Wychowanie przy ekranie

Magdalena Bigaj
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Wychowanie przy ekranie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Konkretny i praktyczny przewodnik dla współczesnych rodziców!

Książka, który uczy, jak sprawić, by relacja dziecka z cyfrowym światem była zdrowa i bezpieczna.
Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Kiedy dać mu pierwszy smartfon? Czy pozwalać na granie w gry? Jak nauczyć je radzić sobie z hejtem? I jak Internet wpłynie na jego rozwój?

Kieszonkowe ekrany stały się nieodłącznym elementem życia nie tylko naszego, lecz także naszych dzieci. Dla nas telefony komórkowe, smartwatche, tablety i przenośne konsole były nowościami. Uczyliśmy się ich obsługi, stopniowo poznawaliśmy interaktywny świat, powoli zanurzaliśmy się coraz głębiej w sieć. Dla naszych dzieci ekrany są oczywistością, nie znają świata bez nich, a po sieci poruszają się nieporównywalnie zgrabniej niż my. Co nie znaczy, że są w niej zupełnie bezpieczne i że wiedzą, jak dbać o higienę cyfrową.

Kiedy coraz więcej głosów gani dorosłych za to, że nie potrafią wprowadzać dzieci w świat cyfrowy, Magdalena Bigaj w swojej książce mówi: to normalne, że popełniamy błędy. Ważne, aby wyciągać z nich wnioski.

„Wychowanie przy ekranie” nie tylko dostarcza niezbędnej wiedzy na temat higieny cyfrowej, lecz także dodaje rodzicom otuchy. Autorka nie moralizuje, za to dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami solidną dawką wiedzy niezbędnej każdemu współczesnemu rodzicowi oraz praktycznymi radami popartymi swoim unikatowym doświadczeniem, w którym łączy role edukatorki, badaczki, pracowniczki świata nowych technologii oraz matki.
Data wydania: 2023-04-26
ISBN: 978-83-8318-512-5, 9788383185125
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategorie: Poradniki, Wychowanie
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

Magdalena Bigaj Magdalena Bigaj Magdalena Bigaj – twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. Ekspertka zespołu ds. dialogu w edukacji Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Członkini Rady Progra...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wychowanie przy ekranie

15.05.2023

Sięgacie po poradniki ? Ja bardzo rzadko. Nie każdy uważam za godny uwagi czy po prostu potrzebny. Może są w nich cenne rady ale tak na dobrą sprawę, zazwyczaj przejrzymy czy przeczytamy i w nielicznych przypadkach tak naprawdę stosujemy te porady w codziennym życiu. Jednak gdy widzę książki takie jak ta Magdaleny Bigaj, wspierające rodziców, ... Recenzja książki Wychowanie przy ekranie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@czytaj.i.baw
2023-06-28
Przeczytane

"Wychowanie przy ekranie" to niezwykle cenna pozycja dla wszystkich rodziców, którzy stają przed trudnym dylematem dotyczącym korzystania przez dzieci z elektroniki. Autorka, bazując na najnowszych badaniach, pomaga zrozumieć, jak na nasze pociechy wpływają gry komputerowe, internet oraz inne formy cyfrowej rozrywki.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych w książce jest higiena cyfrowa, czyli umiejętność odpowiedzialnego korzystania z technologii. Autorka szczegółowo omawia negatywne skutki nadmiernego uzależnienia dzieci od gier i internetu - ograniczenie wyobraźni, hamowanie rozwoju mowy oraz powstawanie nowych połączeń neuronowych. Przykłada również wagę do negatywnych zjawisk takich jak patotreści, hejt, trolling czy pornografia w sieci, które mogą mieć nieodwracalne konsekwencje dla rozwoju dziecka.

Książka została podzielona na dwie części, skierowane odpowiednio do rodziców młodszych i starszych dzieci.
Podział na grupy wiekowe ułatwia zrozumienie, jak wspierać dzieci wkraczające w świat elektroniki.
Autorka w sposób wyczerpujący i wieloaspektowy analizuje wpływ ekranów na działanie mózgu, zwracając uwagę na wydzielanie dopaminy i ryzyko uzależnienia.
Uświadamia symptomy uzależnienia i udziela praktycznych wskazówek, jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach, troszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo oraz być ostrożnym w publikowaniu zdjęć czy korzystaniu z mediów społecznościowych.

W książce nie ma miejsca na moralizatorstwo,...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-05-07
10 /10
Przeczytane

Żyjemy w czasach gdy Internet, smartfony i inne małoekranowe urządzenia są cały czas z nami. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby nagle ich nie być. Książka zawiera wiele prawd i uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Autorka podkreśla, że nie napisała jej po to by straszyć skutkami używania smartfonu, zwłaszcza przez dzieci, ale by pomóc używanie go w właściwy sposób. Nie ocenia również, ale pomaga zrozumieć problem z jakim musimy dzisiaj zmierzyć się. Książka została napisana w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Język jakim posługuje się autorka jest prosty i zrozumiały. Pani Magdalena Bigaj używa wielu porównań jak na przykład porównanie higieny jamy ustnej do higieny cyfrowej, czy porównanie nas 30 lat temu w łóżeczkach i unoszącego się dymu papierosowego nad nami, a dzisiaj do ręki z telefonem zwisającej nad naszymi dziećmi.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej wyjaśniania jest w jaki sposób Internet i urządzenia ekranowe wpływają na nas i na nasze dzieci. Druga część to opis zagadnień, z którymi zetknęliśmy na różnych etapach życia. Dlatego rozdziały w tej części zostały podzielone na wpływ urządzeń na maluchy, dzieci i nastolatków.

Z książki dowiemy się:

· Co to jest technostres?
· Jak na nasz mózg wpływa rozwój technologii?
· Co to jest higiena cyfrowa i dlaczego warto o niej pamiętać?
· Jak wprowadzić dzieciom limity spędzania czasu w Internecie?
...

| link |
@monika_stoklosa
@monika_stoklosa
2023-09-28
10 /10
Przeczytane
@marta.boniecka
2023-05-15
9 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2023-06-11
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wychowanie przy ekranie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl