Tysiąc wspaniałych słońc

Tysiąc wspaniałych słońc
4.71
Ocena 4.71 na 5 możliwych
Na podstawie 49 ocen kanapowiczów
Bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza, najchętniej czytana powieść ...
Bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza, najchętniej czytana powieść 2007 roku. Niekwestionowany bestseller nr 1 w ponad 20 krajach świata, sprzedany w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Poprzednia książka Hosseiniego zatytułowana Chłopiec z latawcem także zdobyła niebywałą...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788376590837
Wydawnictwo: Albatros

Recenzje

Tysiąc wspaniałych słońc
Książkę tę miałam w planach od bardzo, bardzo dawna. Trudno nie czuć się zachęconą po tak licznych, pięknych, zachwycających się nad tą powieścią recenzjach. Fakt, temat tej książki nie jest łatwy i tym również mnie ona przyciągała. Niestety, dość długo musiałam czekać na to, aż ta historia wpadn...
Afganistan od kobiecej strony
Mariam - nieślubne dziecko pokojówki Nany i jej pracodawcy, znanego w mieście biznesmena Dżalila. Dziewczynka mieszkająca w kolbie, małej chatce poza miastem, z dala od oczu innych ludzi. Mała osóbka o wielkim serduszku, kochająca i bardzo tęskniąca za swym ojcem, który odwiedza ją raz w tygodniu...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Liliowa
@Liliowa 2010-10-28
Przeczytane (2010-01-01)
Od pewnego czasu interesuję się islamem, ciekawią mnie wszelkie kwestie dotyczące tej religii, a także to, jaka jest rola kobiet w społeczeństwie muzułmanów. Właśnie z tego powodu sięgnęłam po książkę Khaleda Hosseiniego, która w przystępny, intrygujący sposób porusza te tematy. Krótki opis z okładki nie oddaje nawet w małym stopniu tego, o czym właściwie jest ta powieść. Bo trudno byłoby w kilku zdaniach streścić książkę, której fabuła jest tak zawiła, skupia w sobie tyle różnorodnych wątków. Początkowo czytelnik zostaje wprowadzony w akcję oczami Mariam, pierwszej z głównych bohaterek. Poznaje jej historię, śledzi z uwagą jej losy jako małej dziewczynki, mieszkającej z matką na obrzeżach wioski Gol Daman w pobliżu Heratu. Po kilkunastu latach, całkowicie przypadkowo i nieoczekiwanie, w życie Mariam wkracza Lajla. Odtąd mamy możliwość przypatrywać się wydarzeniom także z perspektywy drugiej bohaterki. Naprawdę, nie potrafię znaleźć właściwych słów, które opisałyby to, co czuję obecnie, tuż po przeczytaniu książki. Nie przypuszczałam, że wywoła ona we mnie tyle różnorodnych emocji. Czytając, miałam przed oczami obrazy ilustrujące to, co działo się w powieści. "Tysiąc wspaniałych słońc" opisuje dramat kobiet afgańskich, które są uważane za nędzne, nic niewarte istoty. To, co działo się z nimi podczas wojny prowadzonej w Afganistanie w latach 70. i 80. XX wieku było dla mnie szokujące, skandaliczne i niezwykle smutne. Co gorsza, nawet zakończenie wojny nie przyniosło żadnych popraw, gdyż władzę w Afganistanie przejęli talibowie, którzy mieli do kobiet i ich dzieci jeszcze bardziej niemoralny stosunek. Powieść, pomimo całej przerażającej rzeczywistości i smutnych faktów, ma też w sobie coś specyficznego, co sprawia, że "Tysiąc wspaniałych słońc" to jednocześnie książka, która daje czytelnikowi pewną nadzieję. Pokazuje, że nawet w tak złym, okrutnym i podłym świecie istnieje jeszcze szansa na prawdziwą przyjaźń i miłość. Uczy, że warto wierzyć w lepsze jutro, a tym bardziej, jeśli ma się dla kogo żyć, kochać i uśmiechać się. Główne bohaterki udowadniają, jak wiele może znieść człowiek i ile może poświęcić w imię bliskiej osoby. Gorąco polecam. Myślę, że książka Hosseiniego zasługuje na znacznie więcej, niż tylko chwilę uwagi. Wzrusza, zapada w pamięć głęboko, tam, gdzie pozostanie na długi czas.
@panika0
@panika0 2010-08-04
Przeczytane (2010-01-01)
Niesamowita książka, jedna z lepszych jakie było mi dane przeczytać. Piękna i wzruszająca, ale również przerażająca i okropnie smutna. Pokazuje życie i losy dwóch kobiet mieszkających w Kabulu, Mariam i Lajli, których losy splatają się ze sobą. Obraz kobiet żyjących w świecie jednego mężczyzny, tyrana, który robił z nimi co chciał, bo miał ku temu prawo. Kobiet które musiały znosić największe upokorzenia i cierpienia. Pokazuje jak wiele jest w może wytrzymać człowiek, ile bólu jest w stanie znieść by bronić drugą osobę. Powieść o prawdziwej miłości, poświęceniu, strachu i wojnie. Napisana pięknie i płynnie, sprawia że ciągle się do niej wraca, wstrząsa i nakłania do refleksji. Pozycja obok której nie można przejść obojętnie.
@kawa_arabska
@kawa_arabska 2010-06-30
Przeczytane (2010-01-01)
Piękna, wzruszająca i chwytająca za serce pozycja. Dwie kobiety, a każdą z nich posiadającą swój bagaż życiowych doświadczeń za sprawą jednego mężczyzny połączy jedna nić losu. W kraju, gdzie kobiety nie mają praw, jedna z nich zdecyduje się wystąpić przeciw swemu mężowi, by druga mogła wreszcie zacząć żyć z mężczyzną, którego kocha. Książka o potędze własnej siły wewnętrznej, o miłości i przyjaźni, mimo wielu niesprzyjających i upokarzających godność tych kobiet sytuacji.
@bunia
@bunia 2009-12-28
Przeczytane (2008-12-29)
Na początku nudziła mnie ta historia i już zamierzałam odłożyć książkę, jednak w pewnym momencie tak mnie pochłonęła, że dokończyłam ją w mig. Wzruszająca i prawdziwa, godna uwagi.
@monica
@monica 2014-02-02
Przeczytane (2014-02-02)
książka tak prawdziwa, aż przygnębiająca , trzeba ją przeczytać ! Tematy trudne , ale współczesne , aż trudno uwierzyć , że takie rzeczy dzieją się dziś tak niedaleko od nas ...
@blackmoth
@blackmoth 2013-05-19
Przeczytane (2013-05-19)
Cudo, cudo, cudo. Pomijając już samą historię, to ogromne oklaski dla Hosseini('ego?) za pióro. Genialnie napisane, a sama opowieść wzrusza jak mało co.
@MacochaKopciuszka
@MacochaKopciuszka 2010-06-28
Przeczytane (2008-12-29)
Wspaniała, wciągająca historia o przyjaźni i nie tylko. Bardzo szybko się czyta. Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Bardzo polecam.
@Sky
@Sky 2015-04-25
Przeczytane (2015-04-25)
książka porusza trudne tematy. jest wspaniała, poruszająca, tyle czasu czekałam, żeby ją przeczytać i ani trochę się nie zawiodłam :)
@wiosenka
@wiosenka 2010-05-15
Przeczytane (2010-01-01)
To najsmutniejsza książka jaką czytałam. Co nie zmienia faktu, że jest to książka wspaniała, którą świetni się czyta. Polecam!
@kora800
@kora800 2011-02-10
Przeczytane (2010-12-14)
Książka którą się pochłania :) Do tej pory przeczytało ją kilkoro moich znajomych i każdy wydał jej pozytywną opinię.
Autorzy
Khaled. Hosseini
Khaled Hosseini urodził się 4 marca 1965r. w Kabulu w Afganistanie. Jest amerykański powieściopisarz i psycholog pochodzenia afgańskiego. Jego debiutem była powieść "Chłopiec z latawcem" (wydana w ...
Inne książki:
Książka A Thousand Splendid Suns
Książka The Kite Runner
Książka Tysiąc wspaniałych słońc
Książka Chłopiec z latawcem
Książka THOUSAND SPLENDID SUNS
Współtworzący tą stronę
puchar @islanegra @islanegra pierwsza opinia