Wielka Hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii

Norman Finkelstein
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wielka Hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Z prof. Normanem G. Finkelsteinem łączą mnie swego rodzaju więzy zawodowe mniej więcej od 5 lat, a więc od czasu wydania jego głośnego eseju książkowego, zatytułowanego ?Przedsiębiorstwo holokaust? (Holocaust Industry). Skutkiem wywiadu prasowego, a zwłaszcza akcji zbierania pieniędzy na anons w New York Times wzywający Żydów amerykańskich do zrzeczenia się roszczeń do polskich nieruchomości, za sprawą donosu niejakiej Marii Kańskiej, szefowej agencji literackiej Graal z Warszawy, okrzyknięto mnie polskim antysemitą. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w ślad za tym epitetem, dwie nowojorskie witryny wydawnicze oświadczyły, iż nie chcą mieć z Fijorr Publishing Company nic wspólnego i odmówiły mi sprzedaży praw autorskich do książek, na które mieliśmy już podpisaną umowę. Na szczęście, Amerykanie są narodem rozsądnym i po moich wyjaśnieniach oraz sprawdzeniu dowodów, oskarżenie zostało cofnięte, a książki wydane. Pamięć tej cenzury utkwiła mi jednak głęboko. Odświeżyła ją afera, tocząca się od dobrych 8 miesięcy w związku z nową książką Normana Finkelsteina, zatytułowaną Beyond Chutzpah, która stała się właśnie przedmiotem zabiegów cenzorskich. Tym razem zarzut antysemityzmu wytoczono samemu autorowi, amerykańskiemu Żydowi, synowi polskich Żydów, ofiar holokaustu, a ponieważ właśnie przygotowuję tę nową jego książkę (jeszcze polskiego tytułu nie ma) do druku, mam poważne obawy, czy przypadkiem nie dopadnie mnie on ponownie, tym razem rykoszetem. Akcję cenzurowania książki Finkelsteina rozpoczął znany także i w Polsce, skądinąd niezły hucpiarz, profesor Harvardu, wzięty adwokat, znany także jako bojownik o wolność i demokrację, czołowy aktywista ACLU, kontrowersyjnej organizacji broniącej praw obywatelskich ? Alan Dershowitz. Ten sam, który czyhał niegdyś na kardynała Józefa Glempa z pozwem w sprawie krzyży oświęcimskich, a potem był członkiem zespołu obrońców prawnych atlety, O.J. Simpsona, oskarżonego o zamordowanie żony i jej kochanka. Otóż, Dershowitz, jeszcze w grudniu ub. roku, dowiedziawszy się o zamiarach wydania książki Finkelsteina przez University of California Press, skierował list do gubernatora stanu Kalifornia, Arnolda Schwarzenegera, by wymógł na tym wydawnictwie, jeśli nie całkowity zakaz jej publikacji, to przynajmniej tych fragmentów, które Dershowitz uznał za szkodliwe (....) Dershowitz domagał się od gubernatora czegoś, co nawet w warunkach socliberalnej Europy uchodzi za świętokradztwo; chciał wywrzeć nacisk na władzach politycznych, aby ograniczyły wolnemu wydawnictwu swobodę działania. Ponura praktyka, znana szczególnie z czasów, o których wszyscy Żydzi woleliby zapomnieć.
Gubernator zachował się jak należy i powiedział Dershowitzowi: No!(...)
Jan M. Fijor
ISBN: 978-83-89812-22-3, 9788389812223
Wydawnictwo: Fijorr
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Norman Finkelstein Norman Finkelstein
Urodzony w 1953 roku
Norman Gary Finkelstein - Amerykański historyk i politolog żydowskiego pochodzenia, od 2001 do 2007 profesor DePaul University w Chicago, obecnie niezależny uczony. Specjalizuje się w dziedzinie konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz Holocaustu.

Pozostałe książki:

Przedsiębiorstwo Holocaust Wielka Hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii Gaza o jedną masakrę za daleko Literatura na świecie 5-6/2021 (598-599)
Wszystkie książki Norman Finkelstein

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wielka Hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@karbonariusz8
2024-07-08
Przeczytane

Druga wojna światowa i Holokaust postawiły przez społecznością międzynarodową konieczność zadośćuczynienia Żydom za zbrodnie nazistów. Znalazło to odbicie w decyzji ONZ z listopada 1947 r. o podziale Palestyny. W praktyce funkcjonowania państwa Izrael, w warunkach permanentnego konfliktu z Arabami, szybko pojawiła się kwestia: czy Żydom, po doświadczeniu Zagłady, wolno tyle samo, mniej czy więcej niż innym narodom jeśli chodzi o kwestie polityczno-etyczne.
(...) Z perspektywy recenzenta wydaje się natomiast istotne pominięcie trwającej przez dziesięciolecia odmowy ze strony palestyńskiego ruchu narodowego i Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) uznania prawa Izraela do oddzielnego istnienia. Zwrócenie uwagi na ten mankament - czy może nawet manipulację - nie ma podważać twierdzenia o krzywdzie i tragedii Palestyńczyków, ale może stanowić podstawę do rozróżnienia jakościowego między oceną polityki Izraela przed i po porozumieniach z Oslo (1993 r.).
Takie rozróżnienie prowadziłoby do ambiwalentnych konsekwencji. Z jednej strony opresja wobec Palestyńczyków byłaby połączona u syjonistów (bo przecież nie Izraelczyków z organizacji typu: Hadasz i Gusz Szalom) z wrażeniem prewencyjnego działania w samoobronie, co rodziłoby jakieś podstawy dla jeśli nie usprawiedliwienia to zrozumienia przemocy Izraela. Z drugiej zaś - kontynuacja okupacji Zachodniego Brzegu i Gazy po uznaniu przez OWP państwa Izrael musiałaby prowadzić, jeśli nie do akceptacji, to do zrozu...

× 12 | link |
@Zorg
@Zorg
2022-03-02
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielka Hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat