Wilk zwany Romeo

Nick Jans
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Wilk zwany Romeo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

„Jedna z najlepszych książek o przyrodzie wydanych w Polsce w ostatnich latach”. - Mikołaj Golachowski Prawdziwa i poruszająca historia wyjątkowego wilka, który spędził siedem lat w pobliżu psów i ludzi na Alasce. Kiedy się pojawił, mieszkańcy Juneau zachowali ostrożność. Byli też zafascynowani. Nie samym wilkiem – na Alasce mieszka ich sporo. Ale tym, że ten czarny dziki wilk zaczął się przyłączać do narciarzy, bawić się z ich psami albo po prostu w ciche popołudnia wylegiwać na słońcu na środku zamarzniętego jeziora. Książka Nicka Jansa to kapitalna opowieść o niezwykłej przyjaźni. Albo raczej o zwykłej – ot, ssak zaprzyjaźnił się z innym ssakiem, bo był samotny, bo stracił kogoś bliskiego, bo potrzebował towarzystwa. I co z tego, że ten ssak jest wilkiem w pełni sił, a za przyjaciół wybrał sobie człowieka i jego psy, a później i innych mieszkańców miasteczka Juneau na Alasce? Nauka zachodnia dopiero niedawno oficjalnie przyznała, że zwierzęta mają swoje uczucia, emocje i charaktery, czyli coś, co każdy współlokator psa lub kota wie od dawna. I dopiero niedawno przestaje alergicznie reagować na przejawy czegoś, co jeszcze pięćdziesiąt lat temu określiłaby jako zbrodnię antropomorfizacji. Z całej książki przebija zresztą głębokie zrozumienie przyrody. Autor nie tylko opiera się na najnowszej wiedzy naukowej, ale wnosi też własne doświadczenie z wielu lat życia w dzikich ostępach Alaski, również wśród myśliwych z plemienia Inupiaków. Obok rzetelnych informacji informacje o biologii wilków i ich roli w ekosystemach oraz w ludzkiej kulturze, znajdziemy tu też porywającą historię porozumienia ponad podziałami, gdzie uczestnicy spotykają się na równych prawach i nawiązują kontakt, który przetrwał wiele lat. To jedna z najlepszych książek o przyrodzie wydanych w Polsce w ostatnich latach. Mikołaj Golachowski
Data wydania: 2016-11-16
ISBN: 978-83-65586-60-5, 9788365586605
Wydawnictwo: Marginesy
Seria: EKO
Stron: 368

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wilk zwany Romeo aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-08-13
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Bardzo lubię książki o zwierzętach, a te z serii EKO od Marginesów są przepięknie wydawane, z ilustracjami, pachnące, od współczesnych autorów.
Styl pisania autora jest bardzo lekki i przystępny. Książka podzielona jest na 14 rozdziałów, poświęconych kolejnym latom życia Romea pośród ludzi, opatrzonych zdjęciami, w większości wykonanymi przez autora. Autor przechodzi od opowiadania o rozmaitych zdarzeniach ze spotkań Romea z ludźmi i domowymi pieskami, od snucia dywagacji na temat pochodzenia wilka w pasjonujące opowieści zoologiczne o wilkach, o ich pochodzeniu, inteligencji, o mitach, które pokutują na ich temat i faktów, które przedstawiają się tak, iż wilki rzadko kiedy zjadają ludzi, że to człowiek zagraża wilkom. Daje też Nick Jans rady dla ludzi, którzy żyją na terenach, gdzie wilki występują, np. takie, żeby nie dokarmiać dzikich zwierząt. Autor opowiada dużo o wilkach, o tym jak żyją, co jedzą, kto im zagraża, jakie mają zwyczaje w ciągu roku, jak współistnieją w watahach. Okazało się, że niektóre prawdy o wilkach można porównać do tych 'ludzkich'. Sfotografowałam fragmenty, które chcę zapamiętać.
Lubię czytać książki o wilkach. Bardzo spodobała mi się książka o wilkach Alaski, o której Nick Jans mówi, że jest 'klasyczna'. Jest to 'Nie taki straszny wilk' Farleya Mowata. W przypisach autor wskazuje na wiele źródeł internetowych, w tym na stronę, na której można śledzić drogi wilków na Alasce.
Opowieść o wilku Romeo, tak życzliwym i mądrym stworzeniu,...

× 12 | link |
@margota13
2020-11-24
8 /10
Przeczytane

Piękny pomnik wystawiony wilkom. I kolejne świadectwo podłości ludzkiej. No i się w końcu popłakałam.

× 2 | link |
@Antytoksyna
2023-11-09
8 /10
Przeczytane e-book 2023 Popularnonaukowe Same fakty
@MgorzataM
2019-11-18
10 /10
Przeczytane X: Zwierza

Cytaty z książki

O nie! Książka Wilk zwany Romeo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl