Sentencje defickie. Książka do pisania

Krzysztof Bielawski
Sentencje defickie. Książka do pisania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Meden agan
Nic nad miarę

To bodaj najsłynniejsza – obok „Poznaj samego siebie” – gnoma delficka, uznawana za zwięzłą definicję złotego środka i życia z umiarkowaniem.

Tragicy – zwłaszcza Ajschylos – rozszerzyli znaczenie sentencji najpierw na pychę i wygórowane ambicje, a potem na każdą niekontrolowaną i przesadną emocję: nie tylko smutek czy żal, choćby uzasadniony po śmierci przyjaciela, ale też radość, strach, gniew, miłość i nienawiść. W dziesiątej księdze Państwa Platona (619a) Sokrates tłumaczy Glaukonowi, że zawsze trzeba wybierać życie pośrodku i zawsze unikać tego, co nad miarę, z każdej możliwej strony, czyli w każdej dziedzinie życia. Ponieważ passus ten dotyczy śmierci i schodzenia do Hadesu, Sokrates twierdzi nawet, że zasada ta obowiązuje zarówno w tym życiu, jak i potem. Jest uniwersalną i najpewniejszą drogą do szczęścia.

Przywołanie w rozmowie mądrości starożytnych Greków nie jest tylko popisem pustej erudycji. Stanowi odwołanie się do rzeczywistego fundamentu naszej kultury, nauki i sztuki we wszystkich jej przejawach. Jest świadectwem – świadomego lub nie – uczestnictwa w dziedzictwie, które ukształtowało zręby naszego rozumienia świata, nasz język i naszą literaturę.

Grecka mądrość jest rozproszona w dziełach filozofów, tragików, poetów, historyków i mówców. Rzadko bywa skondensowana; wielką karierę zrobiły wyjęte z kontekstu bon moty, powtarzane cierpliwie przez kolejne pokolenia, a będące niejednokrotnie złotą igłą w stogu siana obszernego dialogu czy mowy. Wśród nich – najbardziej znane: „Poznaj samego siebie” i „Nic nad miarę”. Przetrwał wszak jeden zbiór tekstów, w którym cała ta rozrzucona mądrość znalazła swój wyraz. To zestawienie 148 sentencji nazywanych delfickimi, ponieważ według tradycji z Delfami właśnie – religijnym, kulturowym i politycznym centrum greckiego świata – były związane i pochodzeniem, i wielowiekową ekspozycją. Miały być wykute na tablicach umieszczonych przy wejściu do świątyni Apollona w Delfach, którą większość Greków przynajmniej raz w życiu odwiedzała, szukając dwóch rzeczy: odpowiedzi wyroczni na nurtujące już to jednostkę, już to społeczność pytania oraz mądrości – rady na życie.

Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7866-273-0, 9788378662730
Wydawnictwo: Austeria
Seria: Książka do pisania
Kategoria: Filozofia
Stron: 248
dodana przez: abdita

Autor

Krzysztof Bielawski Krzysztof Bielawski
Urodzony 20 kwietnia 1969 roku w Polsce (Bydgoszcz)
Krzysztof Bielawski – polski filolog, doktor habilitowany, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz, znawca patrologii, współzałożyciel Wydawnictwa Homini.

Pozostałe książki:

O modlitwie Wczesne chrześcijaństwo i grecka Paideia Ani święty ani spokój Animal Sacrifice in Ancient Greece. Proceedings of the First International Workshops in Kraków (12-14.11.2015) Delficki trójnóg Ofiara krwawa w Grecji starożytnej w świetle danych filologicznych. Tragedia attycka Prace Komisji Filologii Klasycznej PAU. Nr 29 Sentencje defickie. Książka do pisania Starożytne kulty misteryjne Ścieżki wolności
Wszystkie książki Krzysztof Bielawski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sentencje defickie. Książka do pisania? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sentencje defickie. Książka do pisania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat