Zaprosić Księżyc

Irena Sławińska
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Zaprosić Księżyc
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Zaprosić Księżyc" jest kolejną po "Chińszczyźnie" powieścią Hu Peifang znanej polskiemu czytelnikowi jako Irena Sławińska. Autorka publikacji od dawna próbuje przybliżyć Polakom Chiny czy przez tłumaczenie głośnej książki "Kwiat śliwy w złotym wazonie", czy też uczestnicząc w tworzeniu filmu ?Kochankowie roku tygrysa?. Ostatnia publikacja Sławińskiej ukazuje nam Chiny takimi jakimi były naprawdę w okresie wojny japońsko-chińskiej. Poznajemy ten kraj przez pryzmat dziejów jednej rodziny, które wydają się być głównym tematem powieści, ale wnikliwy czytelnik z pewnością zapamięta niezwykły świat innej kultury, w który wprowadza nas ta publikacja. Perypetie związane z dorastaniem, zwykłym życiem konkretnych osób są tylko pretekstem do pokazania jak to zwykłe życie wygląda w Chinach. Książka Hu Peifang przenosi nas do innego świata, w nieznane klimaty i przemienia nasz sposób obserwacji ? życie tej rodziny oglądamy innymi oczami. Dla mocno zakorzenionych w Europie czytelników może wydać się to kulturowym szokiem. Dziwimy się, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu codzienność mogła być aż tak różna od naszej i łatwiej nam zrozumieć jej dzisiejszą inność. Ludzie zaznajomieni z chińską kulturą, między innymi sinolog i podróżniczka Elżbieta Dzikowska, są zachwyceni autentycznością książki. Obserwując dorastanie Nefrytki, a później jej córki Słodziutkiej nie dość, że zacieśniamy z bohaterami więzi, ale przede wszystkim dowiadujemy się o przepięknych, czasem wręcz niewiarygodnych i niesamowitych dla nas formach rytuałów, które tak ważne są w Państwie Środka. Poznajemy ceremonię ślubu i wesela, przychodzenia na świat dziecka, ale również śmierci. Uczestniczymy w uroczystościach urodzin, czujemy wręcz zapachy orientalnych potraw, celebrujemy picie herbaty. Obserwujemy zmianę statusu społecznego bohaterów, ale też ich przemijanie. Wszystko to niepozornie oplata wspaniała chińska kultura, która z kartki na kartkę staje nam się coraz bliższa. Powieść gorąco polecają pisarz i dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła oraz aktor i współtwórca Teatru 6. Piętro, Michał Żebrowski.
Data wydania: 2012-05-07
ISBN: 978-83-62981-36-6, 9788362981366
Wydawnictwo: ROSIKON PRESS
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 248

Autor

Irena Sławińska Irena Sławińska
Urodzona 30 sierpnia 1913 roku na Litwie (Wilno)
Irena Zofia Sławińska – polska teatrolożka, historyczka i teoretyczka literatury,

Pozostałe książki:

Dwór Chińszczyzna Szlakami moich wód... Zaprosić Księżyc
Wszystkie książki Irena Sławińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zaprosić Księżyc nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2020-03-29
10 /10
Przeczytane * Własne Polscy autorzy Klimaty Orientu

Ludzie Zachodu nie wiedza co to pokora, nie umiemy godzić się z tym co los niesie ani przystać na wybory, które byłyby dokonywane za nas, dlatego często literatura azjatycka jest dla nas niezrozumiała. Do tego dochodzi poezja opisów, melodyjny rytm w jakim poruszają się bohaterowie, wszystko to niespiesznie, w zgodzie z tradycją.
Tak też jest u Sławińskiej, która wabi malowniczymi opisami natury, z których daje się wyczuć nutę jaśminu, czuje się chłód wieczoru i jakby czas zaczął inaczej płynąć.. A na pewno z tą książką wpadamy w powolny rytm i delektujemy się plastycznymi opisami nie tylko przyrody, ale szczegółowo odmalowanymi dziedzińcami, pomieszczeń, rzeczy użytkowych i różnych drobiazgów. Poznajemy ciekawy fragment z historii Chin sprezentowany czytelnikowi przez Polkę pochodzenia chińskiego, wzrastającą w tamtych rejonach świata i świetnie rozumiejącą ludzi i ich kulturę.

I pomyśleć, że na zaledwie 250 stronach została opisana saga arystokratycznej rodziny rozgrywająca się na początku XX w. w momencie przełomu, który zapoczątkuje wielkie zmiany w tym kraju. Tak niewiele trzeba by oddać autentyczność i ducha Orientu. Opowieść naszpikowana odniesieniami do tradycji, w łagodny sposób miejscami przechodząca od kwestii wypływających z feudalnego pojmowania rzeczywistości do spraw, które zaczynają mieć większe znaczenie w opisywanym momencie historycznym kraju, pokazująca jak stare łączy się z nowoczesnością.
Pomimo iż jest to powieść staje się doskonał...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Zaprosić Księżyc. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl