Społeczny wymiar życia i aktywności osób starszych

Aneta Baranowska, Elżbieta Kościńska, Katarzyna Maria Wasilewska-Ostrowska
Społeczny wymiar życia i aktywności osób starszych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Praca zbiorowa pt. "Społeczny wymiar życia i aktywności osób starszych" pod redakcją Anety Baranowskiej, Elżbiety Kościńskiej i Katarzyny M. Wasilewskiej-Ostrowskiej składa się z trzech części: 1) Starość w perspektywie transdyscyplinarnej, 2) Osoba starsza w rodzinie i społeczeństwie, 3) Aktywność społeczna osób starszych. Jej ważność naukowo-poznawcza - jak pisze w recenzji wydawniczej dr hab. Ewa Kantowicz, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - "uwidacznia się szczególnie w rozwinięciu koncepcji pedagogiczno-psychologicznych dotyczących funkcjonowania osób w wieku senioralnym oraz poszerzeniu diagnozy jakości życia ludzi starszych w aspekcie nowych ról w rodzinie, ich sytuacji społecznej, relacji z otoczeniem, czasu wolnego, przemocy, stereotypów. Niewątpliwym walorem epistemologiczno-pragmatycznym monografii są propozycje działań socjalno-wychowawczych na rzecz seniorów oraz wskazanie płaszczyzn ich pełniejszej aktywizacji." Jak dalej pisze Recenzentka, prezentowana książka jest "adresowana przede wszystkim do pracowników socjalnych i animatorów środowiskowych, których działalność koncentruje się na organizowaniu procesu wsparcia, edukacji oraz na aktywizowaniu jednostek i grup w ich środowiskach, a także na podnoszeniu jakości życia seniorów. Praca może stanowić także ważną lekturę uzupełniającą dla studentów pracy socjalnej, pedagogiki oraz innych kierunków studiów społeczno-humanistycznych, skoncentrowanych na edukacji środowiskowej i animacji". Z kolei profesor UMK dr hab. Krzysztof Piątek w swojej recenzji akcentuje, że "w książce możemy znaleźć ilustracje potwierdzające skomplikowany i wielowymiarowy charakter społecznego wymiaru życia osób starszych. Autorzy koncentrują się na pokazaniu perspektywy makro, czyli ukazaniu problemów starości w społeczeństwie polskim, ale obok wskaźników (np. statystycznych) pochodzących z badań ogólnopolskich, wykorzystują wiedzę uzyskaną z badań własnych realizowanych w konkretnych środowiskach i miejscowościach. Interesuje ich funkcjonowanie osób starszych w rodzinie, a prezentują je za pomocą danych pochodzących z badań ogólnopolskich (np. CBOS) i danych uzyskanych w sondażu na terenie miasta (np. Bydgoszczy)". Profesor podkreśla, że walorem książki jest to, że większość zamieszczonych w niej tekstów poświęcona została aktywizacji seniorów, i co jest jej szczególnym walorem, "pojawiają się w niej bardzo różne sposoby podejścia do aktywizacji, zarówno szukające swojej legitymizacji w badaniach osób starszych, jak również odwołujące się do uznanych ekspertów w tym zakresie".  
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-63955-05-2, 9788363955052
Wydawnictwo: AKAPIT PRESS
Seria: Problemy Pracy Socjalnej
Stron: 203
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Społeczny wymiar życia i aktywności osób starszych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Społeczny wymiar życia i aktywności osób starszych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl