Udręka i ekstaza

Irving Stone
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Udręka i ekstaza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

POWIEŚĆ WSZECH CZASÓW

Zbeletryzowana biografia jednego z najbardziej znanych artystów stworzona przez mistrza pióra

„Udręka i ekstaza” to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać, Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością szperacza i fascynacją pasjonata Renesansu podążał śladami swojego bohatera i jego wielkich dzieł.

Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim mieszamy farby i sprawnie uderzamy dłutem w marmur, dowiadując się, jak powstały jego mistrzowskie freski, harmonijne rzeźby, cudowne płaskorzeźby i wspaniałe obrazy…

Data wydania: 2020-04-08
ISBN: 978-83-287-1477-9, 9788328714779
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 720
dodana przez: chudini0505
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Irving Stone Irving Stone (ur. 14 lipca 1903 w San Francisco, zm. 26 sierpnia 1989) - pisarz amerykański, autor zbeletryzowanych biografii artystów, pisarzy i uczonych.

Pozostałe książki:

Bezmiar sławy Grecki skarb Jack London. Żeglarz na koniu Pasje utajone Pasja życia
Wszystkie książki Irving Stone

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Udręka i ekstaza? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bookovsky2020
2021-01-09
10 /10
Przeczytane

Jedyna w swoim rodzaju! Mój podziw wzbudził nie tylko Michał Anioł ze swoim talentem i determinacją, ale i autor Irving Stone, który doskonale przygotował się do pracy. Autor dołożył wszelkich starań by zgłębić i przedstawić historię wielkiego artysty, a także większość z jego dzieł. W mej skromnej ocenie, w pełni mu się to udało. Warto przeczytać tę biografię zarówno przed, jak i po podróży do Rzymu lub Florencji. Osobiście, będąc wcześniej w Rzymie, nie zdawałam sobie sprawy z genezy powstania słynnej rzeźby "Mojżesz". Irving Stone objaśnił mi ją wielowymiarowo.

× 7 | Komentarze (2) | link |
@Antoniowka
2021-03-22
8 /10
Przeczytane

Książka Irvinga Stone’a to dzieło monumentalne. I nie chodzi tylko o jego objętość, ale przede wszystkim o ogrom wiedzy, jaki został zawarty w „Udręce i ekstazie”.

Autor stworzył na kartach swojej powieści człowieka z krwi i kości, mężczyznę, który całe życie musiał walczyć o swoje dzieła, o swoją godność, o byt dla swojej rodziny. Nie da się odciąć artysty od jego dzieła – patrząc na nie przez pryzmat biografii Michała Anioła, jestem pod tym większym wrażeniem.

× 7 | link |
@Aleks-a
2020-09-16
9 /10
Przeczytane Posiadam

Powieść napisana z pasją, szacunkiem, zrozumieniem, współczuciem i podziwem dla głównego bohatera oraz doskonale sportretowanym wycinkiem przeszłego świata.
Choć sam Michał Anioł Buonarroti uważał się przede wszystkim za rzeźbiarza, ja porównam tę książkę do jego największego dzieła malarskiego. "Udręka i ekstaza" I. Stone'a przywodzi mi na myśl freski z Kaplicy Sykstyńskiej. Podobieństwo dostrzegam w bogactwie treści, mnogości występujących postaci, ogromie wkładu pracy i długości czasu powstawania, choć oczywiście skala obu dzieł jest zupełnie inna.

Do książki Stone'a można podejść na dwa sposoby : przeczytać dość szybko skupiając się głównie na wydarzeniach z życia artysty, lub czytając poszerzać wiedzę na temat kultury, sztuki, nauki i myśli nowożytnej z encyklopedią bądź licznymi monografiami na podorędziu. Podobnie można zwiedzać Kaplicę Sykstyńską : wejść, przejść, wykrzyknąć wow! i zrobić zdjęcie (o ile jest to możliwe) albo przyjrzeć się wnikliwie poszczególnym scenom, spróbować dostrzec skomplikowany zamysł genialnego umysłu i rewolucyjny sposób jego zobrazowania.

Nie muszę dodawać, że wybrałam czytanie, studiowanie i oglądanie?

No i jeśli o oglądanie idzie... Oceniłam tę powieść na 9 gwiazdek (zamiast 10) głównie z powodu braku ilustracji. Uważam, że powinny się w niej znaleźć zdjęcia opisywanych przez autora dzieł sztuki (zwłaszcza rzeźb i architektury). Brakowało mi również przypisów na dole strony do cytatów, które znajdują si...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@karolas2
2010-11-16

Kiedy będę w Kaplicy Sykstyńskiej i spojrzę na freski, będę widziała trud i poświęcenie Michała Anioła - wapno, które sypało mu się do oczu, gdy miesiącami leżał na rusztowaniach, będę słyszała w echach ścian głosy z tamtej epoki. W kamiennych zakładkach szat Jezusa w Piecie zobaczę cień ręki rzeźbiarza, a unoszący się duch mistrza opowie o miłości do białego marmuru, o samotności i zazdrości o Leonardo da Vinci. Książka mimo objętości cudowna.

× 1 | link |
MI
2017-03-06
10 /10
Przeczytane

"Udręka i ekstaza" to książka niezbędna dla tych, co choć trochę interesują się malarstwem i rzeźbą, a planując wyprawę do Włoch, zamierzają nie tylko leżeć na plaży, ale również podziwiać perły tamtejszej architektury i sztuki.
Książka bardzo długa, ale znakomicie napisana i przetłumaczona, dlatego czyta się ją bardzo dobrze i szczerze mówiąc trudno się od niej oderwać.
Bardzo polecam!

× 1 | link |
@calamitas
2010-06-28
10 /10
Przeczytane

Zdecydowanie ekstaza! Książka napisana bardzo plastycznie. Takie biografie czyta się z zapartym tchem i wypiekami na twarzy. Zadziwiające, jak pasjonujące mogą być opisy procesu twórczego. Autor jest klasą samą w sobie.

× 1 | link |
@chomycz.anna
2020-06-10
10 /10
Przeczytane

Czytanie jej jest pięknym przeżyciem, szczególnie jeżeli jesteś artystą i/lub pociąga cię historia sztuki, architektury, czy twórczość Michała Anioła.

× 1 | link |
HE
2010-08-20
Przeczytane

Dla BARDZO wytrwałych, do których mimo zainteresowania historią sztuki, niestety nie należałam. Co prawda przeczytałam całość, ale drugi tom właściwie przeleciałam wzrokiem. ZA DUŻO tego. Męczy. Po prostu. Nic więcej. Pierwszy tom czytało mi się bardzo dobrze, fascynująca była możliwość poznania młodości artysty. Poza tym książka uświadomiła mi pewne rzeczy, które mimo iż mogą wydać się oczywiste, wcześniej nie przyszłyby mi do głowy. Na przykład - wiadomo, że w czasach renesansu artyści przeprowadzali w tajemnicy nielegalnie sekcje zwłok, aby poznać lepiej ludzką anatomię. To brzmi tak prosto... A historia Michała Anioła uświadomiła mi, ile ich to kosztowało psychicznie i ile poświęcenia i odwagi wymagało. Poza tym świetne źródło wiedzy na temat tamtych czasów, obyczajów, ludzi, polityki. Może kiedyś wrócę do tej książki. Ale jej opasłość i ofitość w treść, strasznie mnie umęczyła... Może po prostu nie jestem wystarczająco zaprawiona w bojach, jeśli chodzi o powieści historyczne.

| link |
BI
2007-11-06

Właśnie przeczytałam. Po lekturze nabrałam ochoty na posiadanie rzeźby z marmuru.

| link |
@Da-Nutka
2009-09-28
10 /10
Przeczytane

Wspaniała powieść. Przeczytałam jednym tchem

| link |
@Dusza
2021-05-30
9 /10
Przeczytane E-book
@Remma
2021-04-22
8 /10
Przeczytane powieści historyczne
MI
2020-12-26
10 /10
@jatymyoni
2020-11-15
8 /10
Przeczytane Malarze i malarstwo L. amerykańska Biografie, autobiografie, pamiętniki Bardzo dobra książka Dawno temu przeczytane
ST
2012-12-06
8 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“"Wszelkie formy jakie istnieją na tym bożym świecie, mogą być odnalezione w ludzkiej postaci. Ciało i twarz człowieka powiedzą ci, co on sobą reprezentuje. Jakże więc mógłbym wyczerpać swoje z...”
× 1
#
“"Artysta, który pracuje w najwyższym napięciu sił, żyje w królestwie wzniesionym ponad ludzkie szczęście."”
× 1
#
“Miłości i kaszlu nie da się ukryć.”
#
“Nie rządzi się państwami odmawiając <ojczenaszki>.”
#
“Największe ryzyko to narodzić sie na ten świat - zuważyła Contessina, patrząc wprost na Michała Anioła - wszystko potem to tylko zwykła gra w karty.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl