Stacja Ilustracja

Anita Wincencjusz-Patyna
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Stacja Ilustracja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Podtytuł: Polska ilustracja książkowa 1950 – 1980. Artystyczne kreacje i realizacje.
Książka jest rozprawą doktorską Anity Wincencjusz-Patyny obronioną w czerwcu 2007 r. w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, napisaną pod kierunkiem prof. Waldemara Okonia. Omawia fenomen tzw. polskiej szkoły ilustracji, która swe triumfy święciła we wskazanym w tytule okresie.
Opracowanie składa się z dwóch części – zasadniczego tekstu dysertacji oraz obszernego leksykonu artystów zajmujących się ilustracją w odnośnych latach (ponad 360 nazwisk) wraz z aneksem w postaci kalendarium najważniejszych wystaw i sukcesów indywidualnych oraz zbiorowych polskich artystów książki. (Ta część ma niewątpliwy walor poznawczy, porządkujący - praktyczny, jest jedynym tak obszernym opracowaniem tej atrakcyjnej tematyki).
W części zasadniczej po krótkim wprowadzeniu do tematu i omówieniu stanu badań autorka przechodzi do rysu historycznego ilustracji książkowej ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego w sztuce polskiej.
Kolejny rozdział przybliża tło historyczne sprzyjającego kulturze - zwłaszcza tej „niezaangażowanej” o bezpiecznych treściach (jaką wydawała się ilustracja) - okresu PRL-u.
W następnym rozdziale omówione zostały główne nurty, tendencje i rodzaje ilustracji pojawiające się w ramach oferty wydawniczej.
Najbardziej obszerna część rozprawy przybliża sylwetki 24 artystów zajmujących się ilustracją (m.in. Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Elżbieta Gaudasińska, Janusz Grabiański, Adam Kilian, Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Elżbieta i Marian Murawscy, Gabriel Rechowicz, Zbigniew Rychlicki, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Janusz Stanny, Andrzej Strumiłło, Jan Marcin Szancer, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki), według autorki, tych, którzy ukształtowali najbardziej oryginalny język wypowiedzi plastycznej.
Końcowe rozdziały poświęcone są problematyce technik stosowanych przez artystów w projektowanych ilustracjach oraz analizie fenomenu tego jednego z najciekawszych, docenianych także zagranicą, zjawisk w sztuce polskiej. Książka zawiera też obszerną literaturę dotyczącą ilustracji polskiej w jej złotym okresie.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-60520-22-2, 9788360520222
Wydawnictwo: WUWr - Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego
Stron: 528
dodana przez: 8dzientygodnia

Autor

Anita Wincencjusz-Patyna Anita Wincencjusz-Patyna
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Wrocław)
W 1995 r. ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Historyczka i krytyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce (w 2007 obroniła pracę doktorską poświęconą Polskiej Szkole Ilustracji). Adiunkt w ASP im. Eugeni...

Pozostałe książki:

Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci Para-Buch! Pociąg do ilustarcji. Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak Polska szkoła książki obrazkowej Stacja Ilustracja
Wszystkie książki Anita Wincencjusz-Patyna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Stacja Ilustracja? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@marzenad1
@marzenad1
2022-02-06
Chcę przeczytać

Po raz pierwszy z tym tytułem i nazwiskiem Autorki zetknęłam się ,,połykając" książkę ,, Ilustratorki, ilustratorzy.Motylki z okładki i smoki bez wąsów"B.Gawryluk, następnie zaczytywałam się w leksykonie ,,Admirałowie wyobraźni", której autorka- moja krajanka - jest współautorką. Obie pozycje traktuję jak ,,księgi święte" ;) Pragnę teraz przeczytać, a najchętniej nabyć ,,Stację ilustrację". Czy jest to możliwe? Jeśli tak, to w jaki sposób? Widzę, że wydawcą jest Uniwersytet Wrocławski, ale w księgarniach internetowych nie można zamówić tej pozycji.Czy ktoś może mi pomoc?
Marzena z Wrocławia.

| link |
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia
2021-12-15
10 /10
Przeczytane 1) Mistrzowie ilustracji- Polska Szkoła Ilustracji w teorii 4a) 2021 Posiadam: domowa biblioteczka 1r) Zawodowo ✿❀ 1j) Literatura polska

Cytaty z książki

O nie! Książka Stacja Ilustracja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl