Spalona żywcem

"Souad"
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 52 ocen kanapowiczów
Spalona żywcem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 52 ocen kanapowiczów

Opis

Souad miała siedemnaście lat i była zakochana. W maleńkiej wiosce w Cisjordanii, gdzie mieszkała, kobiety są warte mniej niż zwierzęta domowe. Tam miłość przed ślubem to największa zbrodnia, dlatego szwagier dziewczyny oblał ją benzyną i podpalił. Jednak Souad przeżyła. Przeżyła by zerwać tabu milczenia wobec brutalnej praktyki "zbrodni honorowej", i napisać książkę będącą wstrząsającą opowieścią o jej życiu, ale i rozpaczliwym wołaniem o pomoc wszystkim narażonym na śmierć kobietom, ofiarom opacznie rozumianego "honoru".
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-247-1683-8, 9788324716838
Wydawnictwo: Świat Książki
Serie: Autobiografie: Moja historia, Dramaty kobiet. Prawdziwe historie.
Stron: 184
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

"Souad" "Souad" Autorka, Souad, jest opisywana jako mieszkająca obecnie w Europie palestyńska kobieta, która przeżyła próbę zabójstwa przez szwagra, który oblał ją benzyną i podpalił, na namowę rodzin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

WINNA

9.11.2019

„Śmierć jest lepsza od cierpienia i upokorzenia. Z mojego ciała nie zostało nic, więc czemu chcą żebym żyła, skoro ja pragnę by te ciało i duch przestały istnieć?” Soad dla swojej rodziny była winna, że zakochała się, nie poślubiając ojca swojego dziecka wcześniej. Winna zajścia w ciąże. Winna, że wogóle żyła. W maleńkiej wiosce w Cisjordani ... Recenzja książki Spalona żywcem

Moja opinia o książce

Opinie

@Booka
2021-10-30
6 /10
Przeczytane Literatura faktu

Autorką "Spalonej żywcem" jest Souad - arabska kobieta, która opowiada czytelnikom historię ze swojego życia. W pierwszych rozdziałach książki wcale nie mówi nam od razu o "historii tytułowej". W zamian za to otrzymujemy serię nieprawdopodobnych (z naszego punktu widzenia), ale niestety autentycznych wydarzeń z życia autorki. Souad opowiada albo to, co przytrafiało się jej, jej rodzinie bądź jej znajomym/sąsiadom/ludziom z wioski. Opisuje wszystko co pamięta, choć - jak sama wspomina - wiele rzeczy było dla nie tak traumatycznych, że wyparła je podświadomie z pamięci.
I nie dziwę się. Bo te opowiadane przez nią historie według mnie nie są ani straszne ani okropne: są makabryczne, tragiczne nieraz bestialskie. Dzięki Souad możemy dowiedzieć się jak wygląda życie arabskich kobiet, jak traktują je mężczyźni. Można by powiedzieć: "Ależ było o tym w tak wielu książkach, że kolejna o tym samym to nuda." Nic bardziej mylnego. Bo owszem, temat jest może już nam znany z wielu innych tytułów, ale ze "Spaloną żywcem" trzeba się zapoznać. Co między innymi jest w tej książce unikalnego, co odróżnia od innych tego typu lektur? Głownie sposób w jaki autorka przedstawia te wszystkie wspomnienia. Tak plastyczne, nieraz nierealne, a prawdziwe. Opisane w sposób, dzięki czemu niemal się to wszystko widzi.

Jedynym minusem książki są fragmenty, w których autorka powtarza jakąś sytuację opisując ją dokładnie w taki sam sposób, a czytelnik ma wrażenie (pewność), ...

× 2 | link |
@bunia
2011-03-01
8 /10
Przeczytane

Sceny jak z horroru, a jednak to działo się (i dzieje nadal) naprawdę. Mną najbardziej wstrząsnęło to, że abstrahując od religii i pozycji kobiet w takich społeczeństwach, ci ludzie - głównie mężczyźni, w ogóle nie kochają, no bo jak można tak krzywdzić drugiego człowieka i być obojętnym na jego płacz i ból, nie mieć szacunku do życia, do własnych bliskich, rodziny? Zawsze wydawało mi się, że człowiek ma jakieś "ludzkie" odczucia, choćby nie wiem jak nienawidził. Ta książka rozwiewa złudzenia. Tak można żyć i można być nawet z tego dumnym. I to jest przerażające.

× 2 | link |
@aneta6
2012-01-25
10 /10
Przeczytane

Książka jest w pewnym sensie przerażająca. Przeraża w niej fakt jak rodzice mogą być tak bezduszni dla własnych dzieci. Nie są dla nich wsparciem gdy te popełniają błedy

× 2 | link |
MO
2008-01-06
10 /10
Przeczytane

Souad opowiadając o sobie, mówi o losie ogółu kobiet w krajach muzułmańskich. Warto zapoznać się z tą wciągającą, ale jakze brutalną opowieśnią.

× 2 | link |
@Tajemnica33
2010-11-22
10 /10
Przeczytane

Bardzo dawno temu ja czytałam, ale do dziś pamiętam jak wielkie wrażenie na mnie wywarła. Z pewnością książka godna polecenia.

× 2 | link |
@mcrox110
2009-03-07
8 /10
Przeczytane

wstrząsająca historia Souad - dziewczyna opowiada o swoim ''poprzednim'' życiu , gdzie kobiety były traktowane gorzej od zwierząt....

× 1 | link |
@Lloret
2012-06-29
5 /10
Przeczytane

Książka, która zostawiła mnie z mętlikiem w głowie. Oczywiście, historia poruszająca, przerażająca, naprawdę nie pozwalająca o sobie zapomnieć. A jednocześnie... A jednocześnie - jeśli przeczytać więcej książek traktujących o islamskiej kulturze, kobiecie w tamtejszym społeczeństwie - przedstawiająca jedynie część prawdy, marginalny problem, który zostaje zaprezentowany jako codzienność, której w każdej chwili doświadczają wszystkie kobiety żyjące w krajach arabskich. Warte przeczytania, choć warto zachować dystans i sięgnąć po inne lektury o arabskich kobietach.

| link |
@NataliaTw
2011-04-03

Ta książka przykuła moją uwagę w bibliotece i nigdy nie pożałowałam, że po nią sięgnęłam. Byłam w szoku kiedy ją czytałam, bo to oburzające, że w naszych czasach kobiety potrafią być traktowane gorzej od zwierząt. Jednak dobrze, że pisze się o takich sprawach, to sprawia, że są większe szanse, że zacznie się coś zmieniać coś w tej kwestii.

| link |
@ordinarygirl
2011-03-15
Przeczytane

Pożyczyłam od kuzynki, lekka lekturka na wakacje. Tak lekka, że będąc nad morzem nie wykąpałam się ani razu. Książkę przeczytałam w kilka dni, roniąc przy tym hektolitry łez. Naprawdę świetna historia, boli mnie jedynie, że takie rzeczy się dzieją naprawdę. Dla mnie to chore, dla nich to coś codziennego...

| link |
@basik37
2010-02-27
Przeczytane

Bardzo poruszająca powieść, aż nie chce się wierzyć, że takie rzeczy mają miejsce na świecie. Kobieta jest tam gorzej traktowana od zwierząt, nie ma własnego zdania i nikt się z nią nie liczy.Książka zawiera kilka momentów, które ściskają nie tylko za serce........Cieszę się , że urodziłam się w Polsce.

| link |
@mecka
2010-07-05
Przeczytane Biblioteka Meckiej Drozdówny im. W. Shakespeare'a & J. Leto & S. Leto & T. Milicevica & J. Deppa

Naprawdę poruszająca książka. Wręcz wydawałoby się, że nie realna, a jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje na świecie. Dobrze, że taka książka powstała i oby udało się wreszcie naprawić ten świat, tamte "prawa" i tradycje. Przecież tak nie może być...

| link |
@calamitas
2010-05-24
Przeczytane

Memento: do czego doprowadzić może fanatyczne oddanie religii i jej nakazom. Kobieta jako przedmiot w kulturze, którą człowiek tak zwany cywilizowany wstydziłby się nazwać kulturą. Wstrząsająca lektura, choć przecież wiedziałam o czym będzie książka.

| link |
@xNiedostepnax
2010-04-10
Przeczytane

Poruszająca, szokująca, intrygująca. Ukazuje okrucieństwo, o którym niewiele osób ma pojęcie. Pokazuje, że powinniśmy cenić nasze życie i wolność, gdyż w innych zakątkach świata moglibyśmy zginąć za rzeczy, które robimy codziennie.

| link |
@margota13
2020-11-24
8 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu tej książki już nic mnie bardziej nie zbulwersuje. Dlatego to była ostatnia książka z tej tematyki, którą przeczytałam.
Skłamałam.Po niej przeczytałam "Kiedyś byłam księżną". Ale to było dłuuuuuuuuugo po niej.

| link |
@Connie036
2012-02-29
Przeczytane

Wzięłam ją do ręki jako lekką lekturę na wakacje - nie tak lekką, jak mi się zdawało. Na prawdę poruszająca książka o tym co się dzieje w innym świecie, o którym nie mamy pojęcia...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Spalona żywcem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl