W świecie wygnańców wdów i sierot

Marcin Kafar
W świecie wygnańców wdów i sierot
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

„Osią pracy jest napięcie między konwencjonalną teorią antropologiczną a przeżyciem, zwłaszcza przeżyciem granicznym choroby, śmierci i cierpienia. Marcin Kafar zdecydowanie odrzuca utrwalony sposób pisania o tych kwestiach, sprowadzający się najczęściej do rejestracji i interpretacji ‘rytuałów’ im towarzyszących, społecznych wyobrażeń czy obrazów medialnych. Ze szlachetną premedytacją stawia przed czytelnikiem ‘nagą’ prawdę przeżycia, jej banalność, marginesowość, jej wstyd i efekt poniżenia. Tej książce daleko jest do standardowej akademickiej letniości. Autor wadzi się bowiem z naszą mentalnością, z naszym najgłębszym ‘ja’, dokonując swoją pracą znaczącej transgresji etycznej.”

– Prof. nadzw. dr hab. Waldemar Kuligowski (fragment recenzji)

„Wariant antropologii zaangażowanej przedstawiany w książce Marcina Kafara jest jednym z wielu, tym jednak, co go wyróżnia – choć zapewne czyni jednocześnie podobnym do ujęć niektórych innych zaangażowanych antropologów – jest ostentacyjne, bo mające charakter programowego manifestu, zanurzenie zaangażowania w żywiole autobiograficznym. (…)
W książce Marcina Kafara trzy postawy jego autobiograficznego ‘ja’ wybrzmiewają wspólnie. Antropologiczny lógos odnajduje w postawie świadectwa argumentacyjną siłę opisu zdarzeń i stawia na ‘wymowę faktów’. Antropologiczny ethos lokuje się w postawie wyznania, by odpowiednio ukształtowany w swej słownej formie badawczy raport mógł stać się – ujawniającą doświadczenia i przeżycia – przekonującą antyfikcją. Antropologiczny pathos przybiera postawę wyzwania, a czyni to, etycznie umocowany, dla poruszenia innych antropologów jako badaczy – i ludzi.

Wszystkie trzy postawy zgodnie wyrażają jego zaangażowanie i jego obecność: w badanym świecie, w tekście, który o tym świecie stworzył i w antropologicznej wspólnocie, do której tekst ten – z nadzieją na przyjęcie – kieruje. Poprzez nie właśnie rys autobiograficzny kształtuje uprawianą przez Marcina Kafara antropologię.”
– Prof. nadzw. dr hab. Andrzej Paweł Wejland
(fragment tekstu wprowadzającego pt. Zaangażowanie i autobiografia)



Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7969-075-6, 9788379690756
Wydawnictwo: WUL - Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego
Cykl: Perspektywy biograficzne, tom 2
Stron: 156
dodana przez: Vernau

Autor

Marcin Kafar Doktor nauk humanistycznych, redaktor naczelny serii „Perspektywy Biograficzne”, członek Rady Redakcyjnej czasopisma „Nauki o Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne” oraz prowadzonej przez Wydawnictwo UŁ serii „W poszukiwaniu idei XXI wieku”. Opublik...

Pozostałe książki:

Auto/biograficzne aspekty praktyk poznawczych Autoetnograficzne „zbliżenia” i „oddalenia” Umykanie W świecie wygnańców wdów i sierot
Wszystkie książki Marcin Kafar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka W świecie wygnańców wdów i sierot nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka W świecie wygnańców wdów i sierot. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Auto/biograficzne aspekty praktyk poznawczych
Auto/biograficzne aspekty p...
Seria „Perspektywy Biograficzne” przeznaczona jest dla reprezentantów nauk humanistycznych i społec...
Autoetnograficzne „zbliżenia” i „oddalenia”
Autoetnograficzne „zbliżeni...
Prezentowana książka jest dziełem wybitnym, monografią przełomową w polskiej nauce, będącą doskonał...
Umykanie
Umykanie
Marcin Kafar, Wojciech Józef Burszta
Innowacyjność [Umykania. Pomyśleń z etnografii życia] sprowadza się do dwóch wymiarów. Po pierwsze ...