Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro

Maciej Kozłowski, Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina
Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Autorzy bestsellerowych „Zanim wyjedziesz w Bieszczady" wyłaniają się z lasu kopcących retort, aby przystanąć nad Jeziorem Solińskim. To tu rozpoczynają nową opowieść. Dla jednych Jezioro Solińskie jest symbolem eksperymentów hydrologicznych. Dla innych to bieszczadzkie Krupówki, strefa komercyjna, którą należy omijać szerokim łukiem. Ale Soliński Zbiornik Wodny stworzył też strefę wolności, dając początek artystycznej wspólnocie, która wyrosła na jego brzegach w latach 90. Ta wspólnota nie pozbyła się swych ideałów. W ich centrum pozostała przyroda. Autorzy książki docierają do mieszkańców najdzikszych rejonów Jeziora Solińskiego. Poznajemy historie jego powstania, losy zalanych wsi i ostatnich unickich cerkwi oraz anegdoty o życiu spędzonym nad wodą. Czytamy o walkach mieszkańców z UPA, bratobójczych wyprawach, przeprawianiu się przez rzekę na szczudłach, o żaglówce, na której w latach 80. wypoczywali muzycy przygrywający PRL-owskim notablom podczas dansingów na legendarnym Jaworze. Wreszcie głos otrzymują zwierzęta i rośliny: wilki, które podobnie jak pustelnicy upodobały sobie dzikie rejony Soliny, oraz bobry, które zmysłem ekologicznym przewyższyły budowniczych betonowej zapory na Sanie. Zanim wyjedziesz w Bieszczady, mijasz jezioro. Czas na przystanek.
Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-240-7868-4, 9788324078684
Wydawnictwo: Znak
Stron: 384

Autor

Maciej Kozłowski Maciej Kozłowski Z wykształcenia kulturoznawca, z pochodzenia: krakowianin. Autor książki „Zanim wyjedziesz w Bieszczady”, którą napisał wraz z leśnikami z bieszczadzkiego Baligrodu - Kazimierzem Nóżką i Marcinem Sceliną

Pozostałe książki:

Duchy polskie czyli Krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach Droższe niż klejnoty ZANIM WYJEDZIESZ W BIESZCZADY Almanach piękności Moja heroina. Świadectwo psychiatry
Wszystkie książki Maciej Kozłowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl