Współczesna rodzina

Helga Flatland
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Współczesna rodzina
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Helga Flatland udowadnia, że jest jednym z najsilniejszych głosów nowego pokolenia norweskich pisarzy. "Ta kolacja przypominała scenę z klasycznego mrocznego skandynawskiego dramatu. Tyle tylko, że nikt nie wyjawił skrywanej przez lata rodzinnej tajemnicy." To miał być spokojny urlop z okazji siedemdziesiątych urodzin Sverrego. Gdy Liv, Ellen i Håkon słyszą, że ich rodzice rozwodzą się po czterdziestu latach małżeństwa, wydają się zupełnie zdezorientowani. Choć od dawna są już dorośli, mają własne rodziny i problemy, ta wiadomość destabilizuje ich życie. Czy wszystko, w co do tej pory wierzyli, jest fikcją?
Helga Flatland buduje znakomite portrety psychologiczne swoich bohaterów i pokazuje, że jest świetnym obserwatorem współczesności. W świeżym, bezpretensjonalnym stylu odsłania najgłębiej ukryte w nas obawy i traumy.
Tytuł oryginalny: En moderne familie
Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-66278-35-6, 9788366278356
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 350
dodana przez: bookkeeper

Autor

Helga Flatland Helga Flatland
Urodzona 16 września 1984 roku w Norwegii (Notodden)
Helga Flatland jest jednym z najsilniejszych głosów młodego pokolenia norweskich pisarzy. Ukończyła Westerdals School of Communication oraz zdobyła tytuł licencjata w zakresie języków i literatury nordyckiej na Uniwersytecie w Oslo, a także trzyletn...

Pozostałe książki:

Ostatni raz
Wszystkie książki Helga Flatland

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Problemy współczesnej kobiety.

27.06.2020

Od czasu do czasu lubię czytać literaturę skandynawską, dlatego z chęcią sięgnęłam po książkę, o której dość często czytałam. Jednak po przeczytaniu stwierdziłam, że powinien być podtytuł „problemy współczesnej kobiety”. Ponieważ w tej książce najwięcej problemów z sobą mają właśnie kobiety. Autorka przedstawia nam historię trójki rodzeństwa Liv, ... Recenzja książki Współczesna rodzina

@jatymyoni@jatymyoni × 14

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-06
7 /10
Przeczytane

Nie ukrywam, że po „Współczesną rodzinę” sięgnęłam z dwóch powodów. Po pierwsze jakiś czas temu książki z Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich były widoczne wszędzie – wielu blogerów o nich pisało albo chociaż wstawiało zdjęcia na Instagram. Postanowiłam więc stwierdzić osobiście czy to tylko wielka akcja promocyjna Wydawnictwa Poznańskiego, czy książki te obronią się same. Po drugie – książki z serii zaintrygowały mnie okładkami w staromodnym, prostym stylu.

Z okazji swoich 70-tych urodzin Sverre, senior rodu, zabiera żonę i trójkę swoich dzieci (z ich partnerami i latoroślami) na wycieczkę do Włoch. Tam, przy okazji sprzeczki słownej, informuje swoją rodzinę, że on i jego żona postanowili się rozwieść. Ta wiadomość robi na Liv, Ellen i Håkonie wielkie wrażenie (choć na każde z nich na swój sposób stara się to ukryć). I nie ma tu nic do rzeczy fakt, że rodzeństwo jest już dorosłe, każdy ma swoje życie i własne problemy. Czy zasady, jakie wpajali im przez lata rodzice, mają jakikolwiek sens? Każde z nich musi na swój sposób poradzić sobie w nowej sytuacji.

Powieść podzielona jest na rozdziały pisane z perspektywy Liv, Ellen, a ostatni – Håkona. Każdy z tych rozdziałów zawiera opisy przeżyć głównych bohaterów i ich najbliższych. W moim odczuciu najsłabszą częścią jest ta poświęcona Håkonowi. I choć rozumiem zamysł Autorki, by wyłożyć jego filozofię życiową, to jednak te wywody są drętwe i sztuczne.

Mimo to powieść czyta się bardzo dobrze – uwielbi...

× 4 | link |
@Evita
2022-08-08
6 /10
Przeczytane Z biblioteki 2022
@mishi22
2022-05-07
9 /10
Przeczytane
@elutka_a
2020-12-10
6 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-06-27
7 /10
Przeczytane L. skandynawska Dobra ksiązka
DO
2020-07-09
6 /10
Przeczytane
AG
2020-05-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Współczesna rodzina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl