Wyspa Sachalin

Eduard Wierkin
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wyspa Sachalin
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Trudno przewidzieć przyszłość, gdy świat już się skończył.
Gdy światowe mocarstwa pogrążyły się w najbardziej wyniszczającym konflikcie wszechczasów, cywilizacja praktycznie przestała istnieć. Z dawnych stolic pozostały wypalone bombami pustkowia. Tam, gdzie promieniowanie nie zabija na miejscu, panoszy się zaraza, której nie sposób powstrzymać.
W oszczędzonej w trakcie wojny Japonii trwa walka o przetrwanie. To właśnie stamtąd pochodzi Lilak – młoda futurolożka, która decyduje się na ryzykowną wyprawę badawczą. Jeśli jej się powiedzie, być może uda jej się dowiedzieć, co czeka ludzi w przyszłości.
Celem Lilak jest Sachalin – wyspa będąca strefą przejściową między Japonią a piekłem rozciągającym się na kontynencie. To tutaj przybywają ostatni uchodźcy dramatycznie walczący o przeżycie. To tutaj trafiają ci, którzy nie zasługują na życie w społeczeństwie. Lilak bardzo szybko przekona się, że Sachalin to coś więcej niż kolonia karna. To odpowiedź na to, dlaczego ludzkość znalazła się na krawędzi zagłady.
Kanibalizm, przemoc i wszechogarniające szaleństwo. Tylko co się wydarzy, gdy podczas wyprawy coś pójdzie nie tak?
Wyspa Sachalin to olśniewająca i przerażająca wizja tego, dokąd może zmierzać nasza cywilizacja. Eduard Wierkin po mistrzowsku parafrazuje Czechowa, snując narrację, która zasłużenie stawia go w jednym rzędzie z braćmi Strugackimi. Poetyckość i bezwzględność opisu, uchwycona w przekładzie Pawła Podmiotko, zachwyca, a tempo akcji zapiera dech w piersiach.
Tytuł oryginalny: Остров Сахалин
Data wydania: 2021-09-29
ISBN: 978-83-8143-357-0, 9788381433570
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 496
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Eduard Wierkin Eduard Wierkin
Urodzony w 1975 roku w Federacji Rosyjskiej (Workura)
Eduard Wierkin urodził się w Workucie. Jego ojciec jest górnikiem, matka farmaceutą. Z wykształcenia historyk i prawnik. Członek Związku Pisarzy Rosji. Autor wielu powieści, opowiadań i książek dla dzieci. Bardzo ceniony za postapokaliptyczną histor...

Pozostałe książki:

Ten, który stoi za plecami
Wszystkie książki Eduard Wierkin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wyspa Sachalin Recenzja

24.10.2021

Co mogę powiedzieć o tej książce? Kiedy zobaczyłam opis wydawniczy tego dzieła, pierwszym co mi przyszło na myśl było: „ to będzie podobne do Metra 2033, które mam na swojej liście”, więc jak możecie się domyślić musiałam sięgnąć po tę pozycję. Czy się zawiodłam? O tym za chwilkę🤓 Czym jest właściwie tytułowa wyspa? Jest to wyspa, która wraz z Ja... Recenzja książki Wyspa Sachalin

Moja opinia o książce

Opinie

@Sylwia.B
2021-11-07
7 /10
Przeczytane

Ogólnoświatowe konflikty wyniszczyły naszą planetę. Promieniowanie stało się śmiertelne, szerzy się zaraza. Jedynie Japonia została oszczędzona i to tam trwa walka o przetrwanie. Lilak w celach badawczych udaje się na Wyspę Sachalin, która jest miejscem oddzielającym ogarnięty kataklizmem, totalnie zniszczony kontynent, a Japonią, ostatkiem cywilizacji.

Wyspa Sachalin to dość trudna książka, która pokazuje, jak mogłaby wyglądać nasza rzeczywistość po upadku cywilizacji, jaką znamy obecnie. Przedstawia przerażające obrazy, do czego człowiek jest w stanie się posunąć, by jego gatunek przetrwał. Szerząca się epidemia, zniszczona przyroda, niesprzyjający klimat, koszmarny głów, a przede wszystkim zagrożenie ze strony drugiego człowieka wyzwalają w ludziach najgorsze instynkty.

Mimo, że akcja powieści bardzo wolno się rozkręcała, zdecydowanie warto kontynuować czytanie. Podczas lektury wielokrotnie nasuwało mi się pytanie, czy to jest przyszłość do której ludzkość zmierza? Czy tylko przerażające wyobrażenie autora?

× 1 | link |
ZA
2021-10-25
6 /10
Przeczytane

Przerażająca wizja końca naszej cywilizacji pełna okrucieństwa i cierpienia- właśnie taka jest książka Eduarda Wierkina zatytułowana „Wyspa Sachalin”. Fabuła to nic innego jak postapokaliptyczna przyszłość ludzkości widziana oczami autora, w której króluje śmierć i wszechobecne zniszczenie.

Lilak- młoda futurolożka pochodząca z pogrążonej w walce o przetrwanie Japonii postanawia udać się w bardzo niebezpieczną podroż badawczą, której celem jest tytułowa „Wyspa Sachalin”. Wyspa ta to niezbadana dotychczas ziemia i arena dramatycznych walk uchodźców nie zasługujących na życie w społeczeństwie o przetrwanie każdego kolejnego dnia.

Postapokaliptyczna wizja świata dotychczas kojarzyła mi się z takim tytułami, jak: „Bastion” Stephena Kinga, „Metro 2033” Dmitrya Glukhovskiego czy też „Droga” Cormaca McCarthego. Tymczasem Wierkin pokazał, że potrafi zaskoczyć proponując kolejną, przerażającą wizję końca ludzkości, a sztuka ta mu się najzwyczajniej w świecie udała.

„Wyspa Sachalin” mimo tego nie jest w mojej ocenie książką wybitną, a jedynie dobrą. Wszechogarniające szaleństwo, które towarzyszyło mi niemal na każdej stronie, dawało o sobie nierzadko znać. Książkę czytało mi się bardzo powoli, a momentami wręcz topornie. Pozbawiona jest akcji, którą tak wysoko cenię sobie w czasie spędzanym w towarzystwie słowa czytanego. Całość jest opowiadana w niezwykle wolnym tempie, momentami wręcz nużącym. Każdy kto sądzi, że dzieło...

| link |
@tomzynskak
2021-10-28
6 /10

Jestem ciekawa czy sięgacie po literaturę postapokaliptyczną? Przyznaję, że sama robię to dość rzadko. Opis musi bardzo mnie zaintrygować, a książka wciągnąć już od pierwszych stron, abym wytrwała do końca. Jak było w przypadku „Wyspy Sachalin”?

Zacznijmy od tego, że w książce cywilizacja praktycznie przestała istnieć. Z dawnych stolic pozostały wypalone bombami pustkowia. Tam, gdzie promieniowanie nie zabija na miejscu, panoszy się zaraza, której nie sposób powstrzymać. W oszczędzonej w trakcie wojny Japonii trwa walka o przetrwanie. To właśnie stamtąd pochodzi Lilak – młoda futurolożka, która decyduje się na ryzykowną wyprawę badawczą. Jeśli jej się powiedzie, być może uda jej się dowiedzieć, co czeka ludzi w przyszłości.
Celem Lilak jest Sachalin – wyspa będąca strefą przejściową między Japonią a piekłem rozciągającym się na kontynencie. To tutaj przybywają ostatni uchodźcy dramatycznie walczący o przeżycie. To tutaj trafiają ci, którzy nie zasługują na życie w społeczeństwie. Lilak bardzo szybko przekona się, że Sachalin to coś więcej niż kolonia karna. To odpowiedź na to, dlaczego ludzkość znalazła się na krawędzi zagłady.

Książka napisana jest dość prostym językiem, ale i zarazem topornym. Jak najbardziej muszę się zgodzić z wieloma opiniami, że przez pierwsze 200 stron jest ciężko przebrnąć. Zabrakło mi tutaj akcji, która potrafiłaby mnie zaskoczyć. Jednak nie można narzekać na nudę, a reszta książki zd...

| link |
@Polin
2022-06-25
10 /10
Przeczytane Posiadam
@zaczytana.archiwistka
2021-10-24
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyspa Sachalin. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl