W sieci natury i kultury

Tomasz Sobieraj "Historyk literatury"
W sieci natury i kultury
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Bolesław Prus był nie tylko wybitnym pisarzem, ale i oryginalnym myślicielem. To drugie jego oblicze nabiera nieoczekiwanego wydźwięku współcześnie, w sytuacji, w której świat zmaga się z wieloma problemami, począwszy od społeczno-politycznych, poprzez ekonomiczne, na kryzysie klimatycznym skończywszy. Poglądy Prusa widziane przez pryzmat nowszych języków badawczych mogą niekiedy zaskakiwać, bo ‒ choć pisarz był myślicielem antropocenu ‒ poddawał krytyce różne przejawy ludzkiego panowania nad światem i postulował harmonijne – oparte na relacjach bliskich symbiotyczności – współistnienie człowieka z naturą. Miał rozległe ambicje poznawcze, zmierzał do stworzenia wizji uniwersum, która obejmowałaby całość rzeczywistości, od atomu do kosmosu. Diagnozując dynamikę kultury nowoczesnej swoich czasów, podejmował istotne kwestie: natury, techniki, antropo- i biocentryzmu, opracowywał – zorientowany na praktykę – program społeczny, proponował oryginalne rozumienie polityki i jej mechanizmów. O tych wszystkich problemach traktuje niniejsza książka, odkrywająca no-we aspekty światopoglądu Prusa.
Sobieraj (…) rzetelnie i z „badawczym taktem”, przedstawił „dylematy światopoglądowe” autora Lalki, stosując strategię – co uznaję za niezbywalną wartość całej książki – która nie zawłaszcza metodologicznie idei Prusa; badacz sięga po kategorię antropcenu, aby poprzez nią ukazać pracę myśli pisarza w jej swoistych napięciach, w osobliwych splotach przeciwieństw czy ograniczeniach, a szerzej, bo przecież nie tylko o samego Prusa w niej chodzi, by uchwycić antynomie umysłu nowoczesnego.
(…)
W sieci natury i kultury. Bolesław Prus wobec dylematów światopoglądowych swojej epoki to monografia odkrywcza, ważna i inspirująca, która wpisuje się w ideę badań „nowej humanistyki”.
[Z recenzji dr. hab. Ireneusza Gielaty, prof. UŚ]
Wstęp

Rozdział pierwszy

Między antropo- a biocentryzmem. Meandry światopoglądu Bolesława Prusa

Rozdział drugi

O technice

Rozdział trzeci

O naturze

Rozdział czwarty

Jeszcze o traktacie Szkic programu w warunkach obecnego rozwoju społeczeństwa

Rozdział piąty

Pamięć (historii) w polityce. Wokół myśli historiozoficznej i politycznej Bolesława Prusa

Rozdział szósty

Summa metaphysicae. Glosa do Emancypantek

Nota edytorska
In the Web of Nature and Culture. Bolesław Prus in the Face of the Worldview Dilemmas of His Times
Bibliografia
Indeks nazwisk

Data wydania: 2022-08-01
ISBN: 978-83-242-3844-6, 9788324238446
Wydawnictwo: Universitas
Kategoria: Historia literatury
Stron: 234
dodana przez: Vernau

Autor

Tomasz Sobieraj "Historyk literatury" Tomasz Sobieraj "Historyk literatury" Tomasz Sobieraj – historyk literatury, profesor zwyczajny na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Autor prawie 150 pozycji bibliograficznych. Opublikował dziewięć książek autorskich, wśród nich: Między konwencją a innowacją. Szki...

Pozostałe książki:

Wbrew naturze Dom Nadzoru Literatura a filozofia - Tomasz Sobieraj, Barbara Sienkiewicz Polska krytyka i myśl teatralna w drugiej połowie XIX wieku Prus versus Świętochowski. W sporze o naukowość, krytykę pozytywną i "Lalkę" Stanisław Brzozowski. Przybliżenia W sieci natury i kultury
Wszystkie książki Tomasz Sobieraj "Historyk literatury"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka W sieci natury i kultury aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka W sieci natury i kultury. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl