Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego

Caleb Wilde
5.4 /10
Ocena 5.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.4 /10
Ocena 5.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Spotykam was, gdy już nie żyjecie. Znam zakończenie wszystkich historii, łącznie z moją własną.

Lubię mówić, że jestem przedsiębiorcą pogrzebowym z rodowodem: w moich żyłach, lekko licząc, płynie krew dziewięciu pokoleń przedstawicieli tego fachu.

Jako dziecko bawiłem się w chowanego wśród trumien i nieboszczyków. „Caleb, nie huśtaj się na krześle. Pochowałem dzieciaka w twoim wieku, który w taki sposób przewrócił się i skręcił kark” – słyszałem od dziadka.

Gdy dorosłem, chciałem odejść z rodzinnego biznesu tak daleko, jak się tylko dało. Pragnąłem zmieniać świat, a jak miałbym to robić, skoro wszyscy ludzie, z którymi pracowałem, byli… martwi?

Wiem jednak, że boicie się śmierci. Wolicie udawać, że jej nie ma. Chcecie, by wychodziła tylnymi drzwiami. Powierzacie ją specjalistom. A zatem jestem. Opowiem wam, jak to będzie wyglądać krok po kroku. O balsamowaniu, ubieraniu do trumny, czuwaniu przy zwłokach. O ostatniej drodze, w którą bez wątpienia zabiorę każdego z was.

Ale dziś zapraszam was do domu pogrzebowego. Poznajcie jego tajniki i dowiedzcie się, jak praca ze śmiercią uratowała mi życie.
Data wydania: 2019-03-16
ISBN: 978-83-240-5504-3, 9788324055043
Wydawnictwo: Znak
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 288
dodana przez: WolneLitery

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Caleb Wilde "Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego. Jak praca ze śmiercią uratowała mi życie".

WYBÓR REDAKCJI
26.09.2019

Caleb Wilde jest przedsiębiorcą pogrzebowym, od szóstego pokolenia. Napisał książkę Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego. Jak praca ze śmiercią uratowała mi życie. Prowadzi bloga o tematyce pogrzebowej. Ojciec Caleb'a jest piątym pokoleniem przedsiębiorców pogrzebowych Wiled'ów. Jego matka była czwartym pokoleniem z rodziny Brownów. Od dziecińst... Recenzja książki Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego

Moja opinia o książce

Opinie

@ksiazka_w_pigulce
2021-01-18
5 /10
Przeczytane

Będąc na ostatnim dyżurze i doświadczając jednego po drugim odchodzenia pacjentów, naszła mnie myśl, że niewiele wiem na temat śmierci. Moją szczególną ciekawość wzmogli pracownicy zakładu pogrzebowego, z którymi miałam okazję chwilę porozmawiać. Wiedziona ciekawością przypomniałam sobie, że na półce od dawna gości książka przedstawiciela branży funetalnej pt. "Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego. Jak praca ze śmiercią uratowała mi życie".

Niestety lektura, mimo sporych oczekiwań, rozczarowała. Utożsamiam się z autorem w sprawie jego doświadczeń oraz uprzedzeń co do codzienności. Tak, jak dziadek autora wspominał o zwłokach dziecka, które złamało kręgosłup upadając z bujającego się krzesła, tak ja do dziś mam w pamięci śmierć dziecka w wyniku upadku ze schodów. Tego typu doświadczenia sprawiają, że stajemy się jeszcze mocniej przeczuleni na możliwość zrealizowania się czarnego scenariusza we własnym życiu.
Caleb Wilde odczarowuje temat dla wielu przemilczany, pomijany i kojarzący się z negatywnymi emocjami uchylając rąbka tajemnicy swojej branży. Sugeruje wręcz, iż nie można rozpatrywać śmierci wyłącznie w kategoriach zła czy krzywdy, gdyż istnieje również dobra, pogodna strona śmierci. Wszelkie informacje na temat pracy przedsiębiorcy pogrzebowego budzą ciekawość, zgrzyt natomiast pojawia się w momencie, gdy autor wkracza na tematy duchowe, czy wręcz religijne. Te stanowią niemal 2/3 książki i mogą - nawiązując do dość sugestywnego tytułu głodnego wiedzy w...

× 2 | link |
@Brzezinkowa
2020-09-29
5 /10
Przeczytane

Książka, której swego czasu było dużo na Instagramie. Ja przeczytałam ją dopiero teraz. Choć trochę niepochlebnych opinii zyskała to mi się podobała. Dużo w niej o duchowości autora, jego wierze w Boga i pracy w zakładzie pogrzebowym. Bronił się przed nią bardzo długo, jednak przyjął to czyn od lat zajmowali się jego przodkowie. Jest kilka autentycznych historii, refleksji i zadumy. Choć nie na tym się głównie skupia autor. Jest tutaj wszystkiego po trochu. Mi odpowiadała i choć na nocne czytanie może lepiej wybrać coś innego, to przeczytać warto.
-------------------------------------------------
@znakhoryzont #wydawnictwoznak#wyznaniaprzedsiębiorcypogrzebowego#wyznaniaprzedsiebiorcypogrzebowego #calebwilde #refleksja #ośmierci#trudnytemat...

× 1 | link |
@Natula
2019-11-25
7 /10
Przeczytane Reportaże, wywiady

Mądra i piękna książka, dająca dużo do myślenia. Jednak za nim po nią sięgniecie, zastanówcie się czego tak naprawdę od niej oczekujecie, bo jeśli poszukujecie opisów balsamowania, tego co dzieje się z ciałem po śmierci, czy też przedziwnych rodzajów śmierci, to tego w niej nie znajdziecie. Za to traficie na sporo przemyśleń dotyczących duchowości śmierci oraz refleksji nad jej pięknymi aspektami.

Autor to przedsiębiorca pogrzebowy, pochodzący z rodziny zajmującej się tym fachem od wielu pokoleń. Można powiedzieć, że wyrastał w domu pogrzebowym. Każdy rozdział w książce opisuje zmiany zachodzące w jego postrzeganiu istoty śmierci. Przez lata uczestniczył w wielu osobistych momentach. Widział okropne rzeczy, które potrafiły ukazać piękno chwili, niewinność i bliskość. Ponieważ śmierć tworzy wyjątkową przestrzeń, dającą pole do refleksji nad sensem życia.

Mnie ta książka momentami bardzo wzruszała, raz, przypominała mi o mojej stracie, zwłaszcza gdy czytałam intymne chwile, gdy rodziny żegnały się z swoimi bliskimi, gdy czas dla nich zwalniał, wszystko to sprawiało, że brakowało mi oddechu. A dwa, dlatego że historie Caleba Wilde'a uzmysławiają, iż każda chwila jest ważna, że warto doceniać relacje międzyludzkie, a przede wszystkim, że warto zaakcepować śmierć, bo ona – choć towarzyszą jej łzy i ból - potrafi dawać siłę, jednoczyć,znosić bariery, otwiera na emocje i... jest nieuchronna.

| link |
@WolneLitery
2019-02-27
6 /10
Przeczytane

Książka, której już sam tytuł może nas przerażać. Ja wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć i sprawdzić co skrywa ona w swoim wnętrzu!
Jak od razu można się domyślić jest to książka napisana przez przedsiębiorce pogrzebowego. Caleb Wilde mieszka w Stanach i zdecydowanie ten zawód był wpisany w jego życie. Zarówno rodzina jego mamy, jak i taty od lat prowadzi swój własny zakład pogrzebowy. Od małego był blisko, śmierć w jego domu, to było coś zupełnie normalnego i dzięki temu potrafi śmiało i odważnie podejść do tematu, który dla wielu osób może być tabu.
Książka pełna jest jego osobistych przemyśleń i refleksji na temat życia oraz śmierci. Pokazuje to nam na wielu konkretnych przykładach i osobach. Uczy nas jak powinniśmy się z nią obyć, reagować na nią i co najważniejsze jak poradzić sobie z ogarniającą nas żałobą.
Macie tutaj ukazane jak wygląda dzień z życia przedsiębiorcy pogrzebowego, z czym się on zmaga, jednak to nie to jest na pierwszym planie. Ja liczyłam, że trochę lepiej zobaczę jak wygląda ten zawód od podszewki, jednak jak widać cel autora był zupełnie inny. Mimo to, dla mnie jest to bardzo wartościowa książka i taka ,która może nas dużo nauczyć i pozwolić spojrzeć na stratę bliskiej osoby trochę inaczej. Przyznam się jednak szczerze, że brakowało mi w niej opisów dokładnych zabiegów jakie wykonuje przedsiębiorca pogrzebowy czy opisu, jak to wszystko wygląda.

| link |
@zetbasia27
2019-08-12
6 /10
Przeczytane

Autor jest przedsiębiorcą pogrzebowym bo taka jest rodzinna tradycja. Wychował się wśród trumien, nie bał się zmarłych, ale ciągłe obcowanie ze śmiercią i smutkiem rodzin wpędziło go w depresję. Stara się zrozumieć sens śmierci, szuka pocieszenia w Bogu, uważa, że śmierć może być dobrym przeżyciem dla najbliższych, że każdy ma prawo do przeżywania żałoby na swój sposób. Nie zdradza tajników zawodu, raczej są to refleksje i przemyślenia na temat nieuniknionego. Spodziewałam się czegoś innego, ale czytało się dobrze.

| link |
@Czytanna
2021-04-20
4 /10
Przeczytane
@canis.luna
2021-03-11
6 /10
Przeczytane Posiadam
@W_ksiazki_zaklete
2019-04-06
4 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl