W tych szacownych murach

David Bell, M.L. Rio, Olivie Blake, Phoebe Wynne ...
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
W tych szacownych murach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Urzekający i mroczny zbiór opowiadań napisany przez mistrzów gatunku Dark Academia (wśród nich Olivie Balke i M.L. Rio!). Mimo że charakteryzują się one podobną estetyką, każda z historii tworzy unikalny świat skrywający własne tajemnice. Bez względu na to, czy jesteś już wytrawnym znawcą i miłośnikiem nurtu Dark Academia, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z jego mrocznymi klimatami, historie zebrane w tej antologii pozwolą ci zatracić się w intrygujących, niepokojących i rozpalających wyobraźnię światach prywatnych szkół i kampusów.

Droga studentko, drogi studencie! Właśnie zaczyna się rekrutacja!

Przeczytajcie, jak rozpustnego wykładowcę dosięga zemsta, poznajcie mroczną prawdę o zaginionym profesorze i przekonajcie się, jak zdradzona kochanka może odpłacić pięknym za nadobne podczas seansu spirytystycznego. A to zaledwie początek! Mamy tu jeszcze obrazoburczy romans, który przeradza się w obsesję, dwoje studentów odkrywających sekrety naukowca samotnika, okropności, do jakich dochodziło na mało znanym wydziale i krwawy rytuał inicjacyjny…

Dwanaście historii, dwanaście tajemnic, dwanaście mrocznych opowieści znakomitych autorów: Olivie Blake, M.L. Rio, David Bell, Susie Yang, Layne Fargo, J.T. Ellison, James Tate Hill, Kelly Andrew, Phoebe Wynne, Kate Weinberg, Helen Grant, Tori Bovalino. Całość zebrali i zredagowali Marie O’Regan oraz Paul Kane.

Tytuł oryginalny: In These Hallowed Halls: A Dark Academia Anthology
Data wydania: 2024-04-24
ISBN: 978-83-67710-58-9, 9788367710589
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 400
dodana przez: mysilicielka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mury akademii

16.04.2024

Wyobraźcie sobie Wiktoriański pałac lub dworek. W nim bardzo dużo pokojów, a każdy z nich po przekroczeniu drzwi opowiada nam inną mroczną historię. Potraficie sobie wyobrazić, jakie byłyby te historie? Nie? To przychodzę do was z pomocą. Reklama Wydawnictwo Insignis 12 różnych historii, różni autorzy i całkiem inne style pisania i to, co ich łą... Recenzja książki W tych szacownych murach

Klimatyczny zbiór pełen mrocznych opowieści

5.05.2024

"W tych szacownych murach" to zbiór opowiadań, który przyciągnął mnie przede wszystkim tematyką. Musicie bowiem przyznać, że 12 opowiadań, 12 autorów i 12 pomysłów na wyjątkowe historie osadzone w estetyce dark academia brzmią jak przepis na sukces. I w mojej opinii takim się właśnie okazał. Za absolutnie piękną okładką ze złoceniami kryją się opo... Recenzja książki W tych szacownych murach

W tych szacownych murach

11.04.2024

Ta antologia to dla mnie duże pozytywne zaskoczenie! Chyba jeszcze nie spotkałam się z tyloma dobrymi tekstami w jednym miejscu. Pomimo wspólnego akademickiego motywu każde opowiadanie ma swój unikalny charakter. Warto. "Pytia" Olivie Blake - Nadejdzie koniec świata! Dzisiaj, jutro i pojutrze. Przepowiednie Pytii jak nigdy budzą niepokój z uwa... Recenzja książki W tych szacownych murach

W tych szanownych murach

9.06.2024

„W tych szacownych murach” to antologia, której motywem przewodnim jest dark akademia, mam wrażenie, że ostatnio często się z nim spotykam i nie mam nic przeciwko temu. Lubię sięgać po antologie, spotkać się z wieloma bohaterami i twórcami tych tekstów. Staram się nie mieć zbyt wielu oczekiwań do książek, wolę się zaskoczyć w pozytywny sposób niż ... Recenzja książki W tych szacownych murach

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mysilicielka
2024-04-11
8 /10
Przeczytane Współprace Killing me softly

Ta antologia to dla mnie duże pozytywne zaskoczenie! Chyba jeszcze nie spotkałam się z tyloma dobrymi tekstami w jednym miejscu. Pomimo wspólnego akademickiego motywu każde opowiadanie ma swój unikalny charakter. Warto.

"Pytia" Olivie Blake - Nadejdzie koniec świata! Dzisiaj, jutro i pojutrze. Przepowiednie Pytii jak nigdy budzą niepokój z uwagi na to, jak nieprawdziwie zaczęły brzmieć. Czyżby superkomputer do przepowiadania przyszłości się zepsuł? "Pytia" to połączenie motywów ze starożytnej Grecji, współczesnych problemów ze sztuczną inteligencją i wywiadu-śledztwa, z którego będziemy musieli zdecydować, w co uwierzyć, a w co nie. Wow, co za pomysł! Bywały fragmenty trudne, ale ogólnie jestem pod wrażeniem.

"Fobos" Tori Bolivano - Jeszcze tylko jedno zadanie, ostatnia próba, dzieli bohaterkę od wstąpienia do tajnej akademickiej organizacji. Zdanie na kartce brzmi jak żart, ale nikomu nie jest do śmiechu. Kto wyjdzie z tej chorej rozgrywki zwycięsko i czy zwycięstwo na pewno będzie tego warte? To opowiadanie przeczytałam jako pierwsze, udało mi się trafić na mocny początek. Atmosfera jest gęsta, intensywna, od początku do końca trzyma czytelnika w napięciu. Dobrze skonstruowane mrok i brutalność w szkolnych murach sprawiły, że chętnie przeczytałabym rozbudowaną wersję takiej historii.

"Pies i królik" Kelly Andrew - To mój kolejny zachwyt! Jest motyw pogoni za białym królikiem, ale to nie nastę...

× 1 | link |
@burgundowezycie
2024-04-16
7 /10
Przeczytane młodzieżówki 🔥

Gotyk, wiktoriański styl, tajemnice oraz balansowanie na granicy snu i jawy to tylko przedsmak tego, co znajdziecie w analogii “W tych szacownych murach”. To wciągający zbiór dwunastu opowiadań, które mimo podobnej estetyki, tworzą unikalne światy pełne sekretów i mrocznego klimatu.

Znajdziemy tu takie opowiadania jak:

⛴️ „Tysiąc okrętów” - pełna napięcia, które unosi się w powietrzu, historia o ambitnym i atrakcyjny profesorze literatury angielskiej oraz jego zdolnej studentce,
🔮„Pytia” - opowiadanie o nowoczesnych problemach z AI, gdzie drugie skrzypce gra motyw mitologii greckiej,
🦮🐇„Pies i królik” - realizm magiczny, tajemnicza przepowiednia, która doprowadza do obłędu oraz motyw pogoni za Białym Królikiem,
🏬„Dom X” - krótkie opowiadanie z mrocznym klimatem,
🤫 „Fobos” - o próbie wstąpienia do tajnej akademickiej organizacji oraz o tym jaka jest tego cena,
🕹️„Grając” - oniryczny klimat, chore ambicje i ciarki na skórze,

i wiele innych, choć utrzymanych w klimacie dark academii, to mimo to różnorodnych. Napisane są one przez takich autorów jak m.in. Olivia Blake, M. L. Rio, Susie Yang, David Bell oraz J. T. Ellison.

“W tych szacownych murach” to zbiór opowiadań, który raz oczaruje, innym razem sprawi, że poczujemy ciarki na plecach czy skłoni do refleksji. To historie, które pr...

× 1 | link |
@CzarnaLenoczka
@CzarnaLenoczka
2024-04-17
6 /10

Dwanaście opowieści, dwanaście tajemnic…

W tych szacownych murach to antologia DARK ACADEMIA, która obiecuje dreszczyk emocji, mroczne klimaty i ponure opowieści z akademickich murów… Czy tak jest naprawdę?

Pozwólcie, że za wydawcą przytoczę definicje pojęcia dark academia: 1. Internetowa subkultura zainteresowana edukacją uniwersytecką, sztukami pięknymi oraz literaturą lub ich wyidealizowanym obrazem, skupiona na zdobywaniu wiedzy i zagłębianiu tematyki śmierci. 2. Zestaw zasad estetycznych. Styl akademicki z gotyckim zacięciem – tweedowe marynarki, kardigany w stylu vintage, przetarte mokasyny, znoszona skórzana aktówka pełna mrocznej poezji. Jej entuzjastów zazwyczaj można znaleźć w muzeach i zaciemnionych bibliotekach.

Obie te definicje wydają mi się niepełne, brakuje mi w nich odpowiednio podkreślonego mroku i tajemniczości, które powinny charakteryzować ten nurt, ale zostawmy to i skupmy się na książce. Jak wspomniałam W tych szacownych murach składa się z 12 opowiadań, różnej długości i tematyki, które łączyć ma ze sobą nurt dark academia.

1. Tysiąc okrętów, Kate Weinber – było tak przykro krótkie, że nim akcja w ogóle zdążyła się rozwinąć, opowiadanie się skończyło.
2. Pytia, Olive Blake – zaskakująco futurystyczne, jednocześnie ciągn...

| link |
@obsydiian
2024-04-13

W tych szacownych murach czyli antologia dark academia do zbiór 12 opowiadań różnych autorów, które raz nas oczarują, czasem sprawią że poczujemy ciarki na plecach, skłonią do refleksji ale i zastanowią nad tym czy aby na pewno dobrze rozumiemy pojęcie dark academia.
Pierwsza historia 12 okrętów jest najlepszym wprowadzeniem do tego co kryje się w środku. Nasza uwagę przede wszystkim przykuwa otoczenie opisane w bardzo dosadny sposób a zarazem działający na naszą wyobraźnię. Fabuła sama w sobie przyciąga ale i czujemy jak kreacja świata i bohaterów się ze sobą zazębia. Notka od autorki powoduje niedosyt ale i kusi po sięgnięcie po inne dzieła autorki.
Niektórych z Was mogą przyciągnąć znane i lubiane nazwiska na okładce w tym Olivie Blake jednak jej historia jest dla mnie niezrozumiała. Trochę przypominało mi to Kosiarzy a szczególnie Thunderheada ale i tak czułam że rzucono mnie w środek czegoś co ciężko mi ugryźć i zrozumieć.
~Pies i królik to dark academia na pograniczu realizmu magicznego, a każda kolejną strona wciąga tak mocno aby zaszokować nas swoim finałem.
~Dom X ma bardzo mroczny klimat, ma się wrażenie że jest to oparte na faktach i choć opowiadanie nie jest długie to najbardziej szokuje wybór bohaterów.
~Nierozpoznawalne rozkosze zawiera w sobie dość przewrotny motyw, a początek historii połączony ze znaną stroną dark academia wydaje się wręcz namacalny. Poczułam się oszukana ...

| link |
@paulaczyta
2024-05-15
Przeczytane

Przepiękna okładka. Nietypowy zbiór opowiadań, każde z nich choć bardzo różni się od siebie, łączy je motyw Dark academic.

Czyli dosłownie styl akademiski mroczne sprawy. Autorzy są bardzo różni, znani i lubiani. Całość zaskakuje, sprawia ważne wrażenie.

| link |
@snieznooka
2024-06-09
8 /10
BO
@booksandria
2024-05-09
7 /10
@booksbybookaholic
2024-05-05
9 /10
@candyniunia
2024-04-29
7 /10
Przeczytane
@maitiri_books_2
2024-04-23
7 /10
Przeczytane
@guzemilia2
2024-04-16
7 /10
@silwana
2024-04-13
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka W tych szacownych murach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat