Sztuka życia według stoików

Piotr Stankiewicz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Sztuka życia według stoików
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Czy stoicyzm może nas nauczyć, jak żyć szczęśliwie? Czy każdy może zostać stoikiem? Czy ta filozofia może nam się przydać dziś?

Piotr Stankiewicz, prezentując stoickie zasady, udowadnia zarówno ich aktualność, jak i ponadczasową słuszność, pokazuje, jak zostać nowoczesnym stoikiem. Seneka, Epiktet czy Marek Aureliusz okazują się doskonałymi nauczycielami, których wskazówki pozwalają odnaleźć się we współczesnym świecie. Uczą dystansu, niezależności i mądrości. Pomagają rozwiązać zawiłe dylematy, a przynajmniej żyć z nimi, gdy nie ma innego wyjścia.

Książka Piotra Stankiewicza to oryginalny przewodnik po sztuce dobrego życia.

Autor prowadzi z czytelnikiem prywatne seminarium filozoficzne, na którym analizowane są kolejne zasady stoickiej postawy. Przypomina praktyczne nauki na temat pośpiechu i szacunku dla sprzyjającej chwili. Pisze o błędach płynących z lękliwości. Przestrzega przed wygórowanym mniemaniem o sobie. Odradza wiarę w łaskawość kapryśnych bogów. Jego książka jest jednocześnie dokumentem osobistego zaangażowania. Stankiewicz odpowiada stoikom na ich propozycje z perspektywy człowieka naszej epoki. [...] Jest to książka napisana inteligentnie i wnikliwie, jasnym i zaskakująco lekkim stylem.

prof. Jacek Hołówka

Jest to książka nie tylko dla filozofów, ale dla każdego, kto szuka refleksji nad tym, jak żyć.

dr hab. Tadeusz Bartoś

Na polskim rynku ciągle brakuje tego rodzaju książek, mimo że na Zachodzie zainteresowanie stoicyzmem „stosowanym” jest bardzo żywe.

dr Krzysztof Łapiński

Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-259-6029-2, 9788325960292
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Z żukiem
Kategorie: Etyka, Filozofia
Stron: 528
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Piotr Stankiewicz Piotr Stankiewicz
Urodzony w 1983 roku w Polsce
Piotr Stankiewicz jest doktorem filozofii, pisarzem i poetą. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskał tam tytuł doktora filozofii. Jest również magistrem astronomii. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Narodowego ...

Pozostałe książki:

Sztuka życia według stoików 21 polskich grzechów głównych My fajnopolacy Pamiętam Gra w atom Za kulisami Szkice o władzy, interesach i bezpieczeństwie
Wszystkie książki Piotr Stankiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sztuka życia

19.07.2021

Jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie. Uwiebiam życiowe poradniki, serio. To temat rzeka, w którym zawsze można dodać coś nowego. Ile ludzi tyle sposobów, a że każdy jest inny, warto poznać wiele rad, aby indywidualne wprowadzić je w swoje życie czyniąc je lepszym. Stoicyzm, jak możemy pamiętać jeszcze z czasów szkolnych to kierunek filozoficzny ... Recenzja książki Sztuka życia według stoików

Dla nas

5.05.2021

Czy zastanawialiście się, jak to jest żyć spokojnie, bez niepotrzebnych zmartwień? Wiecznie boicie się skutków swoich decyzji, rozmyślacie czy aby na pewno dobrze to zrobiłam/zrobiłem? Zapętlacie się w swoich działaniach, nie czujecie się spełnieni, szczęśliwi? " Sztuka życia według Stoików" to poradnik dla wszystkich z nas. Jeśli nie interesujesz... Recenzja książki Sztuka życia według stoików

@luna_luna@luna_luna

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-17
7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe 2015 Mam Filozofia/ etyka/ mitologia/ religioznawstwo

Świetna, dająca do myślenia, choć nie wiem, czy uda mi się osiągnąć stoickie podejście do życia.
Nie do końca ogarniam stwierdzenie, że "żyjemy wyobrażeniami", zaś jednym stwierdzeniem autor mnie nieco zirytował: "...Nie wolno nam tego odkładać, nie wolno nam zaczynać od jutra. Nie wolno nam doczytać tego zdania do końca i powiedzieć sobie: 'Dobrze, w przyszłym tygodniu pomyślę o nowym życiu'. Nie. Musimy o nim pomyśleć t e r a z, a nie wieczorem, jutro lub za rok. To jest jedyna możliwość i to jest Twój - Czytelniku - obowiązek."
Nie najlepiej reaguję na takie twierdzenie, co jest moim obowiązkiem, kojarzy mi się z czymś, co zrobić muszę wbrew sobie i swojej niechęci. Akurat taka forma zachęty źle na mnie działa, ale to odbiór bardzo subiektywny, z pewnością autor nie miał zamiaru niczego czytelnikowi narzucać.

× 3 | link |
@piaty
2024-01-20
9 /10
Przeczytane E-book Duchowe zapasy
@autodydaktyczna
2023-04-30
5 /10
Przeczytane
@paulaczyta
2021-07-19
8 /10
Przeczytane
MO
@monika1.rz
2021-06-16
8 /10
Przeczytane
@luna_luna
@luna_luna
2021-05-05
8 /10
@ornitorinco_czyta
2021-05-02
8 /10
Przeczytane
@Julia_B31
@Julia_B31
2021-04-13
8 /10
Przeczytane E-book
CA
@captaindrown
2019-11-08
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Sztuka życia jest bowiem sztuką właściwego zarządzania wyobrażeniami.
...nasza postawa wobec tego, co od nas nie zależy - jest rzeczą od nas zależną.
Nas, ludzi, należy oceniać tylko po tym, jak dajemy sobie radę z problemami, a nie po tym, jakie to są problemy.
Musimy codziennie pamiętać, że możemy nie dożyć wieczora, ale nie możemy tracić życia na wybieranie trumny.
... łaska ludzkiej zbiorowości na pstrym koniu jeździ - jest zmienna, nielogiczna i nieracjonalna. Nie rządzi się logiką ani rozumem, ale wyłącznie własnym prawem, prawem przypadkowości, chwilowego zachwytu i jeszcze szybszego zapomnienia.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl