Xięgi Nefasa - Trygław. Władca losu

Małgorzata Saramonowicz
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Xięgi Nefasa - Trygław. Władca losu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Podczas zakazanego rytuału w sekretnej świątyni boga o trzech obliczach losy trojga dzieci zostają ze sobą splecione na zawsze. Jednego dnia się narodzą i jednego dnia będą musiały umrzeć. Wśród nich jest potomek Bolesława zwanego Krzywoustym. XII wiek, Polska. Gorliwi wyznawcy Kościoła z krzyżem na piersi i litanią na ustach tępią wiarę w starych bogów. Kraj stoi na skraju przepaści. Jeśli Bolesław nie doczeka się syna, straci tron. Jego tajemniczy kronikarz Nefas jest świadom zagrożenia. Zwraca się do mrocznych kapłanów Trygława, prosząc, by odmienili Przeznaczenie. Wkrótce przekona się, co uczynił… ----- Opowieść o czasach walki Bolesława Krzywoustego o władzę, oczami jego anonimowego kronikarza, powiernika, szpiega i skrytobójcy. W tle pogańska magia, dawni bogowie i polityczne intrygi. Aż dziw, że dotąd nie było takiej fantasy. Jarosław Grzędowicz Czy wczesne średniowiecze w Polsce to dobry materiał na powieść fantasy? Małgorzata Saramonowicz udowadnia, że tak, tworząc niezwykły świat, w którym pradawny Potrójny Bóg wciąż rządzi puszczańską ziemią, a jego trzy mroczne oblicza to Przeznaczenie, Srogość i Pomsta. W tle zaś walka o władzę, starożytne pogańskie rytuały, dworskie intrygi i spiski. Czego chcieć więcej? To się po prostu czyta! Maja Lidia Kossakowska Małgorzata Saramonowicz została okrzyknięta następczynią E.A. Poe’go. Autorka wyśmienitych horrorów Siostra (jednej z najbardziej niepokojących polskich powieści lat 90.), Lustra i Sanatorium, scenarzystka i producentka filmowa. Po 10 latach powraca z nową, porywającą książką.  
Data wydania: 2016-01-25
ISBN: 978-83-240-4045-2, 9788324040452
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Xięgi Nefasa, tom 1
Stron: 480
dodana przez: mrbiggles

Autor

Małgorzata Saramonowicz Małgorzata Saramonowicz
Urodzona 13 listopada 1964 roku w Polsce (Warszawa)
Małgorzata Saramonowicz – polska pisarka i dziennikarka. W roku 1988 ukończyła filologię polską, a w 1992 historię na Uniwersytecie Warszawskim. Była nauczycielką, a także redaktorką w Gazecie Wyborczej. W 1989 roku wspólnie z Andrzejem Saramonowicz...

Pozostałe książki:

Siostra Lustra Sanatorium Xięgi Nefasa. W zaświatach
Wszystkie książki Małgorzata Saramonowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fantastyka historyczna - początek ciekawej, ale niedokończonej serii

{} WYBÓR REDAKCJI
7.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jest to pierwszy tom polskiej sagi historyczno-fantastycznej, rozgrywającej się w czasach Bolesława Krzywoustego. Lektura tej książki mnie bardzo usatysfakcjonowała, choć zdawałam sobie sprawę, że autorka chciała stworzyć powieść do czytania, tzw. literaturę popularną. Akcja 'Xiąg Nefasa' rozgrywa się w czasach panowania Bolesława Krzywoustego. Ba... {} Recenzja książki Xięgi Nefasa - Trygław. Władca losu

@Renax@Renax {}× 14

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Z mitologią słowiańską

Bardzo dobry debiut. Powieść fantasy osnuta na naszych barwnych Piastowskich dziejach (mamy barwną historię naszych ziem i cieszę się, że w końcu pisarze częściej zaczynają sięgać po nią) - dzieje walk o władzę Bolesława Krzywoustego i jego brata Zbigniewa są główną osnową powieści, ponadto walka religii chrześcijańskiej z pradawnymi wierzeniami Słowian, obyczajowość średniowieczna z jej hipokryzją (wieki mijają, a ludzie wciąż tacy sami - zakłamani i obłudni). Podkreślam - powieść bardzo dobra, za mało w niej jedynie pogańskich bogów i wierzeń Słowian (rzekłabym "za mało cukru w cukrze"), ale to dopiero pierwszy tom cyklu, więc z pewnością jeszcze wiele razy autorka będzie miała możliwość nas zaskoczyć. Obłędna, genialna okładka!

{}× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Współpraca

Książek, których akcja skupia się na początkach naszej państwowości, moim zdaniem, nie jest zbyt wiele, lub się z nimi nie spotkałem.Oczywiście nie mówię tu o Kraszewskim, chodzi raczej o współczesne księgi rozgrywające się w takich czasach.Z nutą fantastyki powieści historyczne? W tym temacie także, niestety jest zastój.Oczywiście chodzi tu o takie, rozgrywające się na naszych ziemiach.

Xięgi Nefasa, to powieść historyczna, wpisująca się całkowicie w realia średniowieczne, jednocześnie jest to powieść zaprawiona sporą szczyptą fantastyki.
XII wiek, gorliwi wyznawcy, jedynej słusznej wiary, z krzyżem w ręku, tępią wszelkimi dostępnymi środkami, ostatnie ostoje lokalnej religii.
Kronikarz Bolesława Krzywoustego, w obawie o przyszłość dynastii, zwraca się o pomoc, do kapłanów, niezwykle niebezpiecznego i otoczonego tajemniczością kultu Trygława, starając się odmienić Przeznaczenie.
Wszystko w co wierzył, może wkrótce obrócić się przeciw niemu.

Niezwykle ciekawa książka, tak łącząca wątki historyczne, z wątkami fantastycznymi, że zanika granica, między prawdą a mitem.
Wczesne średniowiecze,nieprzebyte puszcze,pogańskie rytuały, niebezpieczny Bóg, czegóż chcieć więcej.Polecam, nie tylko miłośnikom historii, ale i fantastyki.

{} | link |
@Renax
2020-08-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Młodzieżówki Fantastyka Powieści historyczne
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Cytaty z książki

O nie! Książka Xięgi Nefasa - Trygław. Władca losu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Xięgi Nefasa. W zaświatach
Xięgi Nefasa. W zaświatach
Małgorzata Saramonowicz
{}7.7/10
Zginą wszyscy, gdy zginie jedno Władysław, Jaksa i Alba. Młody następca tronu, syn wielkiego rycerza...
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe