Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda

Nancy Milford
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Zelda - towarzyszka życia wiecznie w niej zakochanego Scotta Fizgeralda, autora Wielkiego Gatsby`ego - stała się symbolem swoich czasów. Była kobietą wyzwoloną. Niezwykle atrakcyjną i ambitną. Prawdziwą ikoną swoich czasów – to właśnie lata dwudzieste stworzyły współczesny model gwiazdy towarzystwa, ekranu, sceny. To ona – wciąż na nowo portretowana na łamach jego książek – stała się królową epoki jazzu. Piękność Alabamy, dziecko zamożnej rodziny amerykańskiego Południa, duszące się na tradycyjnej, pełnej konwenansów prowincji. Była „zgorszeniem miasta”, zbuntowanym, ekscentrycznym podlotkiem szokującym najpierw rodzinne Mongomery, a potem – u boku sławnego męża – wielki świat. Jej urok polegał na tym, że zawsze była sobą i robiła to, na co przyszła jej ochota. Uroda i naturalność przysparzała jej wielbicieli, szczerość w życiu i sztuce - najczęściej wrogów. Ta książka to klucz do zrozumienia twórczości Scotta Fitzgeralda. Zelda dostarczała mu „literackiej inspiracji”, była archetypem postaci jego powieści, muzą, siłą napędową życia i jego największą miłością. Razem dotarli na szczyt. Dzięki talentowi Scotta i jej wybuchowej osobowości stali się epicentrum szalonej amerykańskiej bohemy barwnej ery jazzu. Zwiedzali świat, używali życia, podsycając alkoholem wewnętrzny ogień, który ich w końcu strawił. Dzięki zachowanym listom z częstych okresów rozłąki Zeldy i Scotta, opowieść jest nie tylko bardziej fascynująca i romantyczna, ale wręcz namacalnie prawdziwa. W lipcu 1918 roku, z górą miesiąc po ukończeniu szkoły, Zelda poznała w klubie podmiejskim Scotta Fitzgeralda. Był upalny sobotni wieczór i nie miała ochoty iść do klubu, ale proszono ją, żeby coś zatańczyła, więc wreszcie uległa i wykonała Taniec godzin. Scott, porucznik 67. pułku piechoty, przybyły do obozu Sheridan w połowie czerwca, przyglądał jej się ze skraju parkietu i niemal natychmiast zapytał, czy ktoś z obecnych jest jej znajomym. Odpowiedziano mu, że to absolwentka miejscowej szkoły średniej, o wiele dla niego za młoda. Nigdy jednak nie widział istoty piękniejszej niż ta żywa dziewczyna o długich złotych włosach, więc poprosił, żeby go jej przedstawiono. Zelda wspominała po latach, że kiedy ze sobą tańczyli, „pod jego łopatkami zdawała się tkwić jakaś niebiańska siła, która odrywała nogi od ziemi i utrzymywała w jakimś ekstatycznym zawieszeniu, jakby potajemnie cieszył się umiejętnością latania, a chodząc, czynił ustępstwo na rzecz przyjętych obyczajów”. Od momentu zawarcia znajomości czuli do siebie nieprzeparty pociąg, bo jeśli kiedykolwiek para miała identyczne zachcianki, skonstatował później Edmund Wilson, to właśnie Zelda Sayre i Scott Fitzgerald. Być może uroda i młodość kazały im się sprzymierzyć przeciw trzeźwiejszemu światu zewnętrznemu. Byli nawet do siebie podobni.
Data wydania: 2013-07-18
ISBN: 978-83-63656-48-5, 9788363656485
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 500

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziewczyna z Południa

3.08.2013

Twórczość Nancy Milford nazywanej też "profesorką amerykańskich biografii", mimo swej popularności w Stanach Zjednoczonych, była dotąd nieznana polskiemu czytelnikowi. Impas ten przełamało jednak Wydawnictwo Marginesy, oddając w ręce rodzimych czytelników wyjątkowo rzetelną biografię Zeldy Sayre pióra tej autorki. Zastanawiacie się, kim jest jej bo... Recenzja książki Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda

Moja opinia o książce

Opinie

@Pablo_ijego_niewolnik
2023-08-29
7 /10
Przeczytane
@z_kultury_
2013-08-03
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl