W koleinach czasu

Mirosław Doleżych
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
W koleinach czasu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

 Ślady przodków nosimy w sobie. Ponadczasowa opowieść o sile rodziny.
 
 Gdy w 1909 roku Hyrniak z Bieszczad, Semen Małyszko, wybierał się na jarmark, nie mógł przewiedzieć, że los postawi na jego drodze Oksanę, piękną dziewczynę, z którą połączy go gorące uczucie. Szczęście młodych trwa tyle co mgnienie oka, ale ziarno przyszłych wydarzeń zostaje zasiane…
 
 Gdy Wincek Woźnicki z Supraśla dostał powołanie do rosyjskiego wojska, potraktował to jako przygodę. Po wybuchu pierwszej wojny światowej każdy dzień stawał się wyzwaniem, ponieważ celem było przetrwanie…
 
 Historia dwóch rodzin, które różni region, pochodzenie, a nawet język. Ich członkowie zostają porwani przez nurt wydarzeń i stają się świadkami przemian obejmujących sto lat polskiej historii, a upływ czasu tworzy własną kompozycję z okruchów codzienności… W jaki sposób połączy ich los? Jaką rolę odgrywają w życiu korzenie? 
Data wydania: 2019-09-19
ISBN: 978-83-8147-563-1, 9788381475631
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 492
dodana przez: NovaeRes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W koleinach czasu, w wirze wydarzeń

18.11.2019

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się stało, że pojawiliście się na świecie? Ile losów, wydarzeń i ludzi musiało się spotkać, spleść, przeciąć niczym koleiny? Mirosław Doleżych w swojej powieści przedstawia losy rodzin, które są pokręcone, trudne, ale jakże cudowne. Czytając „W koleinach czasu”, myślałam o swojej rodzinie, o tym, jak minęło m... Recenzja książki W koleinach czasu

@Zaneta@Zaneta × 1

Dobra książka

6.11.2019

Ślady przodków nosimy w sobie. Ponadczasowa opowieść o sile rodziny. Gdy w 1909 roku Hyrniak z Bieszczad, Semen Małyszko, wybierał się na jarmark, nie mógł przewiedzieć, że los postawi na jego drodze Oksanę, piękną dziewczynę, z którą połączy go gorące uczucie. Szczęście młodych trwa tyle co mgnienie oka, ale ziarno przyszłych wydarzeń zostaje za... Recenzja książki W koleinach czasu

@Monika_Bocwinska@Monika_Bocwinska × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Marta_Ginter_2
@Marta_Ginter_2
2019-11-03
7 /10

Akcja powieści ma miejsce między 1909 rokiem a przełomem dwóch tysiącleci. To historia kilku pokoleń. Losy rodziny Małyszków i Radowskich zostały wplecione w dzieje Polski - w obie wojny światowe, XX-lecie międzywojenne i lata PRL-u. Wojenna zawierucha i rządy socjalistyczne odcisnęły piętno na życie bohaterów.

Muszę przyznać się, że początkowo gubiłam się w dużej ilości postaci i wątków. Możliwe, że porzuciłabym lekturę, ale postanowiłam nie zrażać się i przeczytać książkę w całości. Co bardzo mnie cieszy, gdyż gdzieś w połowie powieść wciągnęła mnie i z przyjemnością zabierałam się do czytania. Bohaterowie - tacy ludzcy i zwyczajni - stali mi się bliscy. Cieszyłam się z ich sukcesów, ślubów, narodzin dzieci, było mi smutno, kiedy odnosili porażki, rozstawali się z ukochanymi osobami, umierali.

Jedną z ważniejszych postaci książki Doleżycha jest Dorota Woźnicka, która w 1919 r. razem ze starszą siostrą Alicją wyruszyła do Odessy. Podróż okazała się tragiczna, ale w dalekim kraju Dora poznała swojego przyszłego męża Władka Radowskiego.

W powieści nie brakuje brutalnych opisów:
"Znalazła schronienie w opuszczonym mieszkaniu, gdzie przetrwała trzy dni bez jedzenia, aż ją znaleźli pijani żołnierze. Piskiwkę udało się Dorocie wyrugować z pamięci. Teraz, na widok czerwonych gwiazd, wróciły obrazy sprzed lat. I nie tylko obrazy. Powróciła upiorna rzeczywistość. Smród pijanych żołdaków, ich wrzaski w znienawidzonej rosyjskiej mowie. Dwa następne miesią...

× 1 | link |
@Zaneta
2019-11-18
9 /10
Przeczytane Listopad 2019
@Monika_Bocwinska
@Monika_Bocwinska
2019-10-28
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka W koleinach czasu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat