Szyfr o ojczyźnie

Maciej Józef Kononowicz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Szyfr o ojczyźnie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wspomnienia z czasów drugiej wojny światowej o losach autora, który od początku wojny do jej zakończenia opisuje wydarzenia w jakich brał udział.
Data wydania: 1971-01-01
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Kategoria: Opowiadanie polskie
Stron: 147
dodana przez: Magnis

Autor

Maciej Józef Kononowicz Maciej Józef Kononowicz
Urodzony 1 stycznia 1912 roku w Polsce (Łask)
Maciej Józef Kononowicz – polski poeta, satyryk, prozaik oraz tłumacz literatury białoruskiej, poseł na Sejm PRL II kadencji. Był absolwentem Wydziału Humanistycznego (polonistyka) Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1935 w Antologii współczes...

Pozostałe książki:

Szyfr o ojczyźnie Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów Pejzaż łódzki
Wszystkie książki Maciej Józef Kononowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Szyfr o ojczyźnie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

MA
@Magnis
2022-09-04
7 /10
Przeczytane NA FAKTACH HISTORIA PAMIĘTNIKI, WSPOMNIENIA

Książka Szyfr o ojczyźnie jest relacją z okresu drugiej wojnie światowej, gdzie autor był świadkiem poszczególnych wydarzeń. Wydawało mi się od początku, że mogę nie żałować sięgnięcia po książkę, chociaż inne wiedziałem czego do końca spodziewać się po niej. Okazało się, że relacje i wspomnienia autora mogą być nie tylko ciekawe, ale też ukazujące obraz tamtych trudnych czasów od podszewki.

W książce znajdziemy wspomnienia w formie obrazków z wojny pełnej niepewności i dramatu jakie niosła ze sobą druga wojna światowa. Poznajemy losy autora, który opowiada o trudach i możliwości zabrania poszukujących przez żołnierzy ludzi w tym jego. Łaskawa dola i uprzedzenie o przeszukiwaniach nieraz ratowało mu życie. Praca na składzie węgla i niebezpieczeństwa z tym związane z okolicznymi grasującymi bandytami, partyzantami, powszechnym niemieckim terrorem i częstymi kontrolami. Nie brakuje konspiracyjnych działań, pomocy żydom i okolicznym mieszkańcom. Autor prowadzi swoją opowieść świetnie i każdy rozdział tak naprawdę dotyczy różnych wspomnień jakie dostajemy w ramach obrazków z tamtych dni. Pomimo trudności nie poddaje się w walce jaką toczy z groźnym przeciwnikiem. Życie na krawędzi zawsze powoduje strach przed ujawnieniem, lecz nie zważając na to wszystko próbuje odnaleźć się w tych ciężkich czasach. Opisy działań niemieckich żołnierzy, gestapo i różnych grup związanych z wrogiem siało strach w sercach mieszkańców. Mimo tego nie brakowało ludzi gotowych do pomocy i w...

× 10 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Szyfr o ojczyźnie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat