakiś sposób zanieczyszczone, co wpłynęło przede wszystkim na jego stosunek do kobiet. Nierzadko przybierał on wrogą formę – od niejasnego statusu i swoistego „tabu” kobiet krwawiących i ciężarnych, aż do stosów, jakie zapłonęły pod oskarżonymi o czary i konszachty z diabłem. Autorka przygląda się tym aktom przemocy i niechęci, dociekając ich przyczyn i wyciągając interesujące wnioski.
Tytuł oryginalny: Eunuchen für das Himmelreich. Katholische Kirche und Sexualität von Jesus bis Benedikt XVI
Data wydania: 2015-10-14
ISBN: 978-83-7773-631-9, 9788377736319
Język: niemiecki
Wydawnictwo: RM
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 392
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Uta Ranke-Heinemann Uta Ranke-Heinemann
Urodzona w 1927 roku w Niemczech
Niemiecka pisarka, profesor dr teologii, autorka publikacji i książek

Pozostałe książki:

Nie i Amen Seks. Odwieczny problem Kościoła Eunuchy do raju. Kościól katolicki a seksualizm
Wszystkie książki Uta Ranke-Heinemann

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Celibat górą!

20.11.2019

No więc (nie zaczyna się zdania od no więc) to jest kapitalna książka. Jeny, ale fajnie się tu Autorka znęca nad Augustynem, Tomaszem z Akwinu i Karolem Wojtyłą. Autorka książki to nie byle kto, to profesor teologii. Odebrano jej katedrę właściwie tylko dlatego że bezlitośnie rozprawiała się z mitem wiatropylności Maryi oraz za krytykę celibatu. S... Recenzja książki Seks. Odwieczny problem Kościoła

@Malpa@Malpa × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mikakeMonika
2021-06-22
9 /10
Przeczytane

Zmiana świadomości moralnej na przestrzeni wieków nic nie dała. Kościół nadal nienawidzi kobiet i gardzi nimi.
Czasami wydawało mi się, że czytam komedię, ale była to czarna komedia. Zastanawiałam się nad tym, dlaczego ludzie nie używają mózgów. Ze strachu? Z głupoty? Dlaczego ktoś, kto pogardza drugim człowiekiem, mówi mu jak ma żyć, jak ma współżyć, czy ma mieć radość, czy nie?
Skąd się to bierze? Z przebiegłości? Z chęci zysku? Z chęci rządzenia?
Obrzydzenie mnie bierze, gdy czytam o rodzajach współżycia opisywanych przez tych, którzy znają je tylko teoretycznie (niestety, to tylko teoria), o rodzajach pokuty i o pytaniach jakie należy zadawać w konfesjonale. Zakazuje się lubieżności, aby samemu z tej lubieżności korzystać do woli. Czy tak nie jest cały czas? Kiedyś i dzisiaj?
Bzik na punkcie dziewictwa, mizoginizm, pogarda dla małżeństwa po stronie duchownych katolickich - tak w ogromnym skrócie mogę opisać to co czuję po przeczytaniu tej bardzo dobrej książki. I choć napisana została w 2015 roku, to wciąż jest aktualna.

× 18 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_2 Historia_2

Strach jest według mnie główną przyczyną nieszczęść ludzi wierzących (przy czym nie tylko ich taki stan dotyczy). Strach przed poniżeniem, wykluczeniem, ośmieszeniem, wiecznym potępieniem, własną seksualnością, skalaniem duszy. W przypadku wielu postaci przewijających się przez karty opiniowanej książki dochodzi jeszcze strach przed samodzielnym myśleniem.

Teolożka Uta Ranke-Heinemann, usunięta w 1987 z katolickiej katedry teologii koleżanka Józefa Ratzingera z okresu wspólnego pisania doktoratu, zebrała w "Seks. Odwieczny problem kościoła" większość zdiagnozowanych seksualnych fobii chrześcijańskich, a odnośnie ostatnich wieków, przede wszystkim rzymskich katolików.

Praca jest popularyzatorską monografią z ambicjami bycia wnikliwym studium chrześcijańskich obsesji zrodzonych w głowach Ojców i Doktorów Kościoła. To bowiem głównie z pismami starożytnych i średniowiecznych teologów ostro polemizuje autorka. W setkach przytoczonych pouczeń papieskich, ustaleń synodów i soborów, drzemią stwierdzenia, które niewyświęconym śmiertelnikom nawet przez myśl nie przejdą, a seminaria duchowne i ich bywalcy wciąż studiują wbrew ustaleniom współczesnej medycyny i psychologii.

Mizoginia świętych mężów, których długie listy zakazów o naturze seksualnej skierowanych do niewyświęconych, wciąż porażających bezdusznością, niekompetencją, niezdrowymi fascynacjami, stanowiła podstawę praw kościelnych przyczyniających się do cierpień społeczeństw. W kilku kluczowych kwest...

× 3 | link |
@MLB
2021-06-22
9 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż Papier

Książka wydana w 1995 roku przez wydawnictwo URAEUS - https://nakanapie.pl/ksiazka/eunuchy-do-raju-kosciol-katolicki-a-seksualizm, wznowiona w 2015 i w 2016 przez wydawnictwo RM, niestety, pod innym tytułem, a mianowicie "Seks. Odwieczny problem Kościoła". Wydanie nowsze jest mniej staranne, przybyło też tłumaczy. Szkoda.
O istnieniu tego wydania dowiedziałam się z opinii @Carmel- dziękuję.
Osobiście polecam wydanie z 1995 - Uta Ranke-Heinemann nauczyła się języka polskiego, aby dopilnować rzetelności tłumaczenia oraz cytowanych źródeł.Dowiedziałam się o tym z wywiadu w Racjonalista.pl - polecam:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,662
Książka ma już kilka wyczerpujących recenzji (pod jednym i drugim tytułem), dodam tylko 2 punkty:
1. Głos z "wewnątrz" - autorka pozostała teologiem, wykładowcą i gorliwą katoliczką. Nie jest to głos wroga Kościoła, to głos wroga arogancji, obskurantyzmu, zakłamania i głupoty.
2. Grozą wieje.

× 2 | link |
@Zorg
@Zorg
2022-06-03
1 /10
@Malpa
@Malpa
2019-11-20
10 /10
@Vemona
2019-11-18
10 /10
Przeczytane Filozofia/ etyka/ mitologia/ religioznawstwo Popularnonaukowe Mam

Cytaty z książki

Dlaczego w katolickiej moralności słowo wojna zostaje w niektórych sytuacjach opatrzone upiększającym słówkiem "sprawiedliwa", a zapobieganie ciąży nie. Czy nie jest tak, że w chrześcijaństwie coś się przewartościowało? Wojny, ewentualnie tak, antykoncepcja nawet z ważkich powodów - nigdy.
Dodaj cytat