Sztuka życia według stoików

Piotr Stankiewicz
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Sztuka życia według stoików
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Czy stoicyzm może nas nauczyć, jak żyć szczęśliwie? Czy każdy może zostać stoikiem? Czy ta filozofia może nam się przydać dziś?

Piotr Stankiewicz, prezentując stoickie zasady, udowadnia zarówno ich aktualność, jak i ponadczasową słuszność, pokazuje, jak zostać nowoczesnym stoikiem. Seneka, Epiktet czy Marek Aureliusz okazują się doskonałymi nauczycielami, których wskazówki pozwalają odnaleźć się we współczesnym świecie. Uczą dystansu, niezależności i mądrości. Pomagają rozwiązać zawiłe dylematy, a przynajmniej żyć z nimi, gdy nie ma innego wyjścia.

Książka Piotra Stankiewicza to oryginalny przewodnik po sztuce dobrego życia.

Autor prowadzi z czytelnikiem prywatne seminarium filozoficzne, na którym analizowane są kolejne zasady stoickiej postawy. Przypomina praktyczne nauki na temat pośpiechu i szacunku dla sprzyjającej chwili. Pisze o błędach płynących z lękliwości. Przestrzega przed wygórowanym mniemaniem o sobie. Odradza wiarę w łaskawość kapryśnych bogów. Jego książka jest jednocześnie dokumentem osobistego zaangażowania. Stankiewicz odpowiada stoikom na ich propozycje z perspektywy człowieka naszej epoki. [...] Jest to książka napisana inteligentnie i wnikliwie, jasnym i zaskakująco lekkim stylem.

prof. Jacek Hołówka

Jest to książka nie tylko dla filozofów, ale dla każdego, kto szuka refleksji nad tym, jak żyć.

dr hab. Tadeusz Bartoś

Na polskim rynku ciągle brakuje tego rodzaju książek, mimo że na Zachodzie zainteresowanie stoicyzmem „stosowanym” jest bardzo żywe.

dr Krzysztof Łapiński

Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-259-6029-2, 9788325960292
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Z żukiem
Kategoria: Filozofia
Stron: 528
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Piotr Stankiewicz Piotr Stankiewicz
Urodzony w 1983 roku w Polsce
Piotr Stankiewicz jest doktorem filozofii, pisarzem i poetą. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskał tam tytuł doktora filozofii. Jest również magistrem astronomii. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Narodowego ...

Pozostałe książki:

21 polskich grzechów głównych Gra w atom Za kulisami Szkice o władzy, interesach i bezpieczeństwie My fajnopolacy Pamiętam
Wszystkie książki Piotr Stankiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sztuka życia

19.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie. Uwiebiam życiowe poradniki, serio. To temat rzeka, w którym zawsze można dodać coś nowego. Ile ludzi tyle sposobów, a że każdy jest inny, warto poznać wiele rad, aby indywidualne wprowadzić je w swoje życie czyniąc je lepszym. Stoicyzm, jak możemy pamiętać jeszcze z czasów szkolnych to kierunek filozoficzny ... {} Recenzja książki Sztuka życia według stoików

@paulaczyta@paulaczyta {}× 2

Dla nas

5.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy zastanawialiście się, jak to jest żyć spokojnie, bez niepotrzebnych zmartwień? Wiecznie boicie się skutków swoich decyzji, rozmyślacie czy aby na pewno dobrze to zrobiłam/zrobiłem? Zapętlacie się w swoich działaniach, nie czujecie się spełnieni, szczęśliwi? " Sztuka życia według Stoików" to poradnik dla wszystkich z nas. Jeśli nie interesujesz... {} Recenzja książki Sztuka życia według stoików

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe 2015 Mam Filozofia/ etyka/ mitologia/ religioznawstwo

Świetna, dająca do myślenia, choć nie wiem, czy uda mi się osiągnąć stoickie podejście do życia.
Nie do końca ogarniam stwierdzenie, że "żyjemy wyobrażeniami", zaś jednym stwierdzeniem autor mnie nieco zirytował: "...Nie wolno nam tego odkładać, nie wolno nam zaczynać od jutra. Nie wolno nam doczytać tego zdania do końca i powiedzieć sobie: 'Dobrze, w przyszłym tygodniu pomyślę o nowym życiu'. Nie. Musimy o nim pomyśleć t e r a z, a nie wieczorem, jutro lub za rok. To jest jedyna możliwość i to jest Twój - Czytelniku - obowiązek."
Nie najlepiej reaguję na takie twierdzenie, co jest moim obowiązkiem, kojarzy mi się z czymś, co zrobić muszę wbrew sobie i swojej niechęci. Akurat taka forma zachęty źle na mnie działa, ale to odbiór bardzo subiektywny, z pewnością autor nie miał zamiaru niczego czytelnikowi narzucać.

{}× 2 | link |
@paulaczyta
2021-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
MO
2021-06-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@luna_luna
2021-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@ornitorinco_czyta
2021-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Julia_B31
2021-04-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-book
CA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sztuka życia według stoików. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl