Stokrotki nie rosną na morzu

Czesław Adamowicz
Stokrotki nie rosną na morzu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

fragment wstępu: "Pod koniec życia autor, Czesław Adamowicz zabrał się do napisania kolejnej książki, właśnie tej, którą trzymasz teraz w ręku, Miły Czytelniku. Tworzywo tej książki zbierał kapitan przez całe swoje życie, ale ujął je w ściśle określone ramy jednego rejsu, jednej zwyczajnej podróży.
I uczynił jakże słusznie. Bo przekazał w ten sposób nie jednostkowe, indywidualne przeżycie i los tylko jeden, choćby najbardziej autentyczny, ale tylko jeden, lecz życie całej marynarskiej zbiorowości. Dzięki temu powstała książka niezwykle wartościowa, choć nie ma w niej ani opisów krew mrożących przygód, ani wielkich dramatów czy głębokiej filozofii. Jest za to codzienność zwyczajnego marynarskiego życia, z jego troskami i niedostatkami i z całą tą dziwnością rozdwojonego bytowania, podzielonego ląd, na którym zostali bliscy sercu ludzie, a statek będący przecież dramatycznym niemal ograniczeniem.

I jest w tej książce uchwycone i utrwalone to, co charakteryzowało tę flotę, która przyszła jako bezpośrednia spuścizna po spokojnych niemal i niemal zaściankowych statkach parowych. Przecież to właśnie one, te skromne statki parowe ukształtowały nowoczesne życie marynarza, zasady jego służby i zwyczaje nieco archaiczne i patriarchalne, ale jakże dobrze wpasowane w cały układ odpowiedzialności i obowiązku, jaki wiąże marynarza z jego statkiem. I tę właśnie specyfikę statków, które wprawdzie zmieniły już napęd na bardziej nowoczesny i o wiele bardziej sprawny, ale w swojej istocie zostały niezmienione, autor uchwycił i przekazał rzetelnie i ze zrozumieniem.
Prostym językiem, anie niezwykle trafnie potrafił Czesław Adamowicz pokazać nam życie na motorowcu, należącym już także, jak parowiec, do przeszłości, pokazać trudzących się z oddaniem marynarzy, aby pod ich opieką statek żył przeznaczonym mu życiem. A zapis to tym bardziej cenny, że dokonany przez człowiek, którego profesją nie jest pisarstwo. lecz właśnie prawdziwa służba morska".
Wstęp (Dariusz Bogucki)
Od autora
Pożegnanie
Od Bałtyku do równika
Morski balet i rekiny
Przylądek Dobrej adziei
Z powrotem w górę mapy
Zielony port Mombasa
Diable wrota
Kuwejt naftą pachnący
Lato w piekle
Mangus-Miś
Psy portowe, psy okrętowe
Chandra setnego dnia
Oferta bramina
Bogini marynarzy
Pierścień czarnej bogini
Hodowla dziewczyn
Kolacja z trędowatą
Trzeci raz do równika
Wizyta Neptuna
Biały rekin
Wielka fala
Nareszcie w domu
Data wydania: 1987
ISBN: 83-215-5205-6, 8321552056
Wydawnictwo: Morskie
Seria: Opowieści Morskie
Kategoria: Biografia
Stron: 199

Autor

Czesław Adamowicz
Urodzony w 1918 roku w Polsce
Czesław Adamowicz od wstąpienia w 1973 roku do Szkoły Morskiej w Gdyni (po skończeniu lubelskiego Gimnazjum Zamoyskiego) na zawsze związał swój los z morzem. Wybuch wojny zastaje go jako ucznia na "Darze Pomorza" w Szwecji. Podejmuje tam na "Kroman...

Pozostałe książki:

Zwycięskie rejsy
Wszystkie książki Czesław Adamowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Stokrotki nie rosną na morzu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Stokrotki nie rosną na morzu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl