Wiersze wybrane

Ryszard Krynicki
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wiersze wybrane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Spory ten tom nazywa się skromnie „Wiersze wybrane”, ale na dobry ład mógłby się nazywać „Wiersze prawie wszystkie”. Bo od debiutu w 1969 po garść wierszy najnowszych jest tam w zasadzie cała poezja pisana przez Krynickiego w ciągu czterdziestu lat.

Co dziś przede wszystkim zadziwia podczas lektury tej poetyckiej panoramy, to niebywała wprost językowa wirtuozeria językowa. Niby zawsze było wiadomo, że Krynicki to filar „poezji lingwistycznej” i tak dalej, ale przecież tak rozumiana „lingwistyka” - jako Nowofalowa walka z komunistyczną nowomową, to był tylko etap w tej twórczości. Chodzi o coś znacznie więcej. Otóż Krynicki uczynił z mowy polskiej instrument o niebywałej giętkości nawet jak na znakomite przecież osiągnięcia wielu polskich poetów. Chyba nie było po wojnie drugiego liryka, który by tak uruchomił język i gramatykę. Jego wiersze, zwłaszcza te z lat 70., to niemal antologie możliwości polszczyzny jeśli idzie o składnię, słowne wieloznaczności i wszelkie zdaniowe konstrukcje pracowicie posystematyzowane przez profesora Klemensiewicza w jego słynnej „Gramatyce języka polskiego”. Może jeden Białoszewski, może Barańczak mogliby się z nim równać.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-61298-19-9, 9788361298199
Wydawnictwo: a5
Kategoria: Poezja
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Ryszard Krynicki Ryszard Krynicki
Urodzony 28 czerwca 1943 roku w Austrii (Sankt Valentin)
Ryszard Krynicki – polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim, następnie podjął studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w ...

Pozostałe książki:

Kamień, szron Poezja naszego wieku Haiku. Haiku mistrzów Określona epoka. Nowa fala 1968-1993. Antologia poezji
Wszystkie książki Ryszard Krynicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poezja lakoniczna

19.04.2020

Krynicki jest mi bliski od lat, obok Barańczaka to mój ulubiony poeta Nowej Fali. Bardzo lubię przesłanie etyczne jego poezji, jej medytacyjność, a przede wszystkim lakoniczność. Zwłaszcza bliskie mi są jego wiersze króciutkie, takie haiku, w których czasami jest wielki ładunek emocjonalności, ale też humoru, parę z nich mam ciągle w głowie. Ten w... Recenzja książki Wiersze wybrane

@almos@almos × 10

Moja opinia o książce

Opinie

@almos
2020-04-19
8 /10
Przeczytane ebook poezja

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiersze wybrane. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl