Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? III-VI wiek

Henri-Irénée Marrou
Książka Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? III-VI wiek
Książka Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? III-VI wiek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka H-I. Marrou, wielkiego badacza kultury klasycznej, a także nieklasycznej starożytności, nie jest zbiorem ściśle naukowych interpretacji ani nawet wyłącznie wprowadzeniem w świat późnego antyku, ale próbą dyskusji o ważnych zjawiskach kultury Europy nowożytnej. Punktem odniesienia jest tutaj renesansowy humanizm, epoka Romantyzmu, dzieła historyków liberalnych czy pozytywistycznych, słowem, wszystko to, co ukształtowało wyobraźnię historyczną ludzi XX wieku, ich potoczne wyobrażenia o antyku wypaczone często już choćby za sprawą szkolnej rutyny. Tymczasem późna starożytność to nie tylko epoka, w której tworzyły się podstawy naszej cywilizacji. Marrou zdaje się dowodzić, że paradoksalnie jest to także epoka, do której zrozumienia wreszcie dojrzeliśmy, którą możemy wreszcie docenić, zbrojni w nowoczesne doświadczenie estetyczne, a nawet obciążeni religijnymi problemami współczesnego świata, który ponownie na dobre i na złe odkrywa zdawałoby się zapomnianą siłę religii.  
Tytuł oryginalny: Décadence romaine ou Antiquité tardive ? IIIe- VIe siècle
Data wydania: 1997
ISBN: 83-86857-62-5, 8386857625
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Volumen
Seria: La Nouvelle Marianne
Kategoria: Historia
Stron: 160
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? III-VI wiek aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? III-VI wiek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}