W prześwicie

Paweł Próchniak
W prześwicie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ta książka kończy się tam, gdzie się zaczęła. Zamykający ją esej otwierał moją drogę w stronę Bramy, był pierwszym krokiem w dal jej kulis. Kolejne pisałem z myślą o całości, na którą miały się złożyć. Wiedziałem, że utworzą archipelag – rodzaj konstelacji. Wiedziałem, że dotkną jedynie niektórych obrysów dzieła Tomasza Pietrasiewicza. Nie miałem jednak pewności, dokąd mnie zaprowadzą. Teraz widzę, że stoję wraz z nimi w prześwicie Bramy – na krawędzi otchłani, pod migoczącym Orionem. I widzę, że przeplata je ścieg eseju ułożonego z fotografii. Tworzą go trzy przenikające się pasma: biegnące przez czas spojrzenia na Bramę Grodzką w Lublinie, obrazy ze spektakli i misteriów Pietrasiewicza oraz twarze utrwalone na szklanych negatywach, które w Bramie odnalazły schronienie. Również tak – w tym przeplocie spojrzeń, w przemazywaniu się kadrów – widzę prześwit, w którym stoję.
Paweł Próchniak

Data wydania: 2023-11-15
ISBN: 978-83-8191-795-7, 9788381917957
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 216
dodana przez: Vernau

Autor

Paweł Próchniak Paweł Próchniak
Urodzony w 1966 roku w Polsce
Paweł Próchniak – literaturoznawca, antropolog literatury, krytyk literacki. Badacz poezji oraz zagadnień pamięci kulturowej i wyobraźni symbolicznej. Członek prezydium polskiego PEN Clubu i Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Zasiada w Radzie Fundacji...

Pozostałe książki:

Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria Nokturny Promieniowanie tła Rachunek strat. Poezja - krytyka - lektura W prześwicie Wiersze na wietrze (szkice, notatki) Zamiar ze słów (szkice, notatki)
Wszystkie książki Paweł Próchniak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka W prześwicie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka W prześwicie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl