Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej

Dariusz Faszcza
Książka Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej
Książka Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Dariusz Faszcza (ur. 1960) ? dr nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Głównym przedmiotem jego zainteresowań są dzieje wojskowości Polski i Bułgarii w XIX i XX w., jak również problematyka bezpieczeństwa narodowego. Autor siedmiu opracowań (5. pułk piechoty Legionów, Pruszków 1994; Z dziejów 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego 1945?2005, Warszawa 2005; Skazany na zapomnienie. Płk Kazimierz Bąbiński ?Luboń?Wiktor?, Pułtusk 2008; Dowódcy 12. Dywizji Piechoty/Zmechanizowanej 1919?2008, Szczecin 2009; 54. pułk strzelców kresowych, Pruszków 2010; ?Luboń?, ?Wiktor?. Pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895?1970, Warszawa 2010; 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. 70 lat służby na Pomorzu Zachodnim (1945?2015), Warszawa 2015) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tej problematyce. Członek Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia ?Pogranicze?. Zastępca redaktora naczelnego ?Pomorza Militarnego?. Pierwsza wojna światowa funkcjonuje w zbiorowej pamięci przede wszystkim jako seria krwawych walk prowadzonych na Froncie Zachodnim i Wschodnim. Jednak konflikt ten swoim zasięgiem objął również inne regiony świata, a w jego orbicie znalazło wiele krajów, nie wyłączając państw położonych na Bałkanach. Wśród nich znalazło się Królestwo Bułgarii, które jesienią 1915 r. przystąpiło do wojny po stronie Państw Centralnych. Niniejsza książka jest pierwszą w historiografii polskiej próbą przedstawienia udziału Armii Bułgarskiej w pierwszej wojnie światowej. Na podstawie źródeł i zgromadzonej literatury przedmiotu autor zaprezentował przebieg walk prowadzonych przez wojska bułgarskie w okresie od 1915 do 1918 r. Charakterystyka zmagań wojennych została przy tym wzbogacona o opis kształtowania się wojskowości bułgarskiej w czasach nowożytnych (od 1877 r. do 1915 r.) oraz analizę przyczyn i skutków decyzji o włączeniu się do konfliktu. Wysiłek zbrojny Bułgarii został ukazany na tle jej wyjątkowo złożonej sytuacji społecznej i gospodarczej, która miała znaczny wpływ na rezultat walk toczonych na froncie bałkańskim. Książka ukazuje się w setną rocznicą przystąpienia Bułgarii do pierwszej wojny światowej.
ISBN: 978-83-7889-339-4, 9788378893394
Wydawnictwo: Napoleon V

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej”- Dariusz Faszcza

Książka 54 pułk piechoty strzelców kresowych
54 pułk piechoty strzelców ... Dariusz Faszcza
Zarys historii wojennej pułków polskich w Kampanii Wrześniow...
Książka Dyscyplina w armiach europejskich od antyku do 1914 roku
Dyscyplina w armiach europe... Dariusz Faszcza, Michał Norbert Faszcza
Utrzymywanie dyscypliny należy do najważniejszych aspektów f...
Książka Wojna serbsko-bułgarska 1885 roku
Wojna serbsko-bułgarska 188... Dariusz Faszcza
Postanowienia kongresu berlińskiego kończącego wojnę rosyjsk...
Książka Luboń Wiktor pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895-1970
Luboń Wiktor pułkownik Kazi... Dariusz Faszcza
Kazimierz Bąbiński (1896-1970) należał do pokolenia, które o...

Cytaty z książki

O nie! Książka Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe