Album zawiera zdjęcia przywiezione do Auschwitz przez Żydów skazanych przez nazistów na zagładę — około 2,4 tys. fotografii, których esesmani nie zdążyli zniszczyć i które odnaleziono na terenie obozu po jego wyzwoleniu. Nieznane są losy przetrwania tego zbioru zdjęć, przedstawiających różne sceny z życia rodzin żydowskich przed wojną: ich codzienną pracę, śluby, narodziny dzieci, klasy szkolne i organizacje młodzieżowe a także wakacyjny wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół.
Parę lat trwało rozpoznanie widniejących na tych ujęciach osób. Wiadomo, że największa ich część przedstawia rodziny Żydów z Zagłębia: z Będzina, Sosnowca oraz okolic. Są również fotografie wykonane i w innych miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi, Lipsku czy Ołomuńcu. Przedstawiają m.in. rodziny Broderów, Kohnów, Koplowiczów, Małachów, Sztrochliców, Huppertów - ludzi, których zamordowano, którzy odeszli i których już nie ma.
Publikacja ta wydana jest w formie albumu fotografii rodzinnych. Część druga to suplement, przedstawiający historię zdjęć, dzieje rodzin, nazwiska.
Wydanie albumu było możliwe dzięki naukowej współpracy Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytutu Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem.
Publikacja została sfinansowana przez Kraje Związkowe Niemiec.