Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna

Dominika Oramus
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Stan splątany to układ kwantowy dwóch lub więcej cząstek elementarnych wykazujący, jak to określał Einstein, „upiorne działanie na odległość”. Gdy dokonujemy pomiaru stanu jednej cząstki, druga „dostosowuje” do niej swoje parametry. Innymi słowy, dwa odległe i pozornie niezależne zjawiska okazują się ściśle ze sobą związane, a opis jednego z nich musi uwzględniać drugie.
W niniejszej książce termin „stany splątane” należy rozumieć jako metaforę określającą współzależność między fizyką a literaturą. Wykorzystując aparat badawczy literaturoznawstwa, autorka opisuje zależności pomiędzy fizyką a literaturą ostatnich stu lat. Genezą pracy było spostrzeżenie, że uproszczenia i skróty myślowe opisujące fizykę lub zjawiska z nią związane powracają konsekwentnie w kulturze XX wieku i później. Są wśród nich: z jednej strony rozłam intelektualny Zachodu na humanistykę i nauki ścisłe oraz osłabienie wiary w naukę i postęp, z drugiej zaś mit genialnego naukowca i jego moralnej odpowiedzialności za własne odkrycia.
Data wydania: 2020-02-20
ISBN: 978-83-7886-490-5, 9788378864905
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Kategoria: Literaturoznawstwo
Stron: 336
dodana przez: Carmel-by-the-Sea
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
5 /10
Przeczytane Lingwistyka Posiadam Reportaże_i_ współczesny_świat Fizyka_1

Odczuwam ogromny czytelniczy niedosyt wzmocniony wieloma krytycznymi uwagami skierowanymi do autorki za formę i treść oraz przegadaną w dużej części analizę umieszczonych przykładowych tekstów. Dla mnie lektura opiniowanej pracy, to niestety w połowie zmarnowany czas; a liczyłem na coś wyjątkowego, bo temat 'wybuchowy' i niemal nieistniejący w polskim piśmiennictwie. Ponieważ materia książki nawiązuje jakoś do odwiecznej debaty 'humaniści vs. ścisłowcy', który mnie interesuje od dawna, to trochę się rozpiszę, stąd opinię podzieliłem na dwie części. W drugiej, bardziej detalicznie, opisuję pełniej własne wrażenia i rozwijam tezy ogólne hasłowo wyliczone wcześniej.

Literaturoznawca Dominika Oramus w książce "Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna" postanowiła prześledzić beletrystykę, ale taką która importuje fizykę w świat fikcji literackiej. Z założenia metoda analizy miała być językowa, czyli śledząca przedmiot zainteresowania typowym aparatem badawczym językoznawcy, a nie oceniająca zgodność wykreowanego świata z fizyką (co nie dziwi, skoro autorka ma habilitację z anglistyki). Jednak po przeczytaniu tej monografii nie wiem, o czym autorka chciała mnie przekonać, nie dowiedziałem się zbyt dużo o motywacjach pisarzy do umieszczania fizyki na kartach książek, a śledząc przebieg argumentacji momentami nie wiedziałem, kiedy opisuje fakty historyczne, a kiedy jeszcze referuje świat konkretnego tekstu.

Książka wyraźnie dzieli się na trzy części. Ca...

× 5 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat