Żelazny Gustaw

Hans Fallada
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Żelazny Gustaw
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Berlin 1914-1924: Gustav Hackendahl zwany Żelaznym Gustawem jest dorożkarzem, surowym dla siebie i innych. W trudnych czasach pierwszej wojny światowej i już po jej zakończeniu jego rodzina się rozpada. W wyniku inflacji Hackendahl traci wszystkie oszczędności, a jego dorożka nie wytrzymuje konkurencji z wypierającymi ją z rynku samochodami. Niezrażony przeciwnościami, postanawia spełnić marzenia, pojechać swoją dorożką do Paryża i wjechać nią triumfalnie na Pola Elizejskie, co stanie się wydarzeniem międzynarodowym.
Tytuł oryginalny: Der eiserne Gustav
Data wydania: 1967
Wydawnictwo: Ministerstwa Obrony Narodowej
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 728

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Żelazny Gustaw nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-28
7 /10
Przeczytane przeczytane 2017

Historię naszych sąsiadów znam mniej więcej. Tak myślałam. Ta książka pokazała mi, że bardziej mniej… Dużo bardziej mniej.

Fallada, poprzez dzieje berlińskiego dorożkarza Żelaznego Gustawa i jego dzieci, maluje przygnębiający obraz Berlina. Z okresu przed I wojną światową, w jej trakcie i po jej zakończeniu. Lektura bardzo przygnębiająca, bo i czasy, i ludzkie losy nie były wesołe. Głód, bieda, załamanie wartości, hiperinflacja, brak pracy, brak perspektyw... Ale jest też iskierka nadziei. Że, jak ktoś chce, to nigdy nie jest zbyt późno. Że warto, choćby wszyscy pukali się w czoło. Że nawet wtedy, kiedy nie ma już o co walczyć, można zawalczyć o siebie…

„Żelazny Gustaw” został wydany w 1938 roku. To duża wartość w odniesieniu do przedstawianych w książce wydarzeń historycznych, nastroju, klimatu, „smaczków” epoki…

„Żelazny Gustaw” został wydany w 1938 roku. Fallada miał wtedy 45 lat. A za sobą pogięty życiorys: próba samobójcza w latach szkolnych, klinika psychiatryczna w wieku dwudziestu paru lat (leczenie alkoholizmu i morfinizmu), dwukrotna kara więzienia (oszustwa i malwersacje), śmierć dwojga z czwórki dzieci, w 1933 r. donos sąsiadów do SA… W tym kontekście zadziwia głębia psychologiczna bohaterów, których życiowe doświadczenia nie miały nic wspólnego z doświadczeniami autora… Oraz realność obrazu świata, w którym żyją.

„Żelazny Gustaw” został wydany w 1938 roku. Osiem lat przed powstaniem powieści „Każdy umiera w samotności”, której ...

× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Żelazny Gustaw. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl