Utajone miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945

Gunnar S. Paulsson
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Utajone miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka zdobyła Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną. Nagroda została przyznana po raz pierwszy.
Dla większości badaczy Holokaustu dzieje warszawskich Żydów z czasów II wojny światowej ograniczają się do dwóch faktów: ogromnej liczby ofiar oraz powstania w getcie.

Ale nie dla Gunnara S. Paulssona. Autor stawia pytania: czy to możliwe, że ukrywający się po aryjskiej stronie Żydzi oraz osoby, które im pomagały, stworzyli zakonspirowane utajone miasto? Czy to możliwe, że w Warszawie przeżył nie mniejszy procent ukrywających się Żydów niż w innych europejskich miastach? Czy to możliwe, że w pomoc Żydom, mniej lub bardziej świadomie, zaangażowanych było kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków? I czy to możliwe, że nic o tym wszystkim dotąd nie wiedzieliśmy?

Dzięki nowatorskiemu podejściu do relacji i pamiętników oraz analizie źródeł statystycznych autor odpowiada na te pytania twierdząco. Książka to godny naśladowania przykład naukowej rzetelności, odwagi w stawianiu pytań i nieustępliwości w poszukiwaniu odpowiedzi.

„Historia Żydów ukrywających się w Warszawie autorstwa Gunnara S. Paulssona, to znaczący wkład w ogromną literaturę na temat Holokaustu. Zarówno jako studium przypadku konkretnej społeczności jak i jako przyczynek do debaty nad najbardziej istotnymi aspektami stosunków polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji”.

Shimon Redlich, Uniwersytet Ben Guriona
„American Historical Review”
Data wydania: 2008-09-01
ISBN: 978-83-240-0912-1, 9788324009121
Wydawnictwo: Znak
Nagrody: Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego (Zwycięzca)
Kategoria: Historia Polski
Stron: 424
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Gunnar S. Paulsson Gunnar S. Paulsson
Urodzony w 1946 roku w Szwecji
Gunnar S. Paulsson - pochodzący z Wielkiej Brytanii historyk, doktoryzował się na Uniwersytecie w Oksfordzie, współpracownik Imperial War Museum, wykładowca w Oxford Centre for Hebrew and Jewish Studies, stypendysta Center for Advanced Holocaust Stu...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Utajone miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ocelot
@ocelot
2018-11-11
10 /10
Przeczytane w posiadaniu

Cytaty z książki

O nie! Książka Utajone miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl