Tessa d'Urberville

Thomas Hardy
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Tessa d'Urberville
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna ze stu najważniejszych książek wszech czasów!

Otwarty portret seksualnej hipokryzji społeczeństwa epoki wiktoriańskiej.

Powieść Thomasa Hardy’ego natychmiast po premierze w 1891 roku wzbudziła szalone kontrowersje. Także dzięki nim odniosła ogromny sukces komercyjny i weszła go grona klasyki literatury.

Ufna i bezbronna Tessa zostaje w myśl przyjętych powszechnie standardów wystawiona przez własną rodzinę na małżeńską „giełdę”. Jako „atrakcyjny towar” ma zdobyć majątek. Jednak uwiedziona i bezlitośnie wykorzystana przez rzekomego przyszłego męża, samotnie rodzi dziecko, które wkrótce umiera.

Wówczas Tessa spotyka młodego idealistę, Angela Clare’a. Jednak kiedy ten poznaje przeszłość dziewczyny, odrzuca ją. Będąc ofiarą obłudnej, skostniałej angielskiej moralności, pozbawiona nadziei i środków do życia Tessa ucieka przed cierpieniem, decydując się na straszny, desperacki krok.
Wstrząsającą historię miłości, zdrady i zbrodni Hardy kreśli barwnym, poetyckim językiem. Połączenie krytyki społecznych konwenansów z dogłębną refleksją nad rolą przeznaczenia w ludzkim życiu sprawiają, że Tessa D’Urberville należy do powieści szczególnie poruszających i pamiętnych.
W 1979 roku na podstawie książki powstał głośny, wielokrotnie nagradzany i doceniany przez krytykę film w reżyserii Romana Polańskiego z Nastassją Kinski w roli głównej. W roku 2008 powieść stała się podstawą doskonałego serialu z Gemmą Arterton w roli tytułowej.
Tytuł oryginalny: Tess of the d'Urbervilles. A Pure Woman
Data wydania: 2022-04-05
ISBN: 978-83-66989-86-3, 9788366989863
Wydawnictwo: Replika
Seria: Biblioteka Romansu [Comfort]
Stron: 448
dodana przez: Catta
Mamy 12 innych wydań tej książki

Autor

Thomas Hardy Thomas Hardy
Urodzony 2 czerwca 1840 roku w Wielkiej Brytanii (Higher Bockhampton)
Thomas Hardy (ur. 2 czerwca 1840 w Higher Bockhampton k. Dorchester, zm. 11 stycznia 1928 w Dorchester) – angielski pisarz i poeta, przedstawiciel nurtu naturalistycznego. Jego postaci literackie zmagają się ze swoimi pasjami i sytuacjami życiowymi....

Pozostałe książki:

Tessa d'Urberville Juda nieznany Z dala od zgiełku Pierwsza hrabina Wessex Powrót na wrzosowisko W pewnym miasteczku 55 wierszy Burmistrz Casterbridge Pod drzewem, pod zielonym Szafirowe oczy Szczęśliwe narzeczone Desperate Remedies Far from the Madding Crowd Opowiadania pisarzy angielskich XIX w. Tess of the D'Urbervilles Tessa d'Urberville. Tom 1 Tessa d'Urberville. Tom 2 The Return of The Native
Wszystkie książki Thomas Hardy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czyny i słowa

WYBÓR REDAKCJI
20.11.2019

Powieści Thomasa Hardy'ego należą do klasyki światowej literatury. Na to miejsce solidnie sobie zapracowały. Tworzone w epoce wiktoriańskiej, ukazują jej społeczne i kulturowe aspekty z wielkim pietyzmem i dokładnością. "Tessę..." czytałam jakiś czas temu, a stosunkowo niedawno sięgnęłam po "Z dala od zgiełku". Obydwie mnie urzekły, choć były rac... Recenzja książki Tessa d'Urberville

× 8

Zawiniła bo była ładna

5.09.2022

Jedyną „zbrodnią” Tessy było to, że była ładna. Poza tym to dobra, skromna, poczciwa, a nawet inteligentna i wykształcona kobieta. Intuicyjnie wyczuwała, gdzie mogą czaić się na nią potencjalne zagrożenia. Niestety miała pecha do ludzi. Trafiła na tych aroganckich, a także słabych co musiało mieć tragiczny wpływ na jej reputację. Mariolka ze skec... Recenzja książki Tessa d'Urberville

Tessa d'Urberville

11.03.2013

„Tessa d’Urberville: historia kobiety czystej” jest powieścią, która w roku 1891 wywołała społeczne oburzenie. Książka Thomasa Hardy’ego, która dziś zaliczana jest do grona klasyki literatury angielskiej, była krytykowana jako dzieło występujące przeciw wiktoriańskim normom przyzwoitości. Cóż, po przeczytaniu utworu nie zauważyłam jakichś gorsząc... Recenzja książki Tessa d'Urberville. Historia kobiety czystej

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2019-11-25
9 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać 100 BBC Opowieści, które mają to coś - starocie, groza i nie tylko Dentystka też baba czyli trochę romansideł i ckliwych historii Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚

Dzieje życia Tessy d’Urberville to nie romansidełko, w którym mimo wszystkich możliwych przeciwności losu, para głównych bohaterów w końcu będzie żyła długo i szczęśliwie. Poleją się łzy, poleje się krew. Bo życie to nie bajka, o czym główna bohaterka przekona się nie raz, a nam pozostanie tylko jej współczuć. Przynajmniej ja jej współczułam, bo bycie naiwnym i niedoświadczonym to jeszcze nie zbrodnia.
Byłam momentami zła na pana Hardy’ego, że tak się uwziął na tę biedaczkę Tessę, ale niestety ktoś musiał ponieść ofiarę, żeby można było zdemaskować obłudną moralność i społeczne konwenanse.
A Tessa d’Urberville niewątpliwie była ich ofiarą, a na dodatek trafił jej się w końcu mąż-hipokryta, dla którego największą życiową tragedią była żona niedziewica, chociaż sam do najświętszych nie należał.

Język i poczynione przez autora opisy również przypadły mi do gustu. Piękna musiała być ta angielska prowincja, momentami aż chciałoby się doić krowę obok Tessy.

Nie polecam czytelnikom, których nudzą tamte czasy i drażni dziś już trochę trącający myszką styl. Stężenie obu tych cech będzie dla nich niestrawne.

× 6 | link |
@inthesilkscarf
@inthesilkscarf
2022-08-26
8 /10

Thomas Hardy to jeden z czołowych pisarzy XIX wieku. Jego powieści weszły już do kanonu literatury klasycznej i zachwycają swym pięknem.

W swojej najbardziej znanej książce „Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej” porusza trudną tematykę jaką było traktowanie kobiet w ówczesnych czasach. Powieść już wtedy wywołała skandal, a teraz wzrusza kolejne pokolenia czytelników. Smutne losy tytułowej bohaterki i jej niemoc dają do myślenia. Czytelnik czytając o kolejnych rzeczach, które ją spotykają ma pełno empatycznych uczuć do niej.

Ta książka łamie serce. Pokazuje jak uprzywilejowani byli mężczyźni, jak bezduszne i pustej moralności było ówczesne społeczeństwo.

To książka obok, której nie da się przejść obojętnie.

× 1 | link |
@closer
@closer
2011-09-23
8 /10
Przeczytane Posiadane

czytając książkę niesamowicie się bulwersowałam jak kiedyś mogły istnieć takie normy moralne. im dalej brnęłam przez treść tym bardziej nie mogłam wyjść ze zdziwienia. biedna, głupia, naiwna Tessa... określenie "kobieta czysta" jest tutaj dość przewrotnie rozumiane. masa poplątanych myśli po zakończeniu lektury. i szok po przeczytaniu zakończenia. mimo wszystko spodziewałam się szczęśliwego końca. chociaż to też kwestia sporna jak rozumiemy szczęście.

× 1 | link |
@deana
2014-08-05
10 /10
Przeczytane 1001 książek

Książka, która w swej wymowie nie traci nic na aktualności. Tessa w swej nieznajomości świata i dobroci może denerwować. Z każdej strony jest wykorzystywana, uciskana a mimo trwa, naiwnie wierząc, że los się odmieni. Jak w innych powieściach naturalistycznych to nie ma szans dobrze się skończyć. Urzekły mnie opisy, bardzo szczegółowe, realistyczne, momentami surowe ale nie pozbawione pewnej wrażliwości i poetyczności.

× 1 | link |
DA
@darjusia
2007-09-13
10 /10
Przeczytane

To jedna z moich ulubionych książek. Daje wiele do myślenia na temat winy, kary, przeznaczenia. Porusza kwestię odpowiedzialności za to co nas w życiu spotyka. Niektórym mogą przeszkadzać chwilami nudnawe opisy jednak gorąco polecam tę powieść.

× 1 | link |
@ewfor
2022-05-01
7 /10
Przeczytane

Ostatnio rzadko sięgam po klasykę, a ta książka z całą pewnością zasługuje na to, aby wrócić do niej po latach. Pomijając fakt, że piękna okładka przyciąga oko, to myślę, że warto poznać dzieła pisarzy, którzy kiedyś byli na piedestale literatury.

Ta opowieść, to jeden wielki dramat młodej kobiety, wykorzystanej przez bogatego krewnego, odrzuconej przez rodzinę i ukochanego, ale silnej wewnętrznie. I mimo przeciwności losu i trudności napotykanych na swej drodze nie podążającej się i wierzącej w miłość i siłę przetrwania.

Autor w bardzo interesujący sposób ukazał osobowości swoich bohaterów, chociaż nie zrobił z nich wielkich i ważnych to ciekawie wplótł w społeczeństwo tamtych czasów. Pokazał biedę i bogactwo, pokazał przyjaźń i pogardę dla człowieka, przedstawił postaci ludzi, którzy często nie mogą zmienić swojego losu w świecie rządzonym przez przypadek, chociaż często stać ich na zachowanie godności, a nawet na heroizm.

Główna bohaterka to kobieta z jednej strony bardzo nieszczęśliwa, ale z drugiej bardzo dzielna. Jej ambicje i odpowiedzialność za siebie być może wydawać się trudna do zrozumienia, dziewczyna bowiem wolała ciężko pracować, klepać biedę niż poprosić o pomoc finansową kogoś, kto tak właściwie miał obowiązek społeczny pomagać jej.

Autor nie jest chyba zwolennikiem życia w mieście ani zwolennikiem bogactwa, bowiem miasto utożsamia ze złem, przestępczością, zatraceniem ludzkic...

| link |
@asiaczytasia
2022-09-05
7 /10
@Skazananaksiazki
@Skazananaksiazki
2022-04-11
10 /10
Przeczytane Zredagowane Wydawnictwo Replika Najlepsze, jakie przeczytałam!
@Anjo
2021-09-13
7 /10
Przeczytane ✅ Klasyki
ST
@stokrotka22
2021-08-16
7 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-05-18
10 /10
Przeczytane klasyka literatura angielska XIX wiek
@MonikaKrysa
@MonikaKrysa
2020-04-20
8 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-03-21
7 /10
Przeczytane Romans historyczny Literatura piękna / Klasyka
FR
@Franka_M
2012-07-25
10 /10
@beata87
2019-11-17
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jakaż z tej mleczarki świeża i dziewicza córka natury.
Doświadczenie uczy nas , że dzięki długiemu błądzeniu odkrywamy krótka drogę.
Dopóki trwa życie, dopóty trwa nadzieja.
TAKIE SZCZĘŚCIE nie mogło trwać długo. A teraz nie będę już żyła dość długo, byś zaczął mną gardzić...
Dla niej, podobnie jak dla wszystkich natur wrażliwych, piękno nie tkwiło w rzeczy, lecz w tym, co było tej rzeczy symbolem.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl