Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii

Małgorzata Szumska
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę. *** „Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej opowieści i kolej transsyberyjska i buriacki szaman i morze samogonu, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód.
Data wydania: 2014-10-06
ISBN: 978-83-240-2630-2, 9788324026302
Wydawnictwo: Znak literanova
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 336

Autor

Małgorzata Szumska Małgorzata Szumska Małgorzata Szumska (ur. 1988) – aktorka teatru lalek, przewodniczka, podróżniczka, instruktorka jogi. Zainteresowana historią swojej rodziny odbyła sentymentalną podróż na Syberię śladami zesłanych tam dziadków, która zaowocowała jej debiutancką ksią...

Pozostałe książki:

Twarze tajfunu
Wszystkie książki Małgorzata Szumska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Śladami wspomnień

{} WYBÓR REDAKCJI
1.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Do czytana jej zasiadłam wieczorem i nie odeszłam dopóki nie skończyłam!! Wspaniała książka! Dwa razy czytając się spłakałam. Raz, gdy babcia bohaterki spotkała się ze Staszkiem w Gułagu, a drugi raz, gdy Janka po wielu latach odbyła rozmowę telefoniczną z koleżanką z zesłania Szurą. Jak można określić o czym jest ta książka? Z pozoru cieniutka? J... {} Recenzja książki Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii

@Renax@Renax {}× 19

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane

Odebrałam tę książkę bez emocji, których się spodziewałam, bowiem temtyka jest dla mnie bardzo interesująca. Rozczarowała mnie.
Przeplatanka przeszłości z teraźniejszością w takiej formie, jak przedstawiła autorka nie zachwyciła mnie. Czegoś mi tu brakuje - nie udało się chyba autorce stworzyć jakiegoś klimatu, który towarzyszyłby czytelnikowi w jej podróży.Cała opowieść jest dla mnie jakaś mało prawdziwa, a przecież powinna być, bo dotyczy najbliższych Pani Małgorzaty.
Chyba nie chodzi tu tylko o wiek autorki (styl i forma pisania dla mnie infantylna), bo mamy bardzo wielu mlodych pisarzy, którzy tworzą wspaniałe dzieła. Po raz kolejny miałam okazję przekonać się, że wybrać się na wakacje i opisać je po powrocie to nie wszystko. Nawet wtedy, kiedy ma się fascynującą historię rodziny w tle.
Nie polecam.

{}× 3 | link |
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Autorka "Zielonej sukienki" bardzo często wspomina ,że postępuje jak typowa blondynka z kawałów.To zapewne miało udowodnić,że posiada dystans do siebie samej i do tego co ją spotyka.
W książce,która dotyczy losów Jej rodziny ten dystans razi i przeszkadza.
Nie oczekuję,że historia zesłańców będzie pełna patosu i teatralnych wstawek ale taki bezrefleksyjny i mdły sposób pisania,zabija to co najważniejsze.
Rozumiem,że to nie fikcja literacka ale nawet reportaż powinien mieć w sobie więcej życia.
Temat ważny i znany mi dobrze bo dotyczący też moich przodków,ale sposób jego przedstawienia nieudolny.

{}× 1 | link |
@elcia17
2020-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Renax
2020-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Autobiografie
@Tamaryszek
2020-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Biografie/autobiografie/wspomnienia/listy Podróże małe i duże Z historią w tle

Cytaty z książki

O nie! Książka Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl