Wiedźmy z Manningtree

A.K. Blakemore
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wiedźmy z Manningtree
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Manningtree to malutka mieścina w hrabstwie Essex. Strawiona wojną domową siedemnastowieczna Anglia zebrała plon w postaci mężczyzn. Zostało jedynie kilku niedobitków.

Rebecca West zakochuje się w młodym urzędniku Johnie Edesie. Ma dosyć biedy i tego miejsca, chce się wyrwać w świat. Jej matka, znana jako Beldam West (Belle – podobno kiedyś była piękna i Damned – przeklęta), nie ma najlepszego zdania o wybranku swojej córki. Właściwie to nie ma dobrego zdania o mężczyznach tak w ogóle. Lubi się napić i wtedy najchętniej wyraża swoje opinie.

W miasteczku pojawia się duchowny, Matthew Hopkins, znany jako pogromca czarownic. Jakiś pijak widzi ciemne kształty w rogu izby, bydło zapada na chorobę, a chłopak sąsiadów dostaje manii – to dla niego wystarczające dowody na obecność mocy zła. Hopkins gromadzi swoich popleczników. Inkwizytorzy zaczynają działać, a fanatyzm wchodzi w krew bardzo łatwo. W mieście zaczynają się egzekucje.

Wśród oskarżonych jest oczywiście Beldam. Jej postać symbolizuje wolność wyrażania swoich racji, z kolei Rebecca od początku budzi niezdrowe zainteresowanie Hopkinsa.

Według szacunków historycznych Hopkins doprowadził do skazania i śmierci nawet kilkaset kobiet, które oskarżył o kontakt z diabłem. A.K. Baklemore wyśmienicie opowiada tę mroczną, inspirowaną faktami historię – urzeka czytelników trochę baśniowym, trochę budzącym grozę nastrojem.

Tytuł oryginalny: The Manningtree Witches
Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-8321-012-4, 9788383210124
Wydawnictwo: Mova
Stron: 352
dodana przez: janusz.szewczyk

Autor

A.K. Blakemore A.K. Blakemore
Urodzona w 1991 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
A.K. Blakemore to angielska pisarka, poetka i tłumaczka. Studiowała języki i literaturę na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka, przez którą brak mi słów...

20.10.2022

„Wiedźmy z Manningtree” autorstwa A.K. Blakemore, stanowi wymowną historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, pokazującą jak podejrzliwość, nieufność oraz zdrada doprowadzają do pomieszania zmysłów. Anglia, 1643 rok. Manningtree to malutka mieścina w hrabstwie Essex. Trwająca w kraju wojna domowa czyni z kobiet wdowy i pozbawia ich dzieci oj... Recenzja książki Wiedźmy z Manningtree

Dobra książka

22.11.2022

Anglia, 1643 rok. Manningtree to malutka mieścina w hrabstwie Essex. W sercach kobiet zamieszkujących to miasto płonie gorący strach przed potępieniem. W wyniku wojny domowej w Anglii pozostało niewielu mężczyzn, jedynie kilku niedobitków. Jedna z bohaterek, Rebecca West, pozbawiona ojca i męża, czuje się przytłoczona codziennością. Tylko zaurocze... Recenzja książki Wiedźmy z Manningtree

Mroczna opowieść o siłach działających na styku religijnego fanatyzmu, pożądania i magii.

16.10.2022

Anglia, 1643. W Manningtree, pozbawionym mężczyzn od początku wojny, kobiety są pozostawione samym sobie. Na marginesie tej pomniejszonej społeczności znajdują się ci, których zamożni wieśniacy ledwo tolerują – starzy, biedni, niezamężni, o ostrym języku. Rebecca West, córka budzącej grozę Beldam West, pozbawiona ojca i męża, zamartwia się swoją s... Recenzja książki Wiedźmy z Manningtree

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-12-28
Przeczytane

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, mroczna powieść o siłach działających na styku magii, pożądania i religijnego fanatyzmu.

Manningtree, Anglia, 1643
Trwa wojna domowa, która niszczy wszystko, a najbardziej cierpią kobiety i dzieci.
Młodą Rebecce przytłacza szara rzeczywistość dnia codziennego, a jedyne co odgania jej smutny nastrój to zauroczenie przystojnym klerkiem Johnem Edesem.
Jej matka Beldam nie kryje awersji do wybranka swojej córki, jak również wszystkich mężczyzn.
Pewnego dnia w miasteczku pojawia się osławiony Łowca Czarownicy, Matthew Hopkins.
Tajemnicza postać ubrana w czern gromadzi coraz więcej popleczników. Plotki o sabatach, paktach i cielesnym obcowaniu z diabłem mobilizują inkwizytorów do zbierania dowodów na działalność szatana.
Obiektem oskarżeń staje się Beldam oraz inne kobiety, które stają się ofiarami chorych zapędów poszukiwaczy zła.
Wkrotce rozpoczynają się egzekucje.
"Wiedźmy z Manningtree" to książka, która bardzo dobrze ukazuje jak kiedyś ludzie byli ograniczeni i jak niewiele wystarczyło, aby zniszczyć człowieka. Wystarczył głos jednego, by reszta ślepo wierzyła, że to co mówi jest prawdą.
Matthew Hopkins, którego postać autorka ukazuje w książce to realistyczne nazwisko. Był on angielskim łowcą czarownic podczas angielskiej wojny domowej.
Ponieważ jego zawód nie przynosił mu korzyści finansowych zaczął tropić domniemane czarownice, a w swoich działaniach kierował się plotkami i pomówieni...

| link |
@Pasjonistka
2022-10-12
10 /10

Wiedźmy z Manningtree - A.K. Blakemore
Okładka, która od razu przyciąga wzrok - i sprawia, że zaczynamy się zastanawiać. Czym jest ten królik? Czy on… płonie?

Kiedyś ktoś powiedział… „ostrzegali nas przed czarownicami, ale nie przed tymi, którzy je palili’. Gdy pierwszy raz to usłyszałam, miałam łzy w oczach. Dlaczego? Lepiej zapytać, dlaczego one musiały ginąć?
Ile słyszy się o kobietach, które były topione, palone, rozrywane, torturowane bo… bo tak. Bo ktoś ich nienawidził, kochał, zazdrościł im, był zbyt ambitny, miał… władzę. Był… mężczyzną.

Czy kobiety również skazywały inne na śmierć?
Czy wiedźmą mógł być mężczyzna?
W jaki sposób sprawdzano, czy są czarownicami?

Blakemore przywołuje w książce cytaty ze źródeł dotyczących aktów oskarżeń czarownic (z Manningtree).
Autorka część rzeczy wymyśliła na potrzeby książki, niemniej starała się trzymać faktów.
Moim zdaniem będzie to niezapomniana lektura dla wielu osób, które są ciekawe tego, jak wyglądały prześladowania i życie prześladowanych.
Momentami byłam zniesmaczona, chwilami się śmiałam. Były również takie sceny, które przywoływały na mojej skórze gęsią skórkę, ale również i takie, przez które było mi po prostu smutno.
Zwłaszcza jeśli chodzi o relacje głównej bohaterki no i o jej kota (nie będę ukrywać!).

Moim zdaniem jedna z lepszych k...

| link |
@ruda_iza
2023-01-29
8 /10
Przeczytane
@paulinkusia1991
2022-11-22
8 /10
@zaczytana.archiwistka
2022-10-20
10 /10
Przeczytane
@pannajagiellonka
2022-10-16
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiedźmy z Manningtree. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl