wystarczy zalać

Andrzej Te
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
wystarczy zalać
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Andrzej Te żyje i pracuje w Szczecinie. Jest szaroszeregowym pracownikiem lokalnej instytucji. Na obiad jada jabłko i zupkę z proszku i popija wszystko kawą. Jego twórczość dotyka tematu tożsamości, zacierania się „Ja” człowieka w świecie opanowanym przez media i płynącą z nich dwadzieścia cztery godziny na dobę hipnotyczną papkę. Debiutował zbiorem opowiadań Dzieci TV, w którym spróbował przedstawić medialnie skażone pokolenie „dzieci telewizji”, mieszanki pustych subkultur, ludzi bez idei, bez sensu i celu. Ten sam motyw pojawia się w jego wierszach, zarazem wyrafinowanych i pełnych gier słownych. Poezja Andrzeja Te, stylizowana na gaworzenie, bełkot, niekiedy trącąca zamierzonym infantylizmem, zmusza do namysłu nad wielopłaszczyznowością tożsamości. Konfrontacja pierwszej litery alfabetu z samą sobą, raz małą, raz wielką, to zawoalowane pytanie: czy „A” jest nadal moim A(ndrzejem)?, czy jest mną, czy może zostało zdegradowane – na poziomie ontologicznym i epistemologicznym – do (a) spójnika? Czy zresztą spójnik spaja, czy też dzieli? Czy spójnik stać na świadomy protest przeciwko byciu „pomiędzy”? A może „A” to pierwsza litera stworzenia, która ma dość rozpoczynania świata i alfabetu wciąż na nowo? W każdym przypadku pojawia się pytanie: dlaczego? Dlaczego właśnie A (a)? Czy zresztą bycie pierwszym (inicjującym myśl, stworzenie, a tym samym rozpoczynającym – w planie temporalnym – podróż ku zniszczeniu) nie jest tożsame z byciem miałkim, oczywistym, skazanym na swoje miejsce w szeregu? Przydałby się bunt. Tylko przeciwko czemu się buntować, skoro nie ma niczego nadrzędnego, a „pan bóg” jest tylko jedną z figur stylistycznych, kreujących się na stwórcę? Ile ról odgrywa bóg/Bóg, a ile człowiek w jednym wierszu? Ile masek zakładają bóg/Bóg/człowiek w jednej egzystencji? W poezji Andrzeja Te przewija się motyw Gombrowiczowskiej potrzeby naszkicowania choć jednej twarzy, która – w odróżnieniu od maski i gęby – nie jest namacalna i powszechna. Chęć ujrzenia twarzy w jej czystej postaci (nieskażonej gębą) doprowadza do próby rozbicia formy poprzez dezintegrację utworu poetyckiego. To krok Poety w kierunku walki z formą (a może Formą) w ogóle, przekraczania granic, mówienia „nie” temu, co nosi znamiona pewności i pychy. A zatem – mimo wszystko – bunt? Czy jednak jest o co walczyć, co negować, komu pokazywać zaciśniętą pięść? A nawet jeśli tak, to czy starczy sił na bitwę o siebie z sobą? Pomiędzy mną (A) a mną (a) jest przecież kolejna forma ufundowana na płaskości, codzienności, konsumpcji i jednym pomyśle na życie. Jakim? z próby sprawdzenia sprawdzonych sposobów na życie stres (Każdego dnia)
Data wydania: 2011-12-20
ISBN: 978-83-7805-080-3, 9788378050803
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

Autor

Andrzej Te "Nawet gołębie popełniają samobójstwo" - (Prawie)debiutujący autor. We wrześniu/październiku pojawi się zbiór jego 8 opowiadań pt. "Dzieci TV". Jednym z tekstów tam zawarty jest opowiadanie "Nawet gołębie popełniają samobójstwo".

Pozostałe książki:

Książki Moja Miłość Dzieci TV Freelancer sPokolenie, czyli Gniew wystarczy zalać
Wszystkie książki Andrzej Te

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę wystarczy zalać? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EN
@endriu3000
2012-05-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka wystarczy zalać. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat