Współczesna historia królestwa Nepalu

Krzysztof Dębnicki
Współczesna historia królestwa Nepalu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Przedstawiona tu historia ostatnich pięćdziesięciu lat himalajskiego Królestwa Nepalu zaczyna się od obalenia autokratycznych rządów dziedzicznych premierów rodziny Ranów. Królestwo powoli otwiera się na świat. Zmiana systemu politycznego w Nepalu nie tylko nadaje prawa polityczne całym grupom społecznym niegdyś ich pozbawionym, lecz także wywołuje konflikt między partiami politycznymi i pałacem królewskim, zakończony maoistowską rebelią ostatnich lat.
Książka ukazuje przebieg wewnętrznej gry politycznej i strategię najważniejszych aktorów, jak również uwarunkowania polityczne i gospodarcze nepalskich przemian. Analizuje także politykę sąsiadujących Indii i Chin wobec Nepalu.
Czy słabo rozwinięty kraj, o niskim poziomie wykształcenia, zależny od potężnych sąsiadów, może wprowadzić i z powodzeniem utrzymać system demokracji parlamentarnej? Jest to istotne pytanie nie tylko w odniesieniu do Nepalu, ale również wielu innych państw wkraczających na drogę demokracji.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-89899-29-3, 9788389899293
Wydawnictwo: Dialog
Seria: Dzieje Orientu
Stron: 274

Autor

Krzysztof Dębnicki Krzysztof Dębnicki
Urodzony w 1950 roku w Polsce
polski historyk, podróżnik, orientalista, afrykanista, indolog, dyplomata. Ambasador w Mongolii, Pakistanie i Malezji.

Pozostałe książki:

Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii Nepal, królestwo wśród chmur Współczesna historia królestwa Nepalu
Wszystkie książki Krzysztof Dębnicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Współczesna historia królestwa Nepalu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Współczesna historia królestwa Nepalu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat