Cytaty z książki "Strajk"

Do książki zostały dodane 12 cytatów przez:

@maciejek7 @maciejek7 (12)
Dodaj nowy cytat
Od dłuższego czasu powracała do mnie myśl, aby napisać książkę o robotnikach zakładów Hipolita Cegielskiego. Kilkakrotnie nawet ją zaczynałem. Objętość notatek i zebranych materiałów ciągle rosła, ale projektu nie udało się sfinalizować.
Klasa pracownicza była i jest wewnętrznie silnie zróżnicowana również politycznie i światopoglądowo.
Skład organów władzy przedstawicielskiej zawsze w znacznym stopniu odbiegał od realnie istniejącego składu społecznego danego kraju, regionu czy miasta.
Ważne jest zwrócenie uwagi na to, jak wyglądają realne zmagania na poziomie zakładu pracy i w jaki sposób przekłada się to na życie polityczne.
Od połowy XIX wieku w Wielkopolsce powstało wiele niemieckich, polskich oraz żydowskich warsztatów i fabryk naprawiających i produkujących nieskomplikowane urządzenia oraz maszyny rolnicze.
Wielkopolska szlachta miała paść ofiarą polityki germanizacji, co skutkowało m.in. utratą majątków a tym samym ekonomicznych i politycznych wpływów.
Mechanizacja rolnictwa, zastosowanie nawozów sztucznych, przetwórstwo spożywcze (jak alkohol, cukier i tytoń) gwarantujące odpowiednio wysoki zysk i szeroki rynek zbytu - kwestie te jawiły się jako priorytetowe.
Trzeba jednak zaznaczyć, że inteligencja włączała się także w ruch socjalistyczny.