Sześć utworów scenicznych

Pavel Kohout
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Sześć utworów scenicznych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pavel Kohout należy do najważniejszych pisarzy czeskich. Poeta, dziennikarz, scenarzysta, kierownik literacki, reżyser filmowy i teatralny, prozaik i dramaturg. Napisał trzydzieści sztuk teatralnych i adaptował ponad dwadzieścia kolejnych.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-60699-04-1, 9788360699041
Wydawnictwo: Agencja Dramatu i Teatru

Autor

Pozostałe książki:

Kacica Sześć utworów scenicznych Bílá kniha o kauze Adam Juráček Konec velkých prázdnin Pavel Kohout To byl můj život?? (První díl) 1928-1979 W roli głównej Ferdynand Waniek Z dziennika kontrrewolucjonisty
Wszystkie książki Pavel Kohout

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Sześć utworów scenicznych aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Dramat Literatura czeska (i słowacka) O Czechach lub Słowacji

Nigdy dotąd czytanie dramatów nie dało mi tyle przyjemności, nie było tak efektywne: podczas lektury przebiegała mi przed oczyma cała akcja, jak w teatrze. Nie doświadczyłem tego ani przy dziełach Shakespeara - być może czytałem go za wcześnie, a może to kwestia języka dramatu? Kohout tłumaczony był bardzo dobrze. Tematyka jego 6 dramatów, powstających od lat 60-tych (Klaun) do początku 21. wieku (Miłość) nieco się zmienia, ale za każdym razem ukazuje, notabene z dużą dozą humoru i dość drapieżnej ironii, jednostki uwikłane w aktualnie panujący system społeczny, nawet jeśli ukazane środowisko jest tylko metaforą realnej rzeczywistości.

"Klaun" (1967) to sztuka w bardzo ironiczny sposób, za pomocą przeniesienia akcji do cyrku, przedstawiająca stosunki panujące pomiędzy partią socjalistyczną a zwykłym ludem. Dyrektor cyrku obiecuje klaunowi, że ten będzie mógł tresować na arenie czwórkę jego białych koni. To najbardziej prestiżowy numer cyrkowy, a zarazem niedosiężne marzenie najniższego w cyrkowej hierarchii klauna-prostaczka, które może się spełnić, o ile uda się mu wypełnić liczne, wydawałoby się niemożliwe do spełnienia, warunki. Kiedy klaun nieoczekiwanie je wypełnia, okazuje się, że jego występ jest śmiertelną pułapką. Uniwersalna metafora, mówiąca, że równość i demokracja są ułudą, a siła tejże metafory nie kończy się bynajmniej na socjalizmie. Świetne tłumaczenie oddaje oryginalny komizm językowy.

"Wojna na trzecim piętrze" (1970) - antywojenna komedi...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Sześć utworów scenicznych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl