Transsyberia

Nicolas Vanier
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Transsyberia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wyprawa, jakiej nie było! Od brzegów Oki do Oceanu Arktycznego. Na koniach i reniferach, saniami ciągniętymi przez psy, na łodziach i barkach. W słocie, mrozie, upale. Przez góry, lasy, bagna, lodowe bezdroża, jeziora i rzeki. To kolejny sukces francuskiego podróżnika i jego kolegów, ogarniętych pasją zdobywania nieznanych zakątków świata.
Data wydania: 1998
ISBN: 978-83-7200-048-4, 9788372000484
Wydawnictwo: Muza
Stron: 274
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Nicolas Vanier Nicolas Vanier
Urodzony 5 maja 1962 roku we Francji
Francuski pisarz, podróżnik oraz reżyser. Jest reżyserem oraz scenarzystą między innymi filmu Ostatni traper, który opowiada o historii trapera, wiodącego życie zgodne z przyrodą oraz Bella i Sebastian z 2003 roku. Podróżuje głównie po górach Skalis...

Pozostałe książki:

Bella i Sebastian 3. Przyjaciele na całe życie Bella i Sebastian 2. Przygoda trwa! Szkoła życia Bella i Sebastian
Wszystkie książki Nicolas Vanier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Transsyberia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-06-01
8 /10
Przeczytane Podróżnicze

Nie jest to moja pierwsza książka o Syberii, ale jedna z lepszych. Przypomina mi 'Leśne morze', które przecież nie jest reportażem podróżniczym, ale opisuje piękną przyrodę Syberii. Wracając do książek o tej części Rosji, zabawne jest to, że każda książka o Syberii jest niepowtarzalna, świadczy to o niezwykłości tego regionu, o jego bogactwie ludzi, historii, przyrody.
Reportaż Nicolasa Vaniera z serii 'Dookoła świata' - takiego uzupełnienia serii "Naokoło świata', ale już przez wydawnictwo Muza - to bardzo dynamiczna opowieść o wyprawie autora i towarzyszy przez środek Syberii w warunkach trudnych, typowo syberyjskich, bo zimą. Jest to podróż końmi, zaprzęgiem psów, kucykami i reniferami od granicy mongolskiej aż do Oceanu Lodowatego. Autor skupia się na przyrodzie, i widać, ze zna się na tym, na zwyczajach ludzi, którzy tam mieszkają, i na nastrojach i emocjach, które towarzyszą takiej podróży przez mróz, odludzie i bezmiar terenu.
Również czas wyprawy przypadł bardzo ciekawie - na przełom polityczny, Gorbaczowa i upadek ZSRR. Autor notuje zmiany i nastroje ludzi, tych przeciętnych ludzi, i to jak oni zaczynają próbować handlu, wolnego rynku, np. w handlu z Japończykami.
Niedawno czytałam Iana Fraziera 'Travels in Siberia', a ze dwa lata temu opowieść o wyprawie motocyklowej przez Drogę Kości 'Long Way Round'. Mamy też ostatnio wysyp książek o Syberii, nie sposób wszystkiego przeczytać. W każdym razie ta książka z początku lat 90-tych francuskiego obieżyświ...

× 13 | link |
2010-10-11
Przeczytane

Cudowna książka podróżnicza - to recenzja w skrócie.Takiej podróży tylko pozazdrościć i nie zabierze nas w nią żadne biuro podróży - tym bardziej relacja autora jest niezwykła i cenna.Ta wyprawa wymagała nie tylko mistrzostwa w logistyce ,pokonania trudności formalnych ,ale i niesamowitej kondycji fizycznej i psychicznej.Skład grupy się zmieniał tylko Vanier przebył całą trasę .Podróż rozpoczyna się przy granicy ZSRR (tak , tak jeszcze wtedy istniał ) i wiedzie aż do Oceanu - co zajmuje śmiałkom aż 16 miesięcy.Ten czas to okres kiedy karty rozdaje pogoda a zegarki są mało użyteczne.Traperów spotyka i 45 stopniowy upał i 55 stopniowe mrozy.Ekspedycja podróżuje i końmi ,potem psim zaprzęgiem - posługując się husky,samojedami,syberianami i psami grenlandzkimi- i kucykami ,zaprzęgami reniferów aż w końcu płynie łodzią.Przed oczami podróżników przesuwają się przeróżne krajobrazy - pięknej tajgi ,gór ,jeziora Bajkał ,tundry .Relacja jest niesamowita - bo piekna i niezniszczona jeszcze przez człowieka Syberia wprost powala swoim pięknem ,ciszą ,dzikością .Zwykłymi sąsiadami na szlaku są renifery,niedźwiedzie,jelenie ,głuszce,zające ,wilki.Często trasę trzeba samodzielnie przedzierać za pomocą wyrębu.Niedostepność szlaku wymaga kluczenia ,a po drodze trzeba jeszcze samodzielnie rozbijać namioty,rębać drwa i polować -bo sklepów tam nie ma .Trudy nie tylko fizyczne ale i psychiczne wymagają żelaznej dyscypliny ,dokuczają odmrożenia a najlepiej sprawdza się odzież z naturalnych skór.Po ...

| link |
KO
2022-02-04

Książka ta to opis spełnienia jednego z marzeń szalonego Francuza, gorącej głowy, który "na kanapie" usiedzieć nie mógł. Ów "samum" w głowie Nicolasa sprawił, że w roku wydania Transsyberii ledwie udało się Go uratować, znajdując na wpół zamarzniętego na Grenlandii. W '99 roku będąc w Mongolii słyszeliśmy nawet pogłoski o jego śmierci (wypowiadane z pełnym przekonaniem) od pary Francuzów. "Jak to się stało?"- "stary już był! Miał prawie 37 lat"!?

| link |
@wankle7201
2013-04-10
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Transsyberia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl