Więzienna terapeutka

Rebecca Myers
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Więzienna terapeutka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Do jednego z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii, gdzie wyrok odsiaduje ponad ośmiuset morderców, seryjnych gwałcicieli i pedofilów, na swoją pierwszą zmianę zgłasza się Rebecca, dwudziestodwuletnia świeżo upieczona absolwentka psychologii.

Celem terapii, którą poprowadzi, jest zrozumienie, dlaczego więźniowie dopuścili się tak potwornych czynów i upewnienie się, że więcej tego nie zrobią. Ale czy jest to możliwe? Czy w seksualnych drapieżcach można wzbudzić empatię wobec ich ofiar? Czy mroczne przeżycia z dzieciństwa naprawdę nie dały im szansy na dokonanie innych wyborów? I czy młoda, niedoświadczona terapeutka nie da się im oszukać? A co, jeżeli Rebecca się pomyli i pomoże wypuścić na wolność bezwzględnego mordercę?

W swoich wspomnieniach psycholog sądowa dr Rebecca Myers powraca do chwil spędzonych w więziennej celi z najniebezpieczniejszymi ludźmi w kraju, próbując zrozumieć, co dzieje się w ich umysłach.

Wydanie 1 - Wyd. Znak
Tytuł oryginalny: Inside Job. Treating Murderers and Sex Offenders. The Life of a Prison Psychologist
Data wydania: 2024-02-28
ISBN: 978-83-240-6825-8, 9788324068258
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 288
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Praca, czy służba?

29.02.2024

Zazwyczaj nie czytam biografii, autobiografii, czy literatury faktu. Sama nie wiem, co mnie przekonało do sięgnięcia po tę książkę, że zgodziłam się na przyjęcie propozycji współpracy. Ciekawość? Próba wyjścia ze strefy komfortu? 𝑊𝑖ę𝑧𝑖𝑒𝑛𝑛𝑎 𝑡𝑒𝑟𝑎𝑝𝑒𝑢𝑡𝑘𝑎 jest literaturą faktu o tematyce kryminalnej. Myers dość obrazowo opowiada nie tylko o ohydnych zb... Recenzja książki Więzienna terapeutka

@gala26@gala26 × 26

Więzienna terapeutka - recenzja.

29.03.2024

Nie potrafię oprzeć się książkom traktującym o seryjnych mordercach. Umysł przestępcy, który dopuścił się okrutnych zbrodni, fascynuje mnie tak bardzo, że gdyby była taka możliwość, przeczytałabym wszystko w tym temacie. Książka Rebecci Myers jest czymś w rodzaju pamiętnika, autorka odkrywa przed nami początki swojej trudnej, ale na swój sposób ni... Recenzja książki Więzienna terapeutka

Czy człowiek z natury rodzi się zły?

7.03.2024

Rebecca Myers, młoda absolwentka psychologii, prowadzi w jednym z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii zajęcia z zakresu przestępstw seksualnych o nazwie SOTP. W jej grupie znajduje się 6 skazanych za przestępstwa seksualne więźniów. Celem przeprowadzanej przez Rebecce terapii jest to, by po ewentualnym wyjściu na wolność potrafili panować nad... Recenzja książki Więzienna terapeutka

Czy da się zmienić psychopatę?

10.03.2024

Czy da się zmienić psychopatę? 📚RECENZJA📚 22 letnią Rebeccę Myers poznajemy na samym początku jej drogi zawodowej, jako terapeuta więzienia o zaostrzonym rygorze- Graymoore. Młoda psycholożka podejmuje się prowadzenia terapii w programie terapii przestępców seksualnych SOTP(sex offender treatment programme), u którego podstaw leży przekonanie, ż... Recenzja książki Więzienna terapeutka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@przyrodazksiazka
2024-02-26
8 /10
Przeczytane

Ostatnio mam szczęście do lekkich książek, które czyta się ciekawie, ale mają swoje drobne momenty zastoju w akcji. Tutaj najczęściej odczuwającym uczuciem było zaniepokojenie. Autorka cokolwiek nie opisuje, to zawsze od tej strony wyczekującej, byśmy non stop czuli, że coś złego się niedługo wydarzy. W momencie, kiedy wkraczamy na opisy więzienne, to nie kojarzą nam się dobrze. Tak naprawdę jesteśmy zaproszeni do tego okropnego świata, więc na cokolwiek jest tu zwrócona uwaga, to wydaje nam się, że maszerujemy tuż za postaciami. Mamy odczuwać zapach spoconych ciał i niebezpieczeństwa, które może się objawić dosłownie w każdej chwili. I tak szczerze, to sądziłam, że coś się tutaj wydarzy. Jednak historia została przedstawiona z punktu widzenia opowiadania o przestępstwach, przewinieniach osadzonych i terapii jaką na nich się przeprowadza. Autorka oprócz krzywd do jakich się dopuścili, bardzo chciała dowiedzieć się, dlaczego to zrobili. Jakby to była jej główna myśl, która nie dawała jej spokoju. Odgrywanie ról przez osadzonych służyło tutaj za ważne odkrycie. Bowiem krzywdzący nie zdawał sobie sprawy z tego, co czuła ofiara. Jakby nie interesowało go jej zdanie, jej uczucia, tylko sama chęć zrobienia krzywdy. Tam nie było logiki, tylko impuls, którego się słuchał. Niektóre symulacje były trochę drastyczne, inne przejawiały się jako trudne do pojęcia przez zdrowy rozsądek. Każde zachowanie osadzonego nam opisuje, jakby nie tylko sama chciała pojąć to, co nimi kieruje, ale...

× 2 | link |
@Gosia
2024-03-01
10 /10
Przeczytane

„Więzienna terapeutka. W celi z mordercami i przestępcami seksualnymi” Rebecca Myers to niezwykle mocna książka. Wzbudza wiele emocji, oburzenia i przerażenia. Książka, obok której nie da się przejść obojętnie, ale zdecydowanie nie jest dla każdego. Do jej czytania potrzeba niezwykle silnej psychiki!
Autorka, która przez lata pracowała w więzieniach z najgorszymi przestępcami, przybliża nam historię sześciu zbrodniarzy. W ramach przeprowadzanych badań sprawdza ona, czy po odbyciu kary, skazany będzie ponownie potrafił odnaleźć się w społeczeństwie i prowadził normalne życie, czy żałuje tego, za co został skazany, a może jedynie udaje, chcąc wyjść na wolność, a później powrócić do dawnych przyzwyczajeń. Książka przedstawia historię zbrodniarzy w najdrobniejszych szczegółach, rozmowy z Rebeccą jednak pokazują, że każdy zbrodniarz jest również człowiekiem.
Książka, która dla mnie podkreśla, jak trudno jest odróżnić przestępcę od zwykłego człowieka. Ktoś, kto pozornie wiedzie zwyczajne, spokojne życie, tak naprawdę może okazać się mordercą. Taka praca z pewnością nie należy do łatwych, odciska znaczące piętno i ma ogromny wpływ na życie prywatne kobiety.
Bardzo się cieszę, że dane mi było przeczytać tę książkę, choć wywołała we mnie wiele emocji i nieco mnie przeraziła. Jednak przeraził mnie rozmiar ludzkiego okrucieństwa oraz tego, jak bardzo możemy się w życiu pomylić! Zrozumienie motywów działania zbrodniarzy to główny cel autorki, tylko czy aby na pewno się d...

× 2 | link |
@aalexbook
2024-05-23
7 /10
Przeczytane

,,Więzienna terapeutka” to opowieść o młodej, niezwykle ambitnej i ciekawej świata dziewczynie, która postanowiła związać swoją karierę z psychologią, zostając psychologiem więziennym. Jej zadaniem stało się przeprowadzenie terapii osadzonym skazanym za przestępstwa na tle seksualnym.

Początkowo miałam problem z tą książką. W pierwszych rozdziałach za dużo było dla mnie opisów wyglądu bohaterów. Wiedzieliśmy jaki konkretny skazaniec miał kolor oczu, kolor włosów, czy elementy charakterystyczne, podobnie jak mijane przez nią na korytarzach osoby. Później na szczęście było już dużo lepiej. Forma pamiętnikowa w tym wypadku spisała się świetnie.

Podążanie za jej wspomnieniami i niejako przeprowadzanie terapii ramię w ramię z autorka jest niezwykle intrygujące. Pokazuje to nam również jak duże jest to obciążenie psychiczne i jak może wygląda relacja pomiędzy terapeutą, a osadzonym. To również pokaz tego, jak tego typu praca może wpływać na życie prywatne. Praca wraca z psychologami do domu. Odcięcie się od niej jest wręcz niemożliwe.

Co kryje się w mrocznych umysłach osób popełniających tak bestialskie czyny? Czy budzi się w nich sumienie? Czy żałują? Czy da się dojrzeć w nich ludzi? Czy resocjalizacja jest możliwa? Czy człowiek jest zły, czy na jego czyny ma wpływ środowisko, w którym się znajduje?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tej książce. Jeśli interesują was zakamarki ludzkiego umysłu, psychologia i resocjalizacja, to jes...

× 2 | link |
@gdzie_ja_tam_ksiazka
2024-03-04
6 /10

Wszelakie przestępstwa mają swoją przyczynę. Słysząc o jakiejkolwiek kryminalnej sprawie, zastanawia mnie motyw popełnionego czynu. Ludzie dopuszczają okropnych sytuacji, w których drugi człowiek staje się ofiarą.
"Więzienna terapeutka" napisana przez debiutującą autorkę Rebeccę Myers jest pewnego rodzaju jej autobiografią. Opowiada ona o karierze terapeutki prowadzącej terapię dla więźniów, którzy popełnili przestępstwa seksualne czy morderstwa. Z tak niebezpiecznymi ludźmi spędzała bardzo dużo czasu chcąc zrozumieć ich tok myślenia, motywy popełnionych czynów i próbując dać im szansę na resocjalizację.
Autorka w większości opisała cykle spotkań z przestępcami, które miały na celu uświadomienie ich o potworności wyborów, jakich dokonali, możliwości zrozumienia, że to, co zrobili jest złe i jak mogła czuć się ich ofiara. Czy dzięki temu takie osoby mogły liczyć na zresocjalizowanie się? Każdy przypadek jest inny, a przeszłość mocno odcisnęła swoje piętno na ich życiu.
"Więzienna terapeutka" to ciekawe przedstawienie zawodu jakim jest psycholog, zwłaszcza pracujący z najniebezpieczniejszymi przestępcami. Myers napisała również o swoich odczuciach względem każdego więźnia, o swojej przeszłości, o tym jak ją ukształtowała, strzępkach prywaty wraz z romansem, w który się wdała zaczynając pracę w więzieniu jako psycholog.
Niekoniecznie jestem przekonana o formie, w której została napisana książka. Ogólnie to, co przedstawiła autorka, je...

× 1 | link |
AG
@agnieszkawa1
2024-03-14
9 /10

Autorka "Więziennej terapeutki" w swoich wspomnieniach zabiera nas ze sobą za mury jednego z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii. To właśnie w Graymoor Rebecca Meyers stawiała swoje pierwsze kroki jako terapeutka, tworząc grupę skazanych za morderstwa, gwałty i pedofilię, wnikając w głąb ich umysłów i próbując wyjaśnić co doprowadziło do ich postępowania. Terapia SOTP miała sprawić że skazani zrozumieją co popchnęło ich do odrażających czynów i zapobiec powtórzeniu tego po ewentualnym wyjściu na wolność. Terapia miała również pomóc w podjęciu decyzji czy dany osadzony może przebywać wśród ludzi, oraz czy jego uwolnienie nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo społeczeństwa.
To był jeden z najciekawszych reportaży po jaki sięgnęłam. Całą sobą byłam razem z Rebeccą w sali pełnej niebezpiecznych mężczyzn. Byłam jednocześnie przerażona i pełna podziwu że ta niedoświadczona i delikatna zarazem kobieta podjęła się tak ciężkiego zadania. Co więcej, okazało się że ona naprawdę kocha swoją pracę pomimo tego jaki ma ona na nią wpływ. Przeżywanie wszystkich zbrodni omawianych ze skazanymi, odgrywanie scen z tych wydarzeń, obserwowanie zachowań skazanych, musiało niesamowicie wpłynąć na życie terapeutki o czym oczywiście wspomina w swojej książce.
Treść na jaką tu traficie jest brutalna i przerażająca. Z drugiej strony odnosiłam wrażenie, że to skazani boją się terapeutki, momentami niektórzy z nich zachowywali się jakby byli w potrzasku, aż zaufali Rebe...

× 1 | link |
@emilka1984
2024-05-12
7 /10
Przeczytane

Lubię książki z kategorii literatura faktu, biografia, pamiętnik, niektóre poruszają trudne tematy i z takim właśnie się zetknęłam przy pozycji którą dzięki wydawnictwu Znak mogę zrecenzować.
Rebbeca zostaje terapeutką, swoją pierwszą pracę rozpoczyna w jednym z najcięższych więzień Wielkiej Brytanii, tu wyroki odsiadują mordercy, gwałciciele pedofile. Dziewczyna zostaje rzucona na głęboką wodę i to na samym początku swojej kariery. Wraz ze strażnikami prowadzi program który zmusza oprawców do zmierzenia się ze swoimi zbrodniami, a dla samej Rebecci ma to być próba zrozumienia ich czynów i znalezienie przyczyny, czemu gwałcili czy mordowali.
Po latach autorka wraca do wspomnień i opowiada czytelnikowi jak to jest być sam na sam w jednym pomieszczeniu z mordercą czy gwałcicielem.
Początek książki mnie nie wciągnął, ciągle mi czegoś brakowało, ale jak tylko zaczęły się terapię więźniów, opisy ich zbrodni, nie mogłam się oderwać. Fascynowała mnie praca Rebeci, potrafiła usiąść przed mordercą czy pedofilem, wysłuchać go, nie oceniać i starać się mu pomóc, wyprowadzić na prostą, zrozumieć co nim kierowało. Miałam też wrażenie, że w grupie terapeutycznej wytworzyła się w miarę przyjacielska atmosfera. Nie potrafiłabym tak, dla mnie Ci ludzie krzywdzący innych, pełni zła, byli od razu spisani na straty.
Książka jest napisana lekkim językiem, trudniejsze psychologiczne terminy są wyjaśniane tak, że nawet laik może ją czytać. Opisy zbrodni...

| link |
@asienka1412
@asienka1412
2024-02-16
9 /10
Przeczytane

„ Do jednego z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii, gdzie wyrok odsiaduje ponad ośmiuset morderców, seryjnych gwalcicieli i pedofilów, na swoją pierwszą zmianę zgłasza się Rebecca, dwudziestodwuletnia świeżo upieczona absolwentka psychologii.” -opis wydawcy.
Terapia ma na celu zbadania prowodyrów zrobienia tak bardzo brutalnych czynów i zresocjalizowanie przestępców. W grupie znajdują się głównie zabójcy na tle seksualnym oraz pedofile. Czy uda się wzbudzić w nich poczucie winy i zrozumienia co tak naprawdę zrobili. Co nimi kierowało? Doświadczenia z dzieciństwa a może choroba psychiczna?

Czy wiecie jak działa umysł zabójcy, gwalciela, pedofila? Ja już wiem i szczerze jest to odrażające i dość trudne do zrozumienia. Ja jestem typem bardzo zimnego człowieka, bez emocji i nie ruszają mnie zazwyczaj takie tematy, ale jeżeli chodzi o krzywdzenie dzieci to mój kielecki scyzoryk się otwiera. Ta książka to jest koniecznym must have każdego fana kryminałów i thrillerów 😍😍😍 Miałam ciary na rękach czytając ją i jak spędzałam wieczór sama w domu to trochę zaczęłam się bać, ale gwalciciel raczej na 3 piętro się nie dostanie🧐 Książka podzielona jest na rozdziały i każdy skupia się na zupełnie innym podejściu do zrozumienia motywów. Wiecie co jest najbardziej mocne? To nie są wymyślone przestepstwa tylko autentyczne wspomnienia autorki z pracy jako psycholog sądowy i więzienny. A jeszcze bardziej mocne jest to, że przez nią możecie mieć nieprzespaną noc. A z jakiego ...

| link |
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2024-05-27
8 /10

"Więzienna terapeutka" to spisane wspomnienia z więziennej celi z najniebezpieczniejszymi ludźmi z całego kraju przez sądową psycholog dr Rebecca Myers. Trafiła ona do jednego z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii. Praca jej polegała na tym, aby przeniknąć w umysł pedofila, gwałciciela, czy zabójcy i zrozumieć czym się kierowali, dokonując swoich bestialskich czynów. Terapia ma na celu zbadanie więźniów, ich zresocjalizowanie i dążenie do tego, aby więcej nie dopuścili się tak potwornych zbrodni.
.
Biorąc się za tę książkę, byłam nastawiona na reportaż, oparty na suchych faktach z życia psycholog więziennej. Jakie było moje pozytywnie zaskoczenie, gdy się okazało, że autorka swoją pracę przedstawiła w formie opowieści o swoim życiu i jej powołaniu pomagania ludziom wyjścia na lepszą drogę. Zdradziła nawet, że miała romans z jednym ze współpracowników więzienia i była w centrum zainteresowania innych współwięźniów. Największe wrażenie jednak w trakcie czytania robią momenty opisów morderstw, które nie zostały wymyślone na potrzeby książki, a ukazane zostały autentyczne morderstwa popełnione przez ludzi, którzy nadal żyją, a może i nawet chodzą po świecie. Oczywiście nie zabrakło opisów metod i technik stosowanych u współosadzonych w przebiegu terapii, co faktycznie daje do zastanowienia, czy taka terapia naprawdę może pomóc osobie tak zdemoralizowanej i bezwzględnej.
Książka warta poznania, dla mnie czytanie jej było przyjemnością.

| link |
@paulaczyta
2024-02-21
7 /10
Przeczytane

W celi z mordercami i przestępcami seksualnymi

Rebecca, absolwentka psychologii zgłosiła się do jednego z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii. To tam wyrok odbywali najgorsi z najgorszych, a ona miała prowadzić z nimi terapię.

Terapia ta polega na zrozumieniu dlaczego popełnili straszne zbrodnie i udowodnienie się, aby to się nie powtórzyło. Drugie zadanie jest o wiele trudniejsze. Czy można sprawić aby morderca znalazł w sobie empatię?

I czy poradzi sobie z tym akurat młoda terapeutka?

To bardzo wstrząsająca książka. Próba wejścia w umysł przestępcy i zrozumienia go. Wątki psychologiczne, wiele emocji. Ciekawa.

| link |
@ksiazka_w_kwiatach
2024-03-29
7 /10
Przeczytane
@alenajpierwksiazka
2024-03-10
9 /10
Przeczytane
@angela_czyta_
2024-03-07
7 /10
Przeczytane
@gala26
2024-02-29
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Więzienna terapeutka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat