Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju

Katherine Boo
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

NAJWAŻNIEJSZA KSIĄŻKA 2012 ROKU Witajcie w Anawadi, najbardziej rynsztokowej dzielnicy biedy Bombaju. Tutaj, na zachodnich obrzeżach finansowej stolicy Indii, obok nowoczesnego lotniska, żyje trzy tysiące osób, ściśniętych w trzystu trzydziestu pięciu chatach, lub na ich dachach. Od świata bogatych oddziela ich tylko mur, kłujący w oczy reklamą „zawsze pięknych włoskich kafli podłogowych”. Anawadi to całe życie Abdula, Aszy, Mandżu, Kalu i wielu innych bohaterów przejmującej książki Katherine Boo, którzy zgodzili się opowiedzieć jej o swojej codzienności, lękach, radościach i marzeniach. To świat małoletnich śmieciarzy, złodziei, ale i kobiet, które próbują wybić się na niezależność, albo po prostu starają się wiązać koniec z końcem. Nikt nigdy wcześniej nie oddał im głosu, nikt nie pokazał z bliska ich codziennych zmagań. Katherine Boo spędziła z nimi trzy lata.
Data wydania: 2013-02-18
ISBN: 978-83-240-2332-5, 9788324023325
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Reportaż
Stron: 344

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wstrząsająca, prawdziwa opowieść o życiu w slumsach... Polecam!!

27.05.2013

„Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” Katherine Boo, to przykład literatury życiowej, podczas lektury której nie sposób być obojętnym. Prawdziwa, szczera do bólu, słodko-gorzka opowieść, która idealnie trafia do serc czytelników. Kilka słów o treści... Anawadia to najbiedniejsza dzielnica Bombaju. Właśnie tu bieda, baraki, wy... Recenzja książki Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju

@kasandra@kasandra

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-08-20
6 /10
Przeczytane Literatura obca

Nie da się zaprzeczyć, ze historia Abdula i jego sąsiadów jest bardzo poruszająca. Poznajemy slumsy w Bombaju, gdzie bardzo prędko trzeba nauczyć się dorosłości. Na początku uderzyło mnie to, ze Abdul jest znacznie bardziej dojrzały i odpowiedzialniejszy od swojego ojca. Warunki, w których żyje są uwłaczające godności ludzkiej. Co więcej, nie ma nadziei na zmianę. Autorka dosyć wszechstronnie opisuje kilkoro bohaterów i ich losy.
W dalszej części książki perspektywa 'bombajska' się rozszerza. Poznajemy bowiem urzędy, w których ludzie z najbiedniejszej warstwy, czyli slumsów, są w zasadzie traktowanie jako mięso armatnie. 'Skubią ich' wszyscy - policja, radni, nauczyciele, nadzorcy, ochroniarze z lotniska. W zasadzie czują się bezkarni, bo i tak system sprawiedliwości nie działa. Wszystko opiera się na łapówkach. Ale nie tak jak doświadczyliśmy to przez tyle lat w Polsce. Tak bez łapówki nikt palcem nie kiwnie. Byłam przerażona, czytając to wszystko. A najbardziej przeraziły mnie opisy machlojek przy organizacjach pożytku publicznego, przy szkołach dla tej wykluczonej młodzieży. W zasadzie wszystko robi się na papierze, a pieniądze idą dla ustawionych osób. Poza tym, że niesprawiedliwość w takiej części świata jak Bombaj urąga sprawiedliwości i trzeba więcej książek na ten temat.
Bardzo ciekawy jest też wątek opakowań z domieszkami. Autorka wspomina o tym, że takie materiały z domieszkami utrudniają recykling, a ludziom, którzy utrzymują się z tego, zabierają zaro...

× 11 | link |
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Po przeczytaniu tej książki codzienne troski wydają się trywialne i błahe.
Warunki w jakich egzystują mieszkańcy slumsów są przerażające i rozumiem,że autorka chciała pokazać światu,że to wszystko dzieje się tu i teraz gdy większość z nas żyje w luksusie.Tylko co dalej?
Książka powstała,historia została opowiedziana,czytelnicy zszokowani bo to na autentycznych faktach.A nędza,bród i choroby nadal tam istnieją i zmuszają nawet dzieci do zachowań,które nam wydają się przerażające.

Jak zwalczyć korupcję,nieczułość i zwyczajną ludzką podłość w społeczeństwie kastowym skoro u nas w kraju mamy tego pod dostatkiem?
Zresztą w każdym kraju na całym świecie.To istna walka z wiatrakami.

× 7 | link |
@spirit
2021-12-20
7 /10
Przeczytane

Czy piekło na ziemi istnieje?
Wszystkie refleksje przychodzące do głowy po przeczytaniu tej książki wskazują, że jednak jest to prawda...

Często bywa tak, że wydaje się komuś i myśli o tym jak wiele w życiu mu brakuje, jaki to jest nieszczęśliwy i pewnie też zdarza się nawet, że czuje się najbardziej pokrzywdzonym przez los człowiekiem...

Wtedy, kiedy pojawią się komukolwiek takie wizje, powinien sięgnąć i przeczytać "Zawsze piękne" Katherine Boo, której udało się pokazać życie ludzi zmagających się z takimi wyjątkowo przejmującymi przeciwnościami losu, że po zapoznaniu się z nimi chce się powiedzieć: dziękuję za to co mam i przepraszam, że wyolbrzymiam swoje z pozoru naprawdę błahe problemy...

Książka została uznana za najważniejszą książkę 2012 roku... Czy aby słusznie? Z pewnością! Jeśli ktoś ma jednak jakiekolwiek wątpliwości dlaczego, to koniecznie musi znaleźć własną odpowiedź na to pytanie.
Sam pomysł i fakt napisania tak przejmującej historii opartej zresztą na autentycznych wydarzeniach, czyni ją wyjątkowo "prawdziwą".

Trudno jednak mimo wszystko przychodzi przez myśl i ciężko uwierzyć, że takie rzeczy cały czas dzieją się, są na porządku dziennym w dzisiejszym ponoć cywilizowanym świecie i tak mało robi się, żeby zburzyć ten mur który dzieli najbiedniejszych od tych najbogatszych...

Jak więc można żyć w takich warunkach?
Koniecznie poznajcie głównych bohaterów i jednocześnie mieszkańców Annawadi, którzy c...

| link |
@Asamitt
2019-11-26
7 /10
Przeczytane Klimaty Orientu ✈ Wymienione/Sprzedane Historie prawdziwe/Pisane przez życie
@kasandra
@kasandra
2013-05-27
10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

To, czego nie chcesz, zawsze ci się przytrafi, Tego czego chcesz nigdy nie osiągniesz, Tam gdzie nie chcesz iść, będziesz musiał pójść A w chwili gdy pomyślisz, że chciałbyś jeszcze trochę żyć, umrzesz.
Dodaj cytat