Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Bartłomiej Grzegorz Sala
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy stanowi kontynuację tzw. czarnej trylogii zapoczątkowanej przez W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, opierając się na mitach, legendach i podaniach, sagach, romansach i dziełach hagiograficznych, autentycznych wydarzeniach, a w końcu klasyce literatury i kina grozy, nakreślił portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Autor szczegółowo opisuje postać każdego wilka i wilkołaka, zaznacza przypisywane mu cechy i kreśli jego miejsce w kulturowych odniesieniach. Omawia też historyczne i kulturowe tło zapisanych opowieści, a nawet opisuje miejsca związane z konkretnymi postaciami. Dzięki temu książka stanowi kopalnię wiedzy, nie przestając być przygodą z najciekawszymi wilkami i wilkołakami Europy.
Data wydania: 2017-04-01
ISBN: 978-83-7576-310-2, 9788375763102
Wydawnictwo: BOSZ
Seria: Czarna trylogia
Kategorie: Fantastyka, Horror
Stron: 264

Autor

Bartłomiej Grzegorz Sala Bartłomiej Grzegorz Sala
Urodzony w 1978 roku w Polsce
Bartłomiej Grzegorz Sala to polski historyk, etnolog, krajoznawca i pisarz, który w swoich książkach w niezwykle interesujący i barwny sposób przybliża tradycje kulturowe i związane z nimi zagadnienia – wśród obiektów jego zainteresowań znalazły się...

Pozostałe książki:

Księga smoków polskich Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko Legendy zamków karpackich Najwybitniejsze szczyty Polski Legendy zamków sudeckich
Wszystkie książki Bartłomiej Grzegorz Sala

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Wilki, wilkołaki od zawsze stanowią pożywienie dla bardziej, bądź mniej przerażających opowieści. Natura wilkołaków jest doskonale znana od starożytności. Niemalże każdy lud ma własne opowieści związane z tym mitem. Oczywiście, te legendarne stwory nie mogły pozostać bez echa w powieściach grozy, licznych adaptacjach filmowych, a ostatnio nawet seriali.

Fascynująca ludzi, przemiana, nawet szlachetnego z natury człowieka, w krwiożerczą bestię, doczekała się także, tej jakże ciekawej książki.
"Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy", to wydane przez Bosz niezwykle obszerne, a przede wszystkim interesujące kompendium wiedzy na ten temat.

Autor nie skupia się tutaj na samej genezie tej legendy, ale przedstawia także sytuację polityczną, historyczną danego rejonu, co czyni tą publikację także książką historyczną. Od mitów starożytnych Greków, po zupełnie współczesne opowieści o tych stworach. Od wilczycy która wykarmiła słynne bliźnięta, po domniemanego wilkołaka, który terroryzował osiemnastowieczną Francję i o wiele więcej. Znalazło się tu także miejsce dla Polski i historii , które opowiadano sobie przy ognisku-na ten przykład.

Twórca stara się także wyjaśnić, co skłoniło ludzi do wymyślania takich niestworzonych opowieści. Niektóre służyły pewnym morderczym typom, do ukrycia swoich skłonności i zrzucenia winy na wyimaginowanego wilkołaka. Przy czym niektóre z tych opowiadań, są całkiem dobrze udokumentowane i nie zawsze można je racjonalnie...

{} | link |
@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Baśnie, bajki, klechdy, podania Tradycje, obrzędy, etnografia A.D. 2018 Posiadam

Co czytać po książce “Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy”- Bartłomiej Grzegorz Sala

Smętarz dla zwierzaków
Smętarz dla zwierzaków Stephen King
{}8.5/10
UWAGA!!! Książka została wcześniej wydana pt.:"Cmętarz zwież...
Misery
Misery Stephen King
{}8.7/10
Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. ...
To
To Stephen King
{}8.6/10
Najbardziej przerażająca powieść Kinga. Tytułowe To stanowi ...
Dallas '63
Dallas '63 Stephen King
{}9.2/10
Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskieg...
Cztery pory roku
Cztery pory roku Stephen King
{}8.6/10
WAŻNA JEST OPOWIEŚĆ, NIE OPOWIADAJĄCY… 4 minipowieści, z k...

Cytaty z książki

O nie! Książka Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe