Wiersze wybrane

Ryszard Krynicki
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Wiersze wybrane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Spory ten tom nazywa się skromnie „Wiersze wybrane”, ale na dobry ład mógłby się nazywać „Wiersze prawie wszystkie”. Bo od debiutu w 1969 po garść wierszy najnowszych jest tam w zasadzie cała poezja pisana przez Krynickiego w ciągu czterdziestu lat.

Co dziś przede wszystkim zadziwia podczas lektury tej poetyckiej panoramy, to niebywała wprost językowa wirtuozeria językowa. Niby zawsze było wiadomo, że Krynicki to filar „poezji lingwistycznej” i tak dalej, ale przecież tak rozumiana „lingwistyka” - jako Nowofalowa walka z komunistyczną nowomową, to był tylko etap w tej twórczości. Chodzi o coś znacznie więcej. Otóż Krynicki uczynił z mowy polskiej instrument o niebywałej giętkości nawet jak na znakomite przecież osiągnięcia wielu polskich poetów. Chyba nie było po wojnie drugiego liryka, który by tak uruchomił język i gramatykę. Jego wiersze, zwłaszcza te z lat 70., to niemal antologie możliwości polszczyzny jeśli idzie o składnię, słowne wieloznaczności i wszelkie zdaniowe konstrukcje pracowicie posystematyzowane przez profesora Klemensiewicza w jego słynnej „Gramatyce języka polskiego”. Może jeden Białoszewski, może Barańczak mogliby się z nim równać.

Od swoich „Dziadów” i swojego „Konrada Wallenroda”, czyli wojującej poezji z tomów „Organizm zbiorowy” i „Nasze życie rośnie” z lat 70., przeszedł Krynicki mickiewiczowską drogę do swoich liryków lozańskich i czegoś w rodzaju „Zdań i uwag”, co często bywa naturalnym kierunkiem rozwoju dla poetów o szczególnym poczuciu duchowej misji, zachowując rzecz jasna wszelkie proporcje. Ale ręka mi nie drży, gdy to piszę, bo zwłaszcza niektóre epigramaty Krynickiego z „Niewiele więcej” czy „Wierszy, głosów” mam właśnie za liryki lozańskie XX wieku.

"Wiersze wybrane” stawiam spokojnie obok podobnych zbiorów Herberta, Miłosza, Szymborskiej, Barańczaka czy Białoszewskiego, w absolutnym przekonaniu, że tam właśnie jest ich miejsce.

Tadeusz Nyczek
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-61298-83-0, 9788361298830
Wydawnictwo: a5
Kategoria: Poezja polska
Stron: 424
dodana przez: almos
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Ryszard Krynicki Ryszard Krynicki
Urodzony 28 czerwca 1943 roku w Austrii (Sankt Valentin)
Ryszard Krynicki – polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim, następnie podjął studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w ...

Pozostałe książki:

Poezja naszego wieku Wiersze wybrane Haiku. Haiku mistrzów Kamień, szron Określona epoka. Nowa fala 1968-1993. Antologia poezji Przekreślony początek Elegie bukowskie i nne wiersze Gdybym wiedział. Rozmowy z Ryszardem Krynickim Pęd pogoni, pęd ucieczki Spotkanie innego rodzaju Wiersze wybrane „język, to obnażone serce”. Niezabliźniony świat. 70 wierszy
Wszystkie książki Ryszard Krynicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poezja lakoniczna

19.04.2020

Krynicki jest mi bliski od lat, obok Barańczaka to mój ulubiony poeta Nowej Fali. Bardzo lubię przesłanie etyczne jego poezji, jej medytacyjność, a przede wszystkim lakoniczność. Zwłaszcza bliskie mi są jego wiersze króciutkie, takie haiku, w których czasami jest wielki ładunek emocjonalności, ale też humoru, parę z nich mam ciągle w głowie. Ten w... Recenzja książki Wiersze wybrane

@almos@almos × 9

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@snaky_reads
2023-07-29
7 /10
Przeczytane

Kolejny tomik wierszy za mną, kolejny poznany autor. Jakie było to pierwsze spotkanie? Przede wszystkim dosyć obszerne (i to dobrze), bo "Wiersze wybrane" Krynickiego nazywane są przez niektórych "Wierszami prawie wszystkimi". Autor pozytywnie mnie zaskoczył. O ile na początku mi coś zgrzytało z jego lirykę, to później było lepiej. Bardzo podobały mi się wiersze z motywem homo viator, a także te dotyczące roli poezji, poety czy słów (notabene zawsze je doceniam, bo są zazwyczaj szalenie ciekawe). No i nawiązanie do mojego ulubionego pisarza wszechczasów Jarosława Iwaszkiewicza poprzez zbiorek "Nowe xenie (i elegie)".Zaskoczyła mnie lakoniczność Krynickiego. Jego wiersze zazwyczaj są bardzo krótkie, zwięzłe, ale pozostawiają wiele pola do interpretacji. Bardzo mi się to podoba. Jeśli szukacie ciekawych poetów, koniecznie poznajcie Ryszarda Krynickiego!

× 3 | link |
@almos
2020-04-19
8 /10
Przeczytane ebook poezja

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiersze wybrane. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl