Wybrańcy

Steve Sem-Sandberg
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wybrańcy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Wiedeń, czasy II wojny światowej. Na terenie ośrodka dla umysłowo chorych zostaje utworzony zakład opiekuńczo-wychowawczy, Spiegelgrund. Trafiają tam „wybrańcy” — dzieci i młodzież sprawiający tak zwane problemy wychowawcze. Ci, dotknięci najdotkliwszym kalectwem i najcięższymi chorobami, znikają za drzwiami pawilonów numer 15 i 17. Nieoficjalnie znajdują się tam również tacy, których obejmuje nazistowska akcja T4 — „eliminacji życia niewartego życia”. Wśród nich jest Adrian Ziegler. W Spiegelgrund obowiązują inne zasady. Poczucie nieustającego zagrożenia i regularnie zadawane cierpienia są codziennością, a zastrzyk z luminalu — podawany nieprzydatnym — to szczyt dobroci. O losie pacjentów decydują wyłącznie władze kliniki, a ich polecenia wykonuje między innymi siostra oddziałowa, Anna Katschenka. Po latach, w piwnicach kliniki, zostają odnalezione słoje z formaliną. Ich zawartość w makabryczny sposób łączy się z wojenną historią ośrodka… Wybrańcy to książka, w której Steve Sem-Sandberg umiejętnie balansuje między literaturą a dokumentem; znakomicie łączy tajemnice z obnażeniem; cierpienie ofiar i zaślepienie oprawców. To historia odczłowieczenia, dokonywanego w imię badań naukowych i rasowej selekcji. Przerażająca, a jednocześnie fascynująca lektura, którą z pewnością docenią czytelnicy Biednych ludzi z miasta Łodzi tego autora, Łaskawych Jonathana Littella oraz Małej Zagłady Anny Janko.
Tytuł oryginalny: De utvalda
Data wydania: 2016-01-13
ISBN: 978-83-08-06059-9, 9788308060599
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 564

Autor

Steve Sem-Sandberg Steve Sem-Sandberg Steve Sem-Sandberg urodził się w 1958 w Oslo. Jest pisarzem, dziennikarzem i krytykiem literackim. Współpracuje z działem kultury "Svenska Dagbladet". Jego trylogia o życiu trzech kobiet (Milena Jesenská, Ulrike Meinhof i Lou Andreas Salomé) zyskała ...

Pozostałe książki:

Biedni ludzie z miasta Łodzi Burza Wybrańcy Teresa Ocean Ravensbruck O Milenie Jesenskiej
Wszystkie książki Steve Sem-Sandberg

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wybrańcy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mikakeMonika
2020-06-08
7 /10
Przeczytane

Ile człowiek może wytrzymać? Jak mocna jest psychika dziecka? Czy dzieciństwo spędzone w różnych zakładach i więzieniach dla tych gorszych pozwoli po wojnie normalnie żyć? Otwierałam szeroko oczy, bo ciężko uwierzyć, że człowiek człowiekowi może zgotować taki los. A przecież są to ogólnie znane już fakty... Przeraźliwy smutek, który mnie wiele razy ogarniał będzie wracał wraz ze wspomnieniami z kart tej książki.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@Asamitt
2020-02-08
7 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż Wspomnienie wojny/Obozy/Holocaust

 Wybrańców traktuje się szczególnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę okoliczności, należny dodać, ze szczególnym okrucieństwem. 
 W tej publikacji Steve Sem-Sandberg skupia się tylko na pewnej grupie dzieci, tych upośledzonych, które niejako z góry mają nadany status "skazanych do odstrzału". A skoro i tak są już odpowiednio zaklasyfikowane to nic nie stoi na przeszkodzie, by na nich eksperymentować. Cokolwiek się im zaaplikuje, jakimkolwiek badaniom nie podda, nie będzie mieć to znaczenia. Te dzieci w chwili dotarcia do szpitala w Spiegelgrundzie dostały juz swoją etykietę "do stracenia" i nic tego nie mogło zmienić. Władzom III Rzeszy przyświecała pewna myśl: by dbać o czystość rasy, a wszystko to co zatrute, skażone należało unicestwić by wyplenić z genów na przyszłość.
 
 Nie należę do tego rodzaju ludzi, którzy pielęgnują w sobie jakieś sadystyczne skłonności i oddają się choćby uciesze patrzenia na krzywdę innych. Zatem pytanie: czym jest dla mnie czytanie o tych wszystkich okrucieństwach? Na pewno nie mogę tego nazwać fascynacją. Pamiętam, że od zawsze historia wojny była obecna w moim życiu, tak samo jak dziadkowie, którzy ją przeżyli sami będąc wtedy dziećmi. Wyrosłam na opowieściach, które snute były przy okazji, do których wracali starsi patrząc na swoje dzieci z myślą, by ich nigdy nic podobnego nie spotkało. Oglądałam dużo filmów dokumentalnych odnośnie tego okresu, jeszcze gdy byłam w podstawówce. I tak jak wtedy, tak po latach nigdy nie zrozumiem, jak...

× 7 | link |
@BagatElka
2019-11-13
6 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wybrańcy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat