Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów

Michał Głowiński
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wybitny humanista we własnej osobie, profesor Michał Głowiński, portretuje wielkie postaci - myślicieli, naukowców, literaturoznawców, pisarzy, ale też działaczy społecznych i osoby, które ze względu na niepoślednie talenty chce ocalić od zapomnienia. Andrzej Kijowski, Miron Białoszewski, Irena Sendlerowa, Stanisław Barańczak, Maria Janion czy Teresa Torańska to zaledwie kilkoro z nich.

Biografie tych niezwykłych osób obfitują w ważne i doniosłe wydarzenia, które Autor pokazuje od kulis, nierzadko ujawniając nieznane szczegóły. Ogromna rola przypadku, łutu szczęścia lub gigantycznego pecha jest w stanie zaważyć na życiorysie, bezpowrotnie zmieniając jego tory i czasem prowadząc do nieuchronnej katastrofy. Opowieści o dramatach związanych z pochodzeniem, ukrywaniem się, utratą bliskich i własnego zdrowia czy złamaniem kariery zawodowej sąsiadują tu z niespodziankami od losu: zdobyciem paszportu, zagranicznego stypendium, awansem społecznym, zasłużoną karierą i sławą.
Ten znakomity zbiór pokazuje, że losy większości wybitnych jednostek były głęboko naznaczone przez moment dziejowy - historia i polityka wielokrotnie łamała ludzkie życiorysy i charaktery. Dotyczyło to także, a może zwłaszcza, osób niepospolitych, które warto utrwalić na kartach historii polskiej myśli intelektualnej.
Data wydania: 2021-09-29
ISBN: 978-83-8032-463-3, 9788380324633
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Biografia
Stron: 544
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Michał Głowiński Michał Głowiński
Urodzony 4 listopada 1934 roku w Polsce (Warszawa)
teoretyk literatury i znawca nowszych dziejów literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, badacz o dużej inwencji i sile inspirującego oddziaływania, autor fundamentalnych lektur polonistycznych, a także orygina...

Pozostałe książki:

Historia jednej topoli i inne opowieści Zła mowa Carska filiżanka Papuga i ratlerek Czarne sezony
Wszystkie książki Michał Głowiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ulubieńcy polonistów

9.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Michał Głowiński przedstawia sylwetki 58 wspaniałych humanistów. Czy kiedykolwiek pomyślałabym, że sięgnę po teksty Michała Głowińskiego dobrowolnie? Na pewno nie na studiach, gdy to nazwisko śniło mi się po nocach. Wiało od niego grozą. Michał Głowiński wtedy zdecydowanie nie należał do moich ulubieńców. Teraz, po latach, gdy studia są już tyl... {} Recenzja książki Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów

@Zaneta@Zaneta {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Zaneta
2021-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2021 PAŹDZIERNIK
@abdita
2021-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl