Tajemnica Leili

Kooshyar Karimi
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Tajemnica Leili
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Prawdziwa historia kobiet, którym grozi egzekucja za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim. W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci. Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki, Kooshyar Karimi zdobył wykształcenie i został odnoszącym sukcesy lekarzem, nagradzanym pisarzem oraz uwielbiającym swoją córkę ojcem. Mógł prowadzić wygodne życie, ale nie pozwoliło mu na to sumienie – nie potrafił odmawiać niezamężnym kobietom, błagającym go, by uratował ich życie, dokonując zabiegu przerwania ciąży, w przeciwnym wypadku kobiety te czekała śmierć przez ukamienowanie. Jedną z nich jest dwudziestodwuletnia Leila. Piękna, inteligentna, pełna życia, pragnie studiować na uniwersytecie, ale jej surowo przestrzegająca nakazów wiary rodzina nie wyraża na to zgody. Wracając pewnego dnia z biblioteki – każde wyjście z domu wymaga specjalnego pozwolenia – Leila zakochuje się w przystojnym właścicielu butiku… Kooshyar uratował niezliczoną ilość kobiet, Leila jednak szuka jego pomocy z innego powodu, takiego, który będzie go dręczył przez lata i zainspiruje do podjęcia niemożliwej misji, kiedy uda mu się uciec z Iranu i po wielkich trudach osiąść w odległej Australii. „Tajemnica Leili” to książka fascynująca i wzruszająca, przedstawia codzienne życie kobiet w kraju, gdzie miłość może być przestępstwem. Jednakże pomimo całego swego tragizmu ta niezapomniana lektura paradoksalnie podnosi czytelników na duchu, autor przekazuje nam bowiem nadzieję, że my sami – i opowiadane przez nas historie – możemy przeciwstawić się złu. Niezwykła książka… Karimi zaskarbia sobie nasze zaufanie dzięki swym doświadczeniom i współczuciu dla niedoli osób wyrzuconych poza margines. Owen Richardson, „Saturday Age” Głęboko poruszająca historia, pięknie opowiedziana, pełna wyjątkowych spostrzeżeń, napełniająca nas podziwem dla odwagi moralnej autora. Robin de Crespigny, autor „The People Smuggler” Niezwykła, zdumiewająca książka. Historia Leili wzrusza do głębi, Kooshyar Karimi jest wytrawnym narratorem. Shirley Walker, autorka „The Ghost at the Wedding” „Tajemnica Leili” jest przepełniona współczuciem i pragnieniem, dobitnie przedstawia dzieje reżimu duszącego naród i niszczącego wszystko, co było w nim wielkie. Lektura tej książki jest jak wgląd w kulturę i zrozumienie desperacji narodu. „The Hoopla” Pasjonująca relacja o niewinnej dziewczynie opierającej się miażdżącym rządom irańskiego reżimu. Arcydzieło o moralnych dylematach, pełne napięcia. Bob Brown Inspirujące… często wstrząsające… Prezentuje wgląd w przyczyny, dla których człowiek gotów jest przedłożyć dobro innych ponad własne bezpieczeństwo. „Townsville Bulletin” Frapujące i potężne. „Sunday Age” Kooshyar Karimi urodził się w Teheranie, obecnie mieszka w Sydney. Jest autorem bestselerów: „Tajemnica Leili”, „Journey Of A Thousand Storms”, kilku książek na temat Iranu, Chin i asyryjskich mitów i historii, z których jeden został wycofany z publikacji przez rząd irański.
Data wydania: 2017-02-16
ISBN: 978-83-8097-065-6, 9788380970656
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 376

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tajemnica Leii

19.05.2022

Wstrząsająca lektura. To nie jest moja pierwsza książka o doli-niedoli kobiet z krajów muzułmańskich. Ale jest inna. O życiu w Iranie, od 1797 roku - republice islamskiej, gdzie policja religijna i sądy religijne stoją na straży islamskiego prawa i sprawują całkowitą kontrolę nad wszystkimi aspektami życia obywateli. Za złamanie tych praw wymierza... Recenzja książki Tajemnica Leili

EK
@EwaK.

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Eli1605
2019-11-23
6 /10
Przeczytane 2018

Ilekroć czytam losy kobiet przebywających, dobrowolnie lub nie, w krajach islamskich to dziękuję Bogu i partii, że dane mi było urodzić się w cywilizowanym kraju.Książka jest napisana przez lekarza, który niosąc muzułmańskim kobietom pomoc wręcz nielegalną wg ichniejszego prawa, musiał uciekać z Iranu. Jednocześnie drugim narratorem jest kobieta, której udzielił on zakazanej pomocy. Polecam każdemu.

× 5 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-19
8 /10
Przeczytane

Wstrząsająca lektura. To nie jest moja pierwsza książka o doli-niedoli kobiet z krajów muzułmańskich. Ale jest inna. O życiu w Iranie, od 1797 roku - republice islamskiej, gdzie policja religijna i sądy religijne stoją na straży islamskiego prawa i sprawują całkowitą kontrolę nad wszystkimi aspektami życia obywateli. Za złamanie tych praw wymierzana jest bardzo surowa kara, za odejście od nakazów islamu, za homoseksualizm, spożywanie alkoholu, niemuzułmański strój, nieprzestrzeganie segregacji płciowej, m.in w autobusie, restauracji, na plaży, w kinie, u fryzjera, wreszcie za cudzołóstwo, niestety tylko kobiet, gdzie za winną uważa się również ofiarę gwałtu.
Niechciana, pozamałżeńska ciąża, wskutek nieszczęśliwej miłości, gwałtu, nieroztropności, namiętności, wielkiej miłości, czy jako efekt przymusu ekonomicznego lub wyzysku - to prawdziwy, śmiertelny problem i dramat. Za każdą z nich kobiecie (tylko!) grozi kara śmierci przez ukamieniowanie.

Temu wycinkowi irańskiej rzeczywistości autor poświęcił „Tajemnicę Leili”. Nie uląkł się systemu i narażając siebie i rodzinę uratował życie ponad 250 kobiet potajemnie rekonstruując błony dziewicze i usuwając niechciane ciąże, które z pewnością doprowadziłyby do kary śmierci, co do tego nie ma wątpliwości. Jest buntowniczym, empatycznym, praktykującym lekarzem, nie godzącym się z brutalnością świata, w którym żyje oraz pisarzem, a dla mnie również bohaterem. W książce wspomina swoje faktyczne przeżycia i doświadczenia...

| link |
@atram_78
@atram_78
2020-02-03
10 /10
Przeczytane 2017 ✨ 🏠 Posiadam 🏠

Smutna, poruszająca, pięknie napisana...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemnica Leili. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat