Spalona forsa

Ricardo Piglia
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Spalona forsa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

· oparta na faktach historia , którą śmiało można porównać do filmów o legendarnych przestępcach w stylu Bonnie & Clyde, Urodzonych mordercach czy Tajemnica Brokeback Mountain · książka o miłości, zdradzie i heroicznej walce - historia , której bohaterowie przebojem weszli do literatury · Powieść przywołuje znaną z opowiadań Borghesa i tekstów Gombrowicza atmosferę argentyńskiego marginesu Gaucho Dorda, brutalny osiłek i narkoman o skłonnościach schizofrenicznych oraz drobny , inteligentny , pochodzący z dobrej rodziny Nene Brignone, przezywani bliżniakami, nie różnią się od innych filmowych czy literackich duetów przestępczych przynajmniej w jednym: są parą. Ich uczucie daleko zresztą wykracza poza wymiar seksualny. Łączą ich przede wszystkim wspomnienia i kolejne skoki. Razem z kilkoma wspólnikami planuja napad na jeden z bankow w San Fernando. Ricardo Piglia opowiada prawdziwą historię, odnotowaną w policyjnych aktach, mistrzowsko przeplatając fikcję z rzeczywistością, skutecznie budując napięcie. Przytacza opinie świadków, relacje prasowe, wypowiedzi policjantów. Jednocześnie wprowadza wiele wątków pobocznych, szczegółowo opisując Buenos Aires i Montewideo lat 60 tych.
Data wydania: 2010-06-23
ISBN: 978-83-7495-782-3, 9788374957823
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 168

Autor

Ricardo Piglia Ricardo Piglia
Urodzony 24 listopada 1941 roku w Argentynie ( Adrogué, )
argentyński pisarz i scenarzysta filmowy. Studiował historię na Universidad Nacional de La Plata. Następnie przez 10 lat pracował w wydawnictwie w Buenos Aires, gdzie zajmował się m.in. amerykańskim czarnym kryminałem. Pisać zaczął w drugiej połowie...

Pozostałe książki:

Sztuczne oddychanie Literatura na świecie 1-2/2021 (594-595) Literatura na świecie nr 4/2001(357)
Wszystkie książki Ricardo Piglia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Spalona forsa nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-12-18
4 /10
Przeczytane Iberyjska/Iberoamerykańska Historie prawdziwe/Pisane przez życie ✈ Wymienione/Sprzedane

 "Spalona forsa" przedstawia realną historię napadu na bank. Piglia przy tej okazji opowiada o specyficznym duecie przestępców zamieszanych w ów proceder. Z jednej strony zagłębiamy się w meandry ludzkiej psyche, sięgamy do dzieciństwa, by odnaleźć kod dla przyszłych wydarzeń, a z drugiej poznajemy podstawy działań grup przestępczych. 
 Powołuje się tu do życia historię, która obrosła w legendę, dlatego też autor zdecydował się na dość wierne przedstawienie wydarzeń również na poziomie języka i zachowania bohaterów, w oparciu o autentyczne dokumenty. Stąd też warstwa językowa niekoniecznie do mnie przemawia. Chociaż mam świadomość, że jest ważna ze względu na realizm, to takie założenia nie zmuszą do zmiany nastawienia. Za to wciąga treść na poziomie omawianych motywów, planowania i przyjmowanych strategii przez przestępców. Jednocześnie odczuwałam niskie zainteresowanie historią, gdy fabuła dotyczyła akcji policyjnej.
 
 W sumie nic szczególnego. Ot, zwarta opowieść, mająca na celu fabularyzację prawdziwych zdarzeń, by przybliżyć czytelnikowi gangsterskie środowisko. Rozgrywki grup przestępczych mogą wydać się fascynujące, ale niekoniecznie sposób przedstawienia całości przez Ricardo Piglia budzi wielkie zainteresowanie. 

× 6 | link |
@Regalia92
2023-09-19
6 /10
Przeczytane Poszły w świat

Cytaty z książki

O nie! Książka Spalona forsa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl