Wojna informacyjna

Thomas Rid
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Wojna informacyjna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Thomasa Rida to opowieść o radziecko/rosyjskim i amerykańskim zderzeniu cywilizacyjnym. Post rewolucyjna Rosja, a później ZSRR oraz Rosja po 1991 roku prowadziła i nadal prowadzi wojnę informacyjną z szeroko rozumianym światem Zachodu, którego symbolem są Stany Zjednoczone.
Jednym z oręży owego starcia cywilizacji są tzw. środki aktywne, za którymi kryją się szeroko rozumiane formy oddziaływania na otoczenie międzynarodowe i sytuację wewnętrzną kraju uznanego za ich cel. Rid, światowej klasy ekspert bezpieczeństwa informacji śledzi przebieg owego starcia począwszy od lat dwudziestych XX wieku, aż po lata drugie dziesięciolecie XXI wieku. Fałszywe lub sfałszowane dokumenty, listy, spreparowane tajne dokumenty były bronią, przed którą społeczeństwo demokratyczne nigdy do końca nie potrafiło się bronić, a nawet często samo uczestniczyło w tych wymierzonych przeciwko sobie akcjach. Pod koniec XX wieku do owych narzędzi dodano złośliwe programy komputerowe oraz tzw. farmy trolli, które niszczą, blokuję albo przynajmniej starają się zakłamać otaczającą rzeczywistość.

Czeka, GPU, OGPU, KGB oraz służby wywiadowcze państw bloku wschodniego (ze słynnym Stasi na czele) toczyły zaciekłą wojnę z CIA, MI6 oraz innymi agencjami wywiadu państw zachodnich. Ostatnim głośnym akordem owej walki była próba ingerencji Rosji w przebieg wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. W mniejszym wymiarze wojna toczy się nadal. Również Polska jest celem działalności "środków aktywnych". Niemniej jednak, jak ostrzega sam autor: „Na początku trzeciego dziesięciolecia XXI wieku, zarówno w przypadku społeczeństw otwartych, jak i zamkniętych, wiele z nich pogrążyło się w zwątpieniu i głębokich kryzysach tożsamości czego przyczyną jest rozwój Internetu i towarzyszące temu skutki uboczne. Pojawiły się zarówno przesadzone, jak niedoceniane zagrożenia oraz potencjał związany z kampaniami dezinformacyjnymi – a tym samym narzędzie w rozwijaniu i eskalacji owego zagrożenia oraz jego potencjału”.
Data wydania: 2022-06-01
ISBN: 978-83-11-16160-3, 9788311161603
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 560
dodana przez: Catta

Autor

Thomas Rid Thomas Rid
Urodzony w 1975 roku w Niemczech (Aach)
Thomas Rid jest politologiem najbardziej znanym ze swojej pracy nad historią i ryzykiem związanym z technologią informacyjną w konflikcie. Jest profesorem studiów strategicznych w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych im. Paula H. Nitza.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wojna informacyjna aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2022-08-02
5 /10
Przeczytane audiobook

Nudna książka i właściwie w całości o komunistycznej bezpiece. Próżno szukać w Wojnie informacyjnej na przykład tematu rzekomego posiadania przez Saddama Husajna broni chemicznej, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu drugiej wojny w zatoce. Nie ma nic o Bellingcat, walczącym od Pomarańczowej Rewolucji z ruską dezinformacją w Ukrainie, nie ma nic o innych portalach zajmujących się fact checkingiem. Z książki nie dowiemy się również zbyt wiele o samych mechanizmach wojny informacyjnej i o nowoczesnym jej wykorzystaniu, mamy za to zapis kilku spraw z czasów Zimnej Wojny, masę nazwisk i niewiele dowodów. Do tego Thomas Rid nie za bardzo potrafił zdecydować, czy pisze reportaż, czy bardziej książkę popularnonaukową, w związku z czym powstała książka nieciekawa, przydługa, która powinna nosić nazwę "Historia rosyjskiej dezinformacji".

× 26 | Komentarze (1) | link |
@kpietrzak112
@kpietrzak112
2022-12-30
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna informacyjna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat